Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapı kullanımı hamile kalmak istemeyen bayanların en çok tercih ettikleri doğum kontrol yöntemlerinin başında gelmektedir. Ancak doğum kontrol hapı kullanımı hapların alınış planı ve düzeni açısından diğer ilaçlarınkinden biraz farklıdır. Bu durum birçok bayanın ilacı almayı unutma, doz atlama veya ara vermeyi unutma gibi durumlarda neler yapmaları gerektiği konusunda soru işaretleri doğurmaktadır. Doğum kontrol haplarını güvenilir ve tam koruma sağlayacak şekilde kullanmak doğum kontrol hapı kullanan tüm bayanlar için en önemli husus olmalıdır. Maksimum faydanın sağlabilmesi için doğum kontrol hapı kullanımı düzenli ve direktifler doğrultusunda olmalıdır.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Eczanelerde bulunan doğum kontrol haplarının içinde 21 tablet bulunur. Bu tabletlerin içinde östrojen ve progesteron hormonu beraber bulunur. Adet kanamasının ilk 5 gününde tercihen 1. veya 2. günde ilk kutuya başlanmalıdır. Günde 1 adet belirlenen saatlerde alınmalıdır. 21 tablet bitene kadar ilaç kullanılır ve bittikten sonra ikinci kutuya başlamadan önce 7 gün ara verilir. Bu 7 günlük dönemde adet kanaması gerçekleşir. Genelde doğum kontrol haplarının kullanılması esansında daha az kanama görülebilir. 8. gün 2. kutuya başlanır ve kullanım bu şekilde devam eder. Yeni bir kutuya başlamak için adet kanamasının bitmesini beklemek gerekmez. 2 yıl aralıksız kullanımın ardından 2 ay ara verilmelidir.

Doğum kontrol hapı hamile kalmayı nasıl engeller?

Doğum kontrol hapları içeriğindeki östrojen ve progestereon hormonları sayesinde yumurtalığı uyaran hormonları baskılayarak yumurta gelişimini engeller. Öncelikli etkisi bu şekildedir. Bunun dışında rahim ağzındaki mukus denilen salgının kıvamını koyulaştırarak, spermin vajinadan rahim içine ve tüplere ilerleyişini engeller. Fakat asıl etkisi, hormonları baskılayarak yumurtalığın normal yumurtlama fonksiyonunu durdurmasıdır. Sperm hareketinin üzerinde direkt bir etkisi yoktur, sadece rahim ağzından geçişini etkileyen mukus sıvısının daha koyu kıvamlı olmasını sağlayarak sperm hareketlerini güçleştirir.

Doğum kontrol hapının koruyuculuğu ne zaman başlar?

Doğum kontrol hapının koruyuculuğu (kutunun tamamen bitirileceği varsayılırsa, aksi durumda zaten koruyuculuk sağlanmaz), ilk tabletten itibaren (adet kanamasının ilk 5 günü içinde tercihen 1. ya da 2. gün ) hemen başlar. Bayanlar arasında en çok merak edilen durumlardan biride 7 günlük arada doğum kontrol hapının korumaya devam edip etmediğidir. Doğum kontrol hapı bu 7 günlük arada da %99.9 oranında koruma sağlamaya devam eder.

Doğum kontrol hapım 7 gün ara verdiğim hapsız dönemde de beni korur mu? Ek bir koruyucu yöntem kullanmamıza gerek var mı?

Doğum kontrol hapı ile korunma yüzde yüz etkili mi?

Tıp dilinde %100 sözcüğü olmadığından hiçbir zaman yüzde yüz denemez. Fakat doğru kullanıldığında %99.9 koruyucudur. Doğru kullanımdan kasıt düzenli alımdır. Yani her gün aşağı yukarı aynı saatlerde kullanılması (2 saatlik sarkmalar olabilir ), gün atlanmaması, unutulduğunda ertesi gün akla gelindiği an unutulan ilacın alınıp devamında normal saatte o günün ilacının alınmasıdır. Fakat iki gün üst üste unutulması halinde ilaçların tamamı kullanılsa bile, artık koruyuculuğunun kalmadığı bilinmektedir. Ayrıca etkinliğini azaltan bir takım ilaçlar vardır. Örneğin tüberküloz tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar doğum kontrol hapının etkinliğini azaltabilir. İlacın emiliminin yeterli olmaması ya da kusma sonucu aldığınız ilacın geri çıkması da doğum kontrol hapının etkinliğini azaltır.

