Ağrı Çekmenize Neden Olan Sebepler ve Pratik Çözümleri

Ağrı Çekmenize Neden Olacak Sürpriz Sebepler

İnatçı ağrılarınızın nedeni aklınıza dahi gelmeyecek alışkanlıklarınız olabilir. Oysaki çektiğimiz acıların nedeni genellikle günlük hayatta yaptığımız basit seçimlere dayanmakta.

Kim bilir belki sizin ağrılarınızın da nedeni terlikleriniz, cüzdanınız, yedikleriniz veya hiç aklınıza gelmeyen bir alışkanlığınız olabilir. Gelin ağrıya yol açan basit nedenlere birlikte göz atalım:

Cüzdanınız Ağrıya Sebep Olur

Arka cebinizde taşıdığınız cüzdanınız sırt, kalça hatta bacak ağrılarına yol açabilir. Siyatik sinirleriniz gün geçtikçe baskıya ve tahrişe maruz kalabilir. Şişkin bir cüzdan omurga bozukluklarına ve kas sertleşmelerine sebep olabilir.

Çözüm: Otururken (özellikle araç kullanırken) cüzdanınızı cebinizden çıkarın.

Bebeğiniz Bilek Ağrısına Sebep Olabilir

Basit bir işlem olan bebeğinizi yatağından alıp bırakmak dahi tenosinovit denilen bir rahatsızlığa neden olabilir. Tenosinovit baş parmakta ve bileklerde şişmeye ve ağrıya neden olabilen ve tekrar tekrar ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Çözüm: Bebeğinizi, bileklerinizi destekleyerek nasıl kaldıracağınızı öğrenin. Ellerinizi bebeğinizin kalçasının ve sırtının arasına koyarak, daha güçlü kaslar olan kol kaslarınızla kaldırın.

Peynir Baş Ağrısı Yapabilir

Peynirseverler, baş ağrılarınızın nedeni bu sevdiğiniz yiyecek olabilir. Rokfor, çedar, parmesan ve İsveç peynirleri tiramin adı verilen maddeden bolca içerir. Tiramin baş ağrısına neden olan bir maddedir. Ayrıca işlenmiş etlerde ve meşrubatlarda da bu maddeden bulunmaktadır.

Çözüm: Yiyecek günlüğü tutarak size neyin iyi gelip neyin baş ağrısına neden olduğunu not alarak hangi yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini bilebilirsiniz.

İçecekler, Özellikle Alkol Ağrıya Sebep Olur

İçecekler arasında ağrının en fazlasını alkol yapar. Kırmızı şarap, viski, bira ve şampanya en çok baş ağrısına sebep olan içeceklerdendir.

Çözüm: Aldığınız alkolü sınırlayın.

Geçiştirilen Öğünler Kan Şekerini Düşürür ve Baş Ağrısına Sebep Olabilir

Öğün atlamak kan şekerinizi düşürür. Kan şekerinde meydana gelen bu düşme bazı insanlarda daha açlık anlaşılmadan bile baş ağrısına neden olabilir.

Çözüm: Ara öğünler ile beslenmenizi destekleyin. Protein ve tam buğday içeren atıştırmalıklarla açlığınızı yatıştırın - tam buğdaylı kraker üzerine fındık ezmesi sürerek yiyebilirsiniz.

Akıllı Telefonlar Ağrı Yapar Mı?

Sizin de mesaj atan, internette sörf yapan ve oyun oynanan bir cep telefounuz mu var? Baş parmağınıza fazla yükleniyor olabilirsiniz. Doktorlar - büyük ihtimalle mesajlaşma nedeniyle - baş parmakta eklem iltihabı vakalarında artış olduğunu gözlemlemişlerdir.

Çözüm: Baş parmağınızda ağrı hissettiğinizde mesajlaşmayı bırakın. Eğer ağrı devam ederse bu sefer gerçek bir telefon görüşmesi yapıp doktorunuzu aramanız gerekebilir.

Araba Kullanmak Boyun Ağrısına Sebep Olur

Birçok insan sürücü koltuklarında yanlış açıyla oturur. Eğer koltuğunuzu fazla yatırırsanız araba sürerken öne doğru eğilmek zorunda kalırsınız. Bundan dolayı da başınızı başlığa koyamayacağınız için boyun ağrısı yaşayabilirsiniz.

