Eşdeğer İlaç Korkusu

Ecz. Hafize Aslan kullanıcısının resmi

Eczanemi açtığım günden bu güne kadar en çok karşılaştığım sorunlardan birisi hastaların eşdeğer ilaca karşı gösterdikleri dirençtir.
 
Pek çok nöbetimde olduğu gibi yine bir Pazar nöbetinde gecenin 3.00 ünde hasta bebeğin babası eczaneye telaşla girdi ve bana reçetesini uzattı. Reçetede bir antibiyotik ve bir ateş düşürücü şurup vardı. Ateş düşürücü şurup pek çoğunuzun bilebileceği parasetamol içerikli ve en az 10 firma tarafından üretilen bir çocuk şurubuydu.
                                                                                                                  
Yani hepsi aynı etken maddeyi aynı miktarda içeren ve Sağlık Bakanlığı’nın da eşdeğer kabul edip izin verdiği bir sürü isim altında üretilmiş şuruplar bunlar. Aralarından hangisinin verileceğinin önemi yok.
 
Gecenin 3.00 ü. Yoğun bir nöbetten sonra reçetede yazılan marka değil de bir diğeri, eşdeğeri elimizde kalmış. Ama tabii her zamanki tablo yine gerçekleşti. Baba hemen elini telefona attı ve anneyi aradı. İlaçlar ve eşdeğerlik konusunda önyargılı bir anne vardı telefonun diğer ucunda. Kendisi Sağlık Bakanlığı’na ve eczacılara güvenmiyordu.
 
Sonra yine alıştığımız tablo tekrarladı ve baba bu kez de doktoru aradı.
 
Çok ilginçtir ki doktorda ilacın değişmemesi konusunda ısrar etti. Parasetamol içerikli basit bir ateş düşürücü ilaç için baba bir diğer nöbetçi eczaneyi aramak üzere tekrar yola çıktı.
 
Bu ilaç kanser, kalp, tansiyon, şeker, vs. ilacı bile değilki bir tatmin duygusu ya da plasebo etkisi ya da denenmişlik olsun. Bu sadece basit bir ateş düşürücü şuruptur. En az on tane isim altında üretilen bir şurup için zavallı baba oradan oraya koşturacaktı.
 
Çünkü anne eşdeğer konusunda eczacıya güvenmiyordu. Doktor parasetamol şuruplar arasındaki eşdeğerliği hangi kıstaslara göre belirlemişti bilemiyoruz!!
 
Sayın okurlarım.. Lütfen artık eşdeğer ilaç konusunda bilinçlenelim. Sağlık Bakanlığı bir ilacı eşdeğer kabul edebilmek için çok yönlü inceliyor.
 
Öncelikle ilaç konusunda en uzun eğitimi görmüş olan, ilaçlara yıllarını veren eczacılarınıza ilaçlarınızı danışınız, güveniniz. Sizlerle biz bir aile gibiyiz ve ailemize zarar gelecek bir şeyi nasıl kullandırmazsak size de vermeyiz. Bizler de sağlık çalışanlarıyız.
 
Herkesin sağlığı için hep birlikte el ele nice güzel günlerimiz olsun..