Doğum kontrol hapımı düzenli olarak kullanıyorum ancak elimdeki kutunun bitmesinin üzerinden 5 gün geçmesine rağmen adet (regl) olamadım, hamile miyim?

Doğum kontrol hapını almayı unutmak

Eğer ilacın alımı unutulursa hatırlanıldığı anda hemen alınmalıdır. Örneğin salı akşam almanız gereken ilacınızı almadınız ve çarşamba sabahı hatırladınız. Hatırladığınız anda ilacı alınız ve çarşamba akşamki ilacıda alarak ilaç kullanımına normal şekilde devam ediniz. Eğer doğum kontrol hapları belirtildiği gibi kullanılmaz ise güvenilirliğini kaybeder.

Doğum kontrol hapının farklı saatlerde alınması sorun yaratır mı?

Doğum kontrol hapları bulantı, baş ağrısı gibi şikayetler yapabildiğinden gece yatmadan önce alınması önerilir ve kullanım saatleri 2 saat öncesine veya sonrasına sarkıtılabilir. Örnek olarak akşam saat 22.00 de ilk ilaç alınırsa ertesi gün ilacın 20.00-24.00 arası alınması gerekir. Kandaki etkin madde seviyesinin belli oranda kalması önemli olduğundan, ilacın çok farklı saatlerde alınması uygun değildir. En etkin yöntemin her gün aynı saat de kullanım olduğu unutulmamalıdır.

Doğum kontrol hapı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğum kontrol hapı kullanımının ideal olanı, kadın doğum uzmanı tavsiyesiyle olandır. Çünkü hastanın; migren, aktif karaciğer, aktif hepatit, damar tıkanıklığı problemi ya da damar içi pıhtılaşmaya bağlı emboli gibi hastalıklara sahip olma ya da ailesinde bu durumların görülmesi gibi bazı kullanmaması gereken durumlar olabilir. Bu gibi durumlara sahip olan kişilerin doğum kontrol hapı kullanması uygun değildir. Bunların dışında hamilelik ya da sebebi belli olmayan kanama varlığında da kullanılmadan önce mutlaka muayene gerekir. İlk kullanıma mutlaka adetin ilk 3-5 günü içinde başlanması gerekir. Adet bittikten sonra kullanılmaya başlanması uygun değildir.

Doğum kontrol hapının ne tür yan etkileri var?

En sık görülen yan etkisi içeriğindeki östrojenden kaynaklanan bulantıdır. Kusma ve baş ağrısı da kullanım esnasında görülebilir. İçeriğindeki progesteron sebebiyle mantar, kaşıntı, akıntı gibi şikayetler de olabilir. En istenmeyen yan etkisi tromboembolik ataklardır. Bu hormonlar damar içi pıhtılaşmayı artırdığından buradan bir pıhtı çıkıp beyin damarlarından birini tıkayabilir. Tromboembolik vakalar bu şekilde meydana gelir. Bu nedenle kendisi ya da ailesinde bu durumlardan herhangi birini yaşamış olanlar doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.

Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? (Yaş/menapoz)

Doğum kontrol hapları 35 yaşına kadar ve 35 yaşından sonra menopoz öncesi döneme kadar doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Aşırı şişmanlar, daha önce damar tıkanıklığı problemi geçirmiş olanlar ya da ailesinde akciğer embolisi, beyin damarlarının tıkanması gibi hastalık geçmişi olanlar, günde 1 paket ve üzeri sigara içenler, çok şiddetli migren atakları olanlar, kronik hepatit-B, karaciğer hastalığı olan kişiler ya da sebebi belli olmayan kanaması olanlar doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. 12-13 yaş öncesi ve adet öncesi dönemde bu ilaçlar kullanılmaz.

Ecz. Kübra Özden

Konu ile İlgili Diğer Makaleler:

Doğum Kontrol Hapları ve Merak Edilenler

Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?

Doğum Kontrol Haplarının Etkisini Azaltan İlaç ve Durumlar

Aile Planlaması Nedir? Neden Önemlidir?

İlişki Sonrasında 5 Güne Kadar Kullanılabilen Yeni Ertesi Gün Hapı Üretildi

Doğum Kontrol Hapı Kurbanı Oldu!