Çözüm: Koltuğunuzu; sırtınızı ve boynunuzu destekleyecek, kollarınızın da direksiyona rahat ve esnek bir şekilde yetişebileceği şekilde ayarlayın.

İş Yeriniz

Eğer iş yerinde masa başında çok fazla vakit geçiriyorsanız oturma düzeneğinizin uygun olduğuna emin olmanız gerekir. Yanlış ayarlanmış sandalye öne eğilerek çalışmanıza sebep olabilir ve bu da sırt ve boyun ağrısı yaratır. Ayrıca karşınızdaki monitörün de çok alçak veya yüksek olmaması gerekir.

Çözüm: Monitörünüzü göz hizanıza göre ayarlayın. Koltuğunuzu ise ayaklarınız yere değecek ve sırtınız dik ve yaslanmış şekilde oturabileceğiniz gibi ayarlayın. İhtiyacınız olduğunda sırtınıza yastık koyun.

Aktif Video Oyunları

Popüler sporların simülatörleriyle oynanan oyunlar ciddi sportif kazalara yol açabilir. Doktorlara göre aşırı gayret gerektiren oyunlar burkulmalardan kırıklara kadar bir çok yaralanmaya yol açabilmekte.

Çözüm: Bu tür oyunları oynamadan önce ısınma ve esneme hareketleri yapın. Çevrenizde yeterli alan olduğundan emin olun ve gerçek bir spor için gereken zamandan daha fazlasını oynamayın.

Hafta Sonu Savaşçısı Sendromu

Eğer hafta içi sürekli sabit bir yerde oturarak çalışıp hafta sonu spor ve egzersize dalıyorsanız sizde hafta sonu savaşçısı sendromu var demektir. Hafta sonlarında bir anda harekete geçmek kaslarınızı zorlayacaktır.

Çözüm: Hafta sonları spora başlamadan önce 5-10 dakikanızı yürüyüş ve ısınma hareketlerine ayırarak kaslarınızı ısıtıp spora hazırlayabilirsiniz. Hafta içleri de birkaç dakikalık çalışma ile kendinizi hafta sonuna hazırlayabilirsiniz.

TV Karşısında Yatmak

Boş zamanınızda yaptığınız şeyler bile ağrı ve acıya neden olabilir. Siz de başı televizyona dönük bir şekilde yatarak televizyon izleyenlerden misiniz? Öyleyse kendinizi sıkı bir boyun ağrısına hazırlamalısınız - özellikle o pozisyonda uyuyakalıyorsanız.

Çözüm: Dinleniyorken dahi kendinize uygun bir duruş belirlemelisiniz. TV'yi oturarak izleyin ve TV'nin çok yukarıda olmamasına dikkat edin.

Uyku Alışkanlıkları

Eğer uykunuzdan sinirli uyanıyorsanız yatarkenki duruşunuza dikkat edin. Yüzüstü uyuyorsanız boynunuzu incitebilirsiniz ya da yan yatıp kollarını yukarı uzatarak uyuyorsanız omuzlarınızı zorluyor olabilirsiniz.

Çözüm: Herkes için en uygun pozisyon öncelikle kolların omuzların aşağısında rahat bir şekilde durmasıdır. Yan yatanlar dizlerinin arasına bir yastık koyarak sırtlarını destekleyebilir. Sırt üstü uyuyanlar da dizlerinin ve kafalarının altına yastık koyarak uyuyabilirler.

Göz Ağrıları

Kaşların arkasındaki baş ağrılarında göz ağrısının etkisi vardır. Tedavi edilmemiş göz problemleri - hipermetrop ve astigmat gibi - göz ağrısına sebep olabilir.

Çözüm: Göz muayenesine giderek gözlerinizin bozuk olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Eğer gözlük kullanıyorsanız göz numaranız değişmiş olabilir ve yenisini almanız gerekebilir.

Saç Bağlamak

Sıkı toplanan at kuyrukları baş ağrısına neden olabilir. Migreni olan bazı kişiler diğerlerine göre daha hassas şeylerden dolayı da baş ağrısı çekiyor olabilir - sıkı şapkalar, bandanalar, topuz ve örgüler gibi.

Çözüm: Saçınızı toplamadan bırakın ve şapka takmayın.

Güçlü Kokular

Doktorlar ağır kokuların neden baş ağrısına sebep olduğu konusunda emin olmasalar da koku migreni tetikleyen genel problemlerden biridir. Boya ve sigara gibi kötü kokuların yaında parfüm ve taze çiçek kokuları gibi güzel kokular da problem yaratabilmekte.

