7 Adımda Mantar Tedavisi

Mantar enfeksiyonu özellikle yaz aylarında karşılaşılan bir enfeksiyondur. Mantar enfeksiyonları sıklıkla başarılı bir şekilde tedavi edilse de gerek nüks etmesini önlemek gerekse tedavi süresini kısaltmak için bazı noktalara dikkat etmek önem taşır.

1) İlaç Tedavisi Mutlaka Uygulanmalıdır

Mantar enfeksiyonu mutlaka ilaç tedavisi gerektiren bir hastalıktır. Doğru ilaç kullanımına ne kadar erken başlanırsa tedavinin başarısı o denli yüksek olur. Hastalık çok fazla yayılmadan, ilerlemeden tedavi edilir.


2) İlaçlar Düzenli ve Doğru Şekilde Kullanılmalıdır

İlaç tedavisinin başarılı olabilmesi için ilaçların doğru ve düzenli şekilde kullanılması büyük önem taşır. İlaçların her gün aynı saatte / saatlerde alınmasına / uygulanmasına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer kullanılan ilaçların içerisinde krem, merhem veya sprey formda ilaçlar varsa, bu ilaçların ilgili cilt bölgesi tarafından iyice emildiğinden emin olunmalıdır.


3) İlaç Tedavisi Yarıda Kesilmemelidir

Mantar enfeksiyonları genellikle ilaç tedavisine iyi cevap verir. Birkaç günlük tedavi sonrasında sıklıkla hastalığın hızla iyileştiği görülür ancak bu hastaları yanıltmamalıdır. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi ve tekrarının önlenmesi açısından ilaçlar, belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanılmalı ve tedaviyi destekleyici koşullar itina ile sağlanmalıdır. Aksi takdirde hastalığın nüksetmesi kuvvetli bir ihtimaldir.

4) Hastalıklı Cilt Bölgesi Kuru ve Temiz Tutulmalıdır

Mantar; nemli ortamlarda çoğalan bir canlı türüdür. Hastalıklı cilt bölgesinin ıslak, terli olması tedaviyi güçleştirir. Tedavi süresince ve sonrasında cildin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir. Cilt, başka enfeksiyonların oluşmaması için mutlaka temiz tutulmalıdır.

5) Enfeksiyonunun Vücudun Diğer Bölgelerine Bulaşmamasına Dikkat Edilmelidir

Mantar enfeksiyonu bulunan bölgeye dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Ellerin yıkanmadan vücudun diğer bölgelerine temas etmesi halinde enfeksiyonun bu bölgelere bulaşması çok kuvvetli bir ihtimaldir.


6) Kişisel Eşyalar Ortak Kullanılmamalıdır

Mantar enfeksiyonu bulaşıcılığı yüksek bir enfeksiyon türüdür. Enfeksiyonlu hastanın diğer kişilere hastalığı bulaştırmasını önlemek için terlik, çorap, havlu gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır.


7) Tedavi Süresince Cinsel İlişkiden Kaçınılmalıdır

Genital bölgede bulunan mantar enfeksiyonlarının cinsel ililşkide bulunulan kişiye bulaşmaması için cinsel ilişkiden mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır. Her ne kadar kişiler böyle durumlarda kondom kullansalar da bazı ilaç tedavileri sırasında kondom kullanmak yeterli gelmez. Özellikle bölgesel uygulanan bazı ilaçlar (bazı kremler, ovüller) kondoma hasar verip kondomun koruyucu etkisini ortadan kaldırabilirler.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

İlaç Kullanmadan Önce Doktorunuza veya Eczacınıza Vermeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

Zayıflama Haplarının Plasebo Haplardan Daha Etkili Olmadığı İspatlandı!

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Migren Ağrılarınızı Azaltabilecek 7 Sağlıklı Alışkanlık

Gripken Tüketilecek 10 Besin