Konu ile İlgili İlaçlar:

Doğum Kontrol İlaçları (Kontraseptifler)

Cevap

Kullanıcı kullanıcısının resmi

yasmin son kullanma tarihi geçmiş

son kullanma tarihi 05/2009 olduğunu yeni farkettim ve nerdeyse bitmek üzere şuanda 03/2010 dayız hapın etkisi geçmişmidir sizce endişe etmem gerekir mi?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

bişey olmaz pampaa yola devam

bişey olmaz pampaa yola devam

Kullanıcı kullanıcısının resmi

merhaba

merhaba ben esra migren agrim ara sıra olur yasmin ilacini kullanmam ne gibi sorun yaratır

sevda_24ocak kullanıcısının resmi

mrb.yasmin bende

mrb.yasmin bende kullanmıstım..migren bendede var..hiç bi yan etkisi olmuyor.

Kullanıcı kullanıcısının resmi

dogum konturol hapı kullandım ama hamile kaldım

dogum konturol hapı kulandım yasmin hamile kaldım ne yapacagımı bilmiyorum lütfen cevap yardım

Kullanıcı kullanıcısının resmi

bir gün unutmuş olman bile

bir gün unutmuş olman bile hamile kalmaya neden olabiliyor.
madem hamile kaldın doğur derim ama sen bilirsin.
aldıracaksan da bebek büyümeden bir kadın doğum uzmanına gitmende fayda var eğer bebek 12 haftayı geçerse yasal olarak kimse almaz

sevda_24ocak kullanıcısının resmi

yasminde bende kalmıstım..ama

yasminde bende kalmıstım..ama hapı unuttugum olmustu..bilmedigim için hapa devam etmiştim,o arada bebegime düşük yapmısım tesadüf doktora gittigimde ögrenmiştim bebek oldugunu...

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Ben adet olmadım doğum kontrol hapını değiştirdiğim için mi?

Merhabalar ben 4 ay dan belli doğum kontrol hapı kullanıyorum ilk sıralar aldığım ilaçla şimdiki kullandığım farklı adet günüm geçti ilac değiştirdiğim için mi geç olabilme ihtimalim var.

Kullanıcı kullanıcısının resmi

başka doğum kontrol hapı kullanımı

yaklaşık 2 yıldır miranova kullanıyorum,bugün ginera kullanmaya başladım.acaba bu değişiklik bir sıkıntı yaratır mı?ilginize şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim...

sevda_24ocak kullanıcısının resmi

yaratmıyor,bende ilk yasmin

yaratmıyor,bende ilk yasmin kullanmıstım bi kaç yıl..sonra doktor tavsiyesiyle gineraya gectim..hiç bi sıkıntı yaşamadım..

Kullanıcı kullanıcısının resmi

doğum kontrol hapı kullanırken hamıle kalmak ıstıyorum

dogum kontrol hapı kullanırken hamıle kalırmıyım su anda kullanıyorum tabletın yarısındayım ama korunmuyorum cunku hamıle kalmak ıstıyorum yarıda bıraksam ne olur ?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

tabletin yarısındayım ama

tabletin yarısındayım ama korunmyorum derken??? madem hamile kalmak isttiyosun tableti bitir sonra da yenisine başlama. 15 gün senin için çokmu geç olur?? ne saçma bi soru bu ya:s

Kullanıcı kullanıcısının resmi

bencede cok sacma soru hamile

bencede cok sacma soru hamile kalmak istiyorsa neden ilac kulaniyorki
:))))

sevda_24ocak kullanıcısının resmi

size katılıyorum..hap zaten

size katılıyorum..hap zaten gebeliği önlemek için :) hap kullanırken korunmamak demekde ne demek :) zaten korunmamak için kullanılıyor ...

Kullanıcı kullanıcısının resmi

hiç bir şey olmaz kalabirsin

hiç bir şey olmaz kalabirsin

sevda_24ocak kullanıcısının resmi

hapı bitirin adet görün sonra

hapı bitirin adet görün sonra hamile kalmaya çalışın bence...

Kullanıcı kullanıcısının resmi

doğum konturol hapını yeni kullanmaya başladım

doğum konturol hapını yeni kullanmaya başladım ve adetim 5 gün sürecek hap tamamen bittikten sonramı korumaya başlıcak yoksa adet döneminden hemen sonra korurmu

Kullanıcı kullanıcısının resmi

adetinin ilk günü başlarsın

adetinin ilk günü başlarsın ilaca. kutuyu tamamen bitirirsen düzenli ilk günden itibaren koruyucudur

Kullanıcı kullanıcısının resmi

desolet doğum kontrol hapını bıraktım

ben desolet hapını bıraktım.Acama ne zaman adet görecem. bilgilendirirsenız sevinirim.

ilaçpedia kullanıcısının resmi

Sorularınızı Soru Sor Bölümünden Sorunuz

Değerli ziyaretçilerimiz ilaçlarla ilgili tüm sorularınızı üye olduktan sonra lütfen http://www.ilacpedia.com/soru-sor bölümünden eczacılarımıza sorunuz. Sorularınız 24 saat içinde eczacılarımız tarafından cevaplanacaktır.