Çözüm: Başınızı ağrıtan kokuları belirleyin ve onlardan uzak durun.

Stres

Stres ağrılardaki en büyük suçlulardan biridir. Çoğu insan stres altındayken sırt kaslarını gerer. Bu da kronik sırt ağrılarına yol açabilir. Gergin baş ağrıları da stresin yol açtığı ağrıların bir diğeridir. Ayrıca stres, diş gıcırdatmasına sebebiyet veriyorsa çene ağrısı da bunlara eklenir.

Çözüm: Kendinizi rahatlatmaya çalışın - meditasyon ve yogayı deneyebilirsiniz.

Seks

Şaka yapmıyoruz, seks gerçekten de baş ağrısına neden olabilmekte. Seks, tansiyonu yükselttiğinden ve kaslar gerildiğinden boyun ve başta ağrıya neden olabilir.

Çözüm: Bu tarz ağrılar genelde ağrı kesiciler ile geçer. Ama daha ciddi bir sorunun işareti olup olmadığını doktorunuza danışmanızda yarar var.

Dizüstü Bilgisayar Çantası

Eğer dizüstü bilgisayarınızı kendinizden ayrı bir uzvunuzmuş gibi taşıyorsanız vücudunuzun bazı bölgelerini incitmek üzeresiniz demektir. Elde taşınan çantalardaki laptoplar ağırlığı önkolunuza yükler ve tenisçi bileği gibi bilekleriniz olabilir. Ayrıca tek omuzda taşınan çantalar da omuz ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir.

Çözüm: Tekerlekli çantalardan kullanın veya diz üstü bilgisayarınızı daha hafif bir model ile değiştirin.

Sırtınızla Ağırlık Kaldırmak

Ağırlığı yanlış şekilde kaldırmak sırt ağrısının başlıca nedenlerindendir. Eğilerek tuttuğunuz yükü kaldırmaya çalıştığınızda bütün ağırlığı sırt kaslarınıza verirsiniz. Taşımak için bükülmeniz de ayrı bir problemdir.

Çözüm: Sırtınız dik bir şekilde, çömelerek objeyi tutmak doğru pozisyondur. Tuttuğunuzda da ağırlığı bacaklara ve kalçaya vererek doğrulursanız sırt kaslarınızı zorlamamış olursunuz.

Omuzda Çocuk Gezdirmek

Neredeyse bütün babalar çocuklarını omuzlarına alıp gezdirir. Bu eğlence, güzel bir aile tablosu olmasına rağmen sırt ve boyun ağrısına neden olabilir.

Çözüm: Çocuğunuzu yerden kaldırmak yerine kanepeye oturun, çocuğunuzdan omzunuza tırmanmasını isteyin.

Hava Değişimleri

Hava değişimlerinin baş ağrısına sebep olması sıkça duyduğumuz bir şeydir. Bazı insanlar hava sıcaklıkları arttıkça migren gibi ciddi baş ağrılarına daha fazla maruz kalmaktadır.

Çözüm: Hava değişimlerini kontrol edemeyeceğinize göre, hangi değişimlerin sizi etkilediğini belirleyip ona göre hazırlık yapabilirsiniz.

Parmak Arası Terlikler

Hiç aklınıza gelmezdi değil mi? Parmak arası terlikler ve köpük tabanlı sandaletler vücudunuza yeterli desteği sağlayamadığından ayaklarınızın, bileklerinizin ve dizlerinizin ağrımasına yol açabilir.

Çözüm: Ortopedik ayakkabıları tercih edin. Uzun yürüyüşler için spor ayakkabısı kullanın.

Bunların dışındaki ciddi ağrılarınız için tetkik yaptırmanız ve ilaç tedavisi almanız gerekebilir. Ancak bunun öncesinde hayat tarzınızda yapacağınız ufak ve pratik değişiklikler ağrılarınızı dindirmek konusundan size yardımcı olacaktır.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Migren Ağrılarınızı Azaltabilecek 7 Sağlıklı Alışkanlık

Reçetesiz Ağrı Kesici Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaygın Boğaz Ağrısı Mı Streptokokal Farenjit Mi?

Adet (Regl) Ağrıları

Ağrı Kesici Kullanımındaki 9 Yanlış

Kaynaklar