Agen Vajinal Ovül

İçerik: 
Nonoksinol - 9, Polisakkarit polisülfürik asit ester
Marka İsmi: 
Agen Vajinal Ovül
Bilgi: 
Vajinal; vajina içine uygulanan anlamına gelmektedir. Genellikle krem, jel, merhem, suppozituar (fitil), vajinal tablet ve ovüller için kullanılır.

Uyarı: Agen Vajinal Ovül” isimli ürünün üretimi 2007 tarihi itibariyle son bulmuştur. Ürün artık üretilmemektedir.

Agen Vajinal Ovül Nedir?

Agen Vajinal Ovül gebe kalmayı önleyici bir ilaçtır.

Agen Vajinal Ovül bu etkisini, spermin hareket yeteneğini ortadan kaldırıp spermin rahme girmesine engel olarak gösterir. Böylece spermlerin yumurta ile temasını önleyerek döllenmeye engel olur.

Agen Vajinal Ovül aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

Agen Vajinal Ovül burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Agen Vajinal Ovül Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Agen Vajinal Ovül ağızdan alınmaz. Ovülü yutmayınız.

Agen Vajinal Ovül uygulandıktan en az 6 saat sonra vajina içi (hazne) yıkanabilir. Uygulama sonrasında 6 saatten önce vajina yıkanmamalıdır.( Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın )

Çok kısa sürede ve birbiri ardısıra olsa dahi her cinsel birleşme için yeni bir ovül kullanılmalıdır.

Agen Vajinal Ovül’ün prezervatif veya diyafram ile birlikte kullanılması ilacın gebeliğe karşı koruyucu etkisini arttırır.

Agen Vajinal Ovül cinsel yolla bulaşan HIV veya AIDS gibi hastalıkların bulaşmasını engellemeyecektir. Bu hastalıkların bulaşmasını engelleyebilmenin tek yolu prezervatif kullanımıdır.

Agen Vajinal Ovül çocuklarda kullanılmaz.

( Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı? )

Agen Vajinal Ovül Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Nonoksinol – 9’a, Polisakkarit polisülfürik asit ester’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız.( Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? Lütfen tıklayınız )

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa Agen Vajinal Ovül kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Agen Vajinal Ovül Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi C. Agen Vajinal Ovül'ü gebelik döneminizde kullanmayınız. Agen Vajinal Ovül kullanımınız sırasında gebelik meydana gelmesi halinde ilacı kullanmayı durdurunuz ve doktorunuza başvurunuz.

Agen Vajinal Ovül'ün emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan Agen Vajinal Ovül kullanmayınız.( Emziren anneler ve doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilenler )

Agen Vajinal Ovül Nasıl Kullanılır?

Agen Vajinal Ovül'ü tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde veya paketin içerisindeki direktifler doğrultusunda kullanınız. Bu ovülü doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Eğer kullanım direktiflerinde anlamadığınız bir nokta varsa size detaylı olarak açıklaması için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.( Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın )

Agen Vajinal Ovül ağızdan alınmaz. Ovülü yutmayınız.

Bu ovülü kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız.

Agen Vajinal Ovül cinsel ilişki öncesinde vajina içine uygulanır. Ovülü koruyucusundan çıkardıktan sonra vajinanıza mümkün olduğu kadar derine yerleştiriniz. Vajinal ovülü sırt üstü yatar pozisyonda iken vajinanıza yerleştiriniz.

Agen Vajinal Ovül’ün gebeliğe karşı koruyucu etkisi, uygulamadan yaklaşık 15 dakika sonra başlar ve yaklaşık 1 saat süreyle devam eder.

Agen Vajinal Ovül’ün yeterince etkili olabilmesi için çok kısa sürede ve birbiri ardısıra olsa dahi her cinsel birleşme için yeni bir ovül kullanılmalıdır.

Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Agen Vajinal Ovül uygulandıktan en az 6 saat sonra vajina içi (hazne) yıkanabilir. Uygulama sonrasında 6 saatten önce vajina yıkanmamalıdır.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Agen Vajinal Ovül ihtiyaç duyuldukça kullanıldığından herhangi bir doz kullanım çizelgeniz yoktur, dolayısıyla herhangi bir doz atlama söz konusu değildir.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer Agen Vajinal Ovül’den gerekenden çok daha fazla dozda kullandığınızı düşünüyorsanız veya birinin ilacı yuttuğundan şüpheleniyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Agen Vajinal Ovül Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Agen Vajinal Ovül cinsel yolla bulaşan HIV veya AIDS gibi hastalıkların bulaşmasını engellemeyecektir. Bu hastalıkların bulaşmasını engelleyebilmenin tek yolu prezervatif kullanımıdır.

Agen Vajinal Ovül’ün Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi birine ya da birkaçına sahipseniz Agen Vajinal Ovül kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

  • vajina veya peniste tahriş, rahatsızlık hissi;
  • vajinal akıntı;
  • vajinal kuruluk;
  • vajinal bölgede yanma;
  • güçlükle veya ağrılı bir şekilde idrar yapma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya dasıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız. (Doğum Kontrol Hapları tüylenme ve kiloya sebep olur mu?)

Agen Vajinal Ovül ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe Agen Vajinal Ovül kullanımınız sırasında diğer vajinal kremleri, ovülleri veya enjektörleri kullanmaktan kaçınınız.

Agen Vajinal Ovül ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Agen Vajinal Ovül’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Agen Vajinal Ovül’ü 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, güneşten ve aşırı sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz. İlacı buzdolabına koymayınız.

Sıcaktan yumuşayan ovüller koruyucusu ile birlikte soğuk suya sokularak sertleştirilebilir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Agen Vajinal Ovül fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Agen Vajinal Ovül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Agen Vajinal Ovül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Agen Vajinal Ovül 'ü asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Agen Vajinal Ovül 'ü sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Agen Vajinal Ovül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.