Kullanıcı kullanıcısının resmi

ben ilişkiye grdim ve icime

ben ilişkiye grdim ve icime boşalma oldu adetime bi hafta kala birlikte oldun sonrasi yasemin kullanmaya başladim ama üzerinden bihafta gecmesine ramen kanamam olmadi ilaca devam ediyorum halandaha lütven yardimci olürmusunuz

sevda_24ocak kullanıcısının resmi

geçmiş olsun...hamile kalmıs

geçmiş olsun...hamile kalmıs olabilirsiniz..hapı ilişkiye girdikten 1 hafta sonra kullanmanın bi faydası olmaz...ilk kullanıma başladıgınızda bile ilk 1 hafta ek kullanım gerektirir..

Kullanıcı kullanıcısının resmi

merhabalar ben çocuk

merhabalar ben çocuk emziriyorum doğum konturol hapı kullanmamın zararı olurmu

Kullanıcı kullanıcısının resmi

doğum kontrol

öncelikle saygılarımı sunuyorum doğum kontrol haplarının piyasadan kaldırılması taraftarıyım metobolizmamızla oynamamalıyız aksi takdirde diğer hastalıklara davetiye çıkarıyoruz aslında hiç ilaç kullanmasak pozitif düşünceyle her şeyin üstesinden gelebiliriz

Kullanıcı kullanıcısının resmi

:))) bence sen saçmalıyosun.

:))) bence sen saçmalıyosun. metabolizman bozuksa napıcaksın. maalesef bozuk olan hormonlar pozitif düşünceyle düzelmiyo

Kullanıcı kullanıcısının resmi

POZİTİF DÜŞÜNEREK DE

POZİTİF DÜŞÜNEREK DE KORUNULUYORMUŞ GEBELİKTEN DEMEK :))))) VAY BE... BEN BU YÖNTEMİ BİLMİYORDUM. TEŞEKKÜRLER .))))

sevda_24ocak kullanıcısının resmi

çok komik bi soru bu yaaa :)

çok komik bi soru bu yaaa :) pozitif düşünceyle güzel güzel dogurursunuz her sene :)

redd_lily@hotmail.com kullanıcısının resmi

tüylenme

bn tüylenme sorunu için doktora gittim ve bana yasmin adlı ilacı verdi adetim bittikten bi hafta sonra koyu kahve rengibi akıntı oluyo bunun sebebi ne bu hap tüylenmeyi engellermi

Kullanıcı kullanıcısının resmi

bilgi edinme..?

iyi günler. ben doğum kontrol hapını ilk defa kullanmaya başladım. adet kanamamın 2 günü başladım ve şuan 6.gündeyim saati saatine içtiğim için henüz 6. tableti içmedim. dün 5. günken ve 5 tablet ilaç kullanmışken ilişkiye girdim koruyuculuk başlamışmıdır? bir risk varmıdır? teşekkür ediyorum

superisi88 kullanıcısının resmi

yasmin doğum kontrol hapı

merhaba ben evlilik öncesi korunma için doktora gittim ve bana yasmin dk hapını verdi bununla birlikte sigara tüketimimde az günde max 10 dalı geçmiyo ve azaltmaya çalışıyorum sigara hapın koruyuculugunu düşürürmü balayında alkol kullanabılırmıyım hap kullandıgım süre içinde? teşekkür ederim

Kullanıcı kullanıcısının resmi

hiç bişey olmaz. alkollde

hiç bişey olmaz. alkollde alabilirsin. antibiyotikmi bu:s

Kullanıcı kullanıcısının resmi

ilacın reçetesinde yazar

ilacın reçetesinde yazar zaten alkol alanlar kullanamaz zaten birçok ilacı kullanamaz alkol alanlar çok riskli
 

Kullanıcı kullanıcısının resmi

doğum kontrol haplarının

doğum kontrol haplarının genel olarak fiyatları ne kadardır?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

15 tl

15 tl

Kullanıcı kullanıcısının resmi

en ucuzu sağlık ocaklarının

en ucuzu sağlık ocaklarının verdiği microgynon draje 3.84 tl

eslskl kullanıcısının resmi

Yasmin

Merhaba,
Önümüzdeki ay evleneceğim için doktor önerisiyle reglimin ilk gününden itibaren yasmin kullanmaya başladım...13.gündür içiyorum..Kahve rengi akıntı ve göğüslerimde ağrıyla birlikte şişme söz konusu oldu..Normal etkiler midirr?? Cevaplarsanız sevinirimm..Teşekkürleerr..

