1 Milyon Doğum Kontrol Hapı Piyasadan Geri Çekiliyor

Pfizer 1 milyon paket doğum kontrol hapını piyasadan geri çekiyor.

1 Şubat 2012- Pfizer Lo/Ovral-28 adlı doğum kontrol hapının üretimi sırasında yapılan hatadan ötürü 1 milyon paket doğum kontrol hapını piyasadan geri çekiyor.

Pfizer üretim sonrası yaptığı araştırmada bazı kutulardaki tabletlerin sayısında hata olduğunu tesbit etti. Gebeliğe karşı korunmanın sağlanabilmesi için belirli bir sıraya göre alınması gereken tabletlerin sırasının karışmış olabileceğinden şüpheleniliyor.

Lo/Ovral- 28; etkin madde taşıyan 21 beyaz tablet, etkin madde içermeyen 7 pembe tabletten oluşan bir paket halinde satılıyor. Lo/Ovral-28’in gebeliğe karşı koruma sağlayabilmesi için tabletlerin belirtildiği sırada alınması gerekiyor. Normalde tabletler alınması gereken sıraya göre paketleniyor ve ok işareti ile sıranın yönü belirtiliyor. Ancak tablet sayısındaki hata nedeniyle, ilaç belirtildiği şekilde kullanılamayacağı için gebeliğe karşı korunma tehlikeye giriyor.

Bu serilere ait ilaçları kullanan bayanlar gebeliğe karşı yeterince korunamayacakları için gebelik riski taşımaktalar.

Pfizer hatasını düzeltmek için söz konusu serilere ait ilaçları geri toplamaya başladı ve bu serilere ait ilaçlardan kullanan bayanları gebelik riski açısından doktorları ile görüşmeleri konusunda uyardı.

Geri çekilen seriler, gebeliğe karşı yeterli koruyuculuğu sağlayamama riski dışında başka hiçbir sağlık riski taşımamaktalar.

Lo/Ovral-28 ülkemizde bulunmamaktadır. Ancak muadilleri olan Microgynon Draje ve Jerbera Draje eczanelerde satılmaktadır.

http://www.ilacpedia.com/microgynon-draje

http://www.ilacpedia.com/jerbera-draje

Ecz. Z. Kübra Özden