Kullanıcı kullanıcısının resmi

bende evlenirken senin gibi

bende evlenirken senin gibi dr a gittiğimde yasmin verdi ama adetin 11 gün kesilmedi tekrar başka dr a gittim ginerayı içmemi önerdi , ve adetim kesildi . yasmin bünyeme hafif gelmiş ve adeti durdurmamış

sevda_24ocak kullanıcısının resmi

bende aynı şekilde ilk yasmin

bende aynı şekilde ilk yasmin kullanmıstım...sonra doktorum yasmin bünyene göre degil,,GİNERA kullanmalısın dedi ...gayette memnundum...

Kullanıcı kullanıcısının resmi

yasmin aynı etkileri bendede

yasmin aynı etkileri bendede yaptı bide mide bulantısı doktor tavsiyesiyle myralon a geçtim çok memnunum:)

kayıppp kullanıcısının resmi

merhaba doğum kontrol hapları

merhaba doğum kontrol hapları reçetesiz olarak satılıyormu acaba herhangi bi eczaneden reçetesiz alabilirmiyiz.

eslskl kullanıcısının resmi

evet reçetesiz

evet reçetesiz alabilirsiniz..

Umran yılmaz kullanıcısının resmi

yasmin

ilişkiden sonra çok açık pembe leke oldu yasmini kullanayımmı adet günüm belli deil çok düzensiz oluo yardımcı olurmusunuz ?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

yasmin

evet bende düzensiz oluyorum 18 yaşindayım evliyim çocuk istiyorum iki tane düşük yaptım bende gecen ay doktora gittim yasmin yazdi yarin konrole gidecem ben de bebek istiyorum

pamatra06 kullanıcısının resmi

acil yardım

ben 9 gün önce doktor tavsyesiyle myralon hapını kullanmaya başladım bugun 9 hapı içtim değil gün sekme saatin dakkasını geçirmiyorum:)) bazen 3-5 dk oynuyo oda nadir bugun korunmasız ilişkiye grdim ama boşalmadı yine de korkuyorum hamile kalırmıyım korumaya ne zaman başlar ne olur cvb

Kullanıcı kullanıcısının resmi

eğer ilk hapı adetinizin ilk

eğer ilk hapı adetinizin ilk günü almışsanız, korumaya başlamıştır.

Kullanıcı kullanıcısının resmi

emzirirken?

bebeğim 3 aylık ve emziriyorum, yine de yasmin kullanabilir miyim?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

ilk 6 ayda doğum kontrol

ilk 6 ayda doğum kontrol hapını önermiyor doktorlar.

duygu sener kullanıcısının resmi

ilişki sonrası

ilişki sonrası bıraz geç kaldık o yuzden dogum kont. hapı aldım fakat kullanmasını bılmıyorum nasıl kullanılır bu ılıskı ıcın kaç tane hap kullanmalıyım ne zaman baslamalıyım bılgı verırsenız sevınırım cok tesekkurler.

Kullanıcı kullanıcısının resmi

adetinn 3,ve 5, günleri

adetinn 3,ve 5, günleri arasında başlayacaksın

Kullanıcı kullanıcısının resmi

ben 10 gün önce safra

ben 10 gün önce safra ameliyatı oldum doğum kontrol hapı kullanabilirmiyim
 

MEHTAP61 kullanıcısının resmi

HAMİLELİK

iyi günler ben bir buçuk yıldır yasmin kullanıyorum ve şimdi bırakıp hamile kalmak istiyorum hapı bıraktıktan ne zaman sonra hamile kalabilirim herkes birşeyler söylüyor kimi 3 ay kimi 1 ay

Kullanıcı kullanıcısının resmi

yardım

yasmını kullanalı 17 gun oldu adetın ılk gunu basladım. Bugun adet oldum normal mı ? Ilaca devam etmem lazım suan cocuk ıstemıyoruz.

Kullanıcı kullanıcısının resmi

13 aydır microgyn kullanıyorum

13 aydır microgyn kullanıyorum acaba zararı varmı bir yılı geçti. 6 ay daha kullansam zararlımı yardımmmm

esrarlıgözler kullanıcısının resmi

zararı yok sadece 2 yılda bir

zararı yok sadece 2 yılda bir 2 ay ara verin.

Kullanıcı kullanıcısının resmi

merhaba ben 7 aylık evleyim

merhaba ben 7 aylık evleyim microgynon 21 draje kontrol 8 ayda ilacınım devam etmiştir ama hamilelik kullanmamalıdır mı

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Soru

Merhaba ben 27 yasindayim iki ay once dogum kontrol hapimi degistim ve ilk adetim 3 gun surdu diyer ay yine oldum yine 3 gun surdu bu ne demek oluyo lutfen yazin .

ilaçpedia kullanıcısının resmi

Doğum kontrol hapları ile

Doğum kontrol hapları ile ilgili sorular, makaleler ve paylaşımlar için;

Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Grubu

Kullanıcı kullanıcısının resmi

adetimin 3.günü

adetimin 3. günü hapları kullanmaya başladım 2. alışım ilişkide bulunursan sorun yaşarmıyım

Kullanıcı kullanıcısının resmi

soru

ben yeni kullanmaya başladım yasmin hapını ama şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorum nomalmi

Kullanıcı kullanıcısının resmi
Kullanıcı kullanıcısının resmi

Ben adetimin 3gunu basladim

Ben adetimin 3gunu basladim kullanmaya ve 14gün sonra tekrar adet gördüm normal mi

Kullanıcı kullanıcısının resmi

ben iki gün önce erkek

ben iki gün önce erkek arkadaşımla ilişkiye girdim,yanlız ilişki esnasında hap kullanmadım ve erkek arkadaşım içime boşaldı bende ertesi gün hemen myralon aldım ve kullanmaya başladım acaba adetim geç mi olur yoksa ilaç kullanım esnasında olurmu

Kullanıcı kullanıcısının resmi

aynen

mrb evet bnde de oyle bisey oldu hıc bi fikrim de yok napıcam bı fikrin var mi

Kullanıcı kullanıcısının resmi

doğum kontrol hapları adet düzensizliğini düzenler mi?

slm nişanlımla daha evlenmedik..kendisi almanyada doktora gitti adet düzensizligi varmış.dogum kontrol hapları adet düzensizligini düzeltiyormu acil bi cvp yazın lütfen...

esrarlıgözler kullanıcısının resmi

adet düzensizliği için doğum

adet düzensizliği için doğum kontrol hapı veriyorlar.ama doktor kontrolünde kullanın adet düzensizliğini düzeltiyor

Kullanıcı kullanıcısının resmi

doktorum ginerayı kullanmamı

doktorum ginerayı kullanmamı söyledi. bu ilaç hakkında bilgisi olanv var mı. kilo almaktan korkuyorum. hepsi kilo yapar mı bunların

esrarlıgözler kullanıcısının resmi

doğum kotrol hapı migrogynon

migrogynon kullanıyorum ve hapımın bitmesine 1 hafta kaldı 7 gün ara verip tekrar başlıyorum .bu ay ara vermeden diğer kutuya geçmemde bi sakınca varmı?tatile çıkıyoruz ve tam o günlere denk geliyor reglim lütfen yardımcı olurmusunuz?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

yarım kalan yasmin

yarım kalan yasmini yeni ayımda yarım kaldıgı yerden kullanablrmym?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Microgynon hapi bugun aldim ilk kullanisim ama adet degilim

microgynon hapi bugun aldim ilk kullanisim ama adet degilim iliskiye girdim hamile kalir miyim korur mu lutfen cevap verin

Kullanıcı kullanıcısının resmi

desolet kullanıyorum nasıl hap

5 aydır içiyorum desolet iyimi hap olarak

Kullanıcı kullanıcısının resmi

1 hafta once oldu iliskim ve

1 hafta once oldu iliskim ve bir haftadır da ılacı kullanıyorum hamile kalır mıyım

Kullanıcı kullanıcısının resmi

ginera

dün reglimin 2. günüydü ginera kullanmaya başladım ama geceeyarısı mide bulantısı titreme ve kalp atışlarışları aşadım bunlar normalm ilk kez alıyorum bünyeme ağır gelmiş olabilir mi?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

bende kulllancam ama en eyisi

bende kulllancam ama en eyisi hangisi acaba

Kullanıcı kullanıcısının resmi

merhaba bebegimi emzirirken dogum kontrol hapı kullana bilirmiyi

emzirirken doğum kontrol hapı kullana bilirmiyim

Kullanıcı kullanıcısının resmi

yasmin

yasmin 1ay kullansam ve bıraksam sakıncası varmı

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Yasmin kullanmaya adetim

Yasmin kullanmaya adetim bittikten hemen sonra başladım fayda eder mi ?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Yasmin

Dogum kontrol hapını kullanmaya adetimden hemen sonra basladim fayda eder mi

Kullanıcı kullanıcısının resmi

adet ağrısı için kullansam

adet ağrısı için kullansam sorun olurmu ? nasıl kullanılması gerekiyor

Kullanıcı kullanıcısının resmi

miranovayı yanlış gunde,almak

Merhaba benim olayım biraz saçma ama ben hapsız donemi 6gun sanıp 7.gunde ilacı alıyordum şu an öğrendim ve merak ediyorum bu yanlışlık yüzünden hamile kalır mıyım lütfen yardımcı olun :(:(

Kullanıcı kullanıcısının resmi

sanırım hamıleyım

en son 34gun once adet gordum, 2gun sonrada ılıskye grdm hasta olmadm dıye yasmin aldım gunde ard arda 2-3 tane ıcıyorum duşuk yapar mı acil yardm

semih0066 kullanıcısının resmi

aciiiiiiiiiilllllllllllll yardım norlevo

sevgilimle yüzeysel ilişki yaşadık içine boşalmadım arka popsuna boşaldım ver adet döneminin başlamısına cok az kalmıstı hemen bir saat bile olmadan norlevo ilişki sonra doğum kontrol hapı kullandı ve yaklaşık 3-4 saat sonra koyu renklı akıntı gelmiş bu akıntı ne anlma geliyor ver hamile kalmış olabilir mi

semih0066 kullanıcısının resmi

YENI semih0066 20 Aralık 2013 - Cuma 20:39:09 aciiiiiiiiiilllll

sevgilimle yüzeysel ilişki yaşadık içine boşalmadım arka popsuna boşaldım ver adet döneminin başlamısına cok az kalmıstı hemen bir saat bile olmadan norlevo ilişki sonra doğum kontrol hapı kullandı ve yaklaşık 3-4 saat sonra koyu renklı akıntı gelmiş bu akıntı ne anlma geliyor ver hamile kalmış olabilir mi

Karamm kullanıcısının resmi

Ertesi gün hapı aldığı için

Ertesi gün hapı aldığı için bişey olmaz

Kullanıcı kullanıcısının resmi

acaba hamile kalirmiyim

Ben Yasmin kullandım ve ertesi gün eşimle oldum ve o gece hapı almayı unuttum bidaha birlkte olmadık su gune kadar ama hiç hap almadım geçen ki ilişkiden kalmış olabilirmiyim ?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

pharmaton

merhaba ben yasmin kullanıyorum uzun süredir. Ek olarak vitamin takviyesi için pharmaton kullanmayı düşünüyorum ikisinin aynı anda kulllanımı herhangi bir olumsuz sonuç doğurur mu ?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Hamile kalma olasılığı nedir?

Kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik prezrvatif kullandım. İlişkiden sonra peçete ile temizledim kendimi. Yaklaşık 2 saat sonra yine sürtünme yaşadık fakat ilk başta prezervatif kullanmadım boşalmaya yakın taktım. Hamile kalma olasılığı nedir? Ertesi gün hapı kullanasak faydası olur mu? Ya da doğum kontrol hapı mı kullanmaylıyız? Bu olay dün değil önceki gece oldu. Acil yardım lütfen

Kullanıcı kullanıcısının resmi

onemli bir sorum olacak

ben 3 aylik evliyim. ilk tableti arada unutarak saatlere dikkat etmeyerek gecirdim. adetim bittikten hemen sonra esimle iliskiye girdik. icime bosaldi. bu arada ogun ilaci almayi unutmustm ertesi gun iki adet aldim. hamile kalma olasiligim nedir ?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

dogum kontrol hapi degisikligi

Ben yasminden yaz 24 e gectm 7 gunluk arayi vermeden kullanmaya basladim o ay adet olmadm ilacin bitmesine 10 gun kala adet oldum ve 10 gundur devam ediyor sizce yeni kutuya baslamali miyim bu kadar uzun surmesi normal mi

Kullanıcı kullanıcısının resmi

ne zaman baslamam gerek

düğünüme 10 günkaldı korunmak için hapı ne zamn alacagımı anlayamadm hapa baslamak ıcın gecmı kaldım yoksa suresı yokmu suanda almaya baslasam korunmus olur muyum ?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

YASMİN DOĞUM KONTOROL HABI

BEN birsenelik evliyim 6 ay yasmin kullandım bir aya yakındır bıraktım bazı nedenlerden dolayı ve şimdi tekrar almak istiyom amam cok fazla kullandığımdan zararı olabilirmi ve bugun adetimin 3 günüiçebilirmiyim

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Slm ben 2 ay sonra evlenicem

Slm ben 2 ay sonra evlenicem korunmak istiyorum
21 yasindayim nasil hangi dogum kontrol hapiyla
korunabilirim zarari varmidir kullanimi nasildir
cevp verirseniz sevinirim.

Kullanıcı kullanıcısının resmi

dün gece sevgilimle ılıskie

dün gece sevgilimle ılıskie girdik ve içine boşaldım bugün hap kullanmaya başlarsa hamile kalmaz dimi ?? :(

Kullanıcı kullanıcısının resmi

adet sancısı

Merhaba ben 16 yasında bir kızım yaklasık iki senedir adet goruyorum ve her adetim cok sancili geciyor agrı kesici kullaniyorum ama ssdece bir iki saat kesiyor seker ve tansiyonum oldugu icin her ilacı da kullanamiyorum :-( arastırma yaptım ve dogm kontrol hapinn iyi geldigini ogrendim ama yasim geregi kullanabilir miyim bilmiyorum . Sorularima yanit alirsam cok sevinirim ilginiz icin simdiden tesekkurler

Kullanıcı kullanıcısının resmi

adet olmadım

ben dogum konyrol hapını ılk kullandım ama adet dönemınden önce kullandım suan adet olmadım hamıle mıyım ? cevap beklıyorum hapımı devamlı kullanıyorum ama 5 tane içtim ne yapmam lazım nasıl kullanmalıyım

ayşemmmmm kullanıcısının resmi

selam ben bırtane dogum hapı

selam ben bırtane dogum hapı kullandım ılıskıden sonra acaba krunmus olurmuyum

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Hap kullaniminin 17. Gununde kan geldi

Selamlar, ben suan yurtdisinda okuyorum, buraya geldigimde reglimde asiri bir duzensizlik vardi. Ben de burada bir jinekologa gittim, kan testi dahil jinekolojik testler sonucu bana "optilova" isimli ilaci onerdi. İlk kutuma reglimin ilk gunu basladim, reglim bittikten sonra kahverengi yogun akintilarim her gun gelmeye devam ediyordu, bir de gun icinde karnima ani ama kisa sureli sancilar giriyordu. Bugun ilaca baslayisimin henuz 17. Gunu olmasina ragmen baya kirmizi renkli kan geldi. Hastaneyi aradim ulasamadim, ilk firsatta doktora danisacagim ama basina boyle bir sey gelip de acil el koyulmasi gereken bir durum olan du mu?
tesekkurler

Kullanıcı kullanıcısının resmi

emzirme döneminde kullanım

Merhaba ben doğum yaptm 45. Gün esimle birlikte olduk tekrar hamile kalmak istemiyorum desoleti kullanmaya basladim henüz birinci kutudayim ve bitane ictim bu kutu bittiğinde zaten Sprial taktrmayi düşünüyorum ama bu süre içerisinde hamile kalirmiyim? Tereddüt ediyorum yardimci olurmusunuz

Kullanıcı kullanıcısının resmi

bilmiyorum

BN 24 yasindayim 2 ay önce evlendim evlendigim zamandan bu
Yana hic hap kullanmadim. Esim çocuk istiyor ama BN daha istemiyorum
Bunun için yasmin ne kadar etkilidur /?

Kullanıcı kullanıcısının resmi

Cevap bekliyorum ;(

Merhaba benim 9 Ekim'de düğünüm var.en son adetim 5 Eylül ve o günden itibaren yasmin kullanıyorum 26 Eylül'de ilaç bitiyor sizce ne zaman sonra adet olurum ;(

Kullanıcı kullanıcısının resmi

ilk dogum kontrol hapi

Merhabalar ilk kez dogum kontrol hapi kullaniyorum daha 3.haptayim herhangi bir gebelik durumuyla karsilasma riski var midir ilk kullanimda

Kullanıcı kullanıcısının resmi

emzirirken yasmin hapi kullanmak

Merhaba benim 1 yasinda bebegim var 2gun yasmin kullanmak zorunda kaldim ne zaman emzirmeye baslayabilirim

Kullanıcı kullanıcısının resmi

mbr

Adetim düzensiz ve kullanmak uzereyım sorun olurmu :-? :-(

Cevap gönder

CAPTCHA
Bu soru gerçek bir kullanıcı olduğunuz doğrulamak için gereklidir.
Image CAPTCHA
Resimdeki karakterleri kutucuğa giriniz.