Ailenizde Yayılan Soğuk Algınlığına Son Vermenin 5 Yolu

Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlığının görülme sıklığı daha da arttı. Aile içinde herhangi birinin soğuk algınlığı kapması hastalığın aile içinde yayılması için yeterli olmakta. Bu durum ise çocukları okula, ebeveynleri işe gitmekten alıkoymakta. Oysaki basit önlemler ile soğuk algınlığının aile içindeki tüm bireylere bulaşmasını önlemek mümkün.

Çocuğunuz ya da eşiniz burun akıntısı ve öksürük ile eve geliyorsa önlemlerinizi alın ve hastalığın yayılmasını engelleyin. İşte size yardımcı olacak 5 yol:

1. Ellerinizi Yıkayın

Ellerin yıkanması gerektiğini hepimiz defalarca duymuşuzdur ancak çoğu zaman aldırış etmemişizdir. Oysaki vücudun en çok kirlenen bölgesi ellerdir. Hastalıklarla mücadelenin en önemli yolu temizlik olduğuna göre elleri yıkamak daha da büyük öneme sahip olmakta.

Enfeksiyon hastalıklarının %80’i dokunmayla yayılır. Mikroplar; ellerden, ağızdan temas yoluyla diğer kişiye geçer. Bunu engellemenin bir yolu yok. Ancak kişisel hijyeninize dikkat ederek hastalığın bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Ellerinizi yıkayarak mikropları azaltır ve hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Ellerinizi sabun ve su ile en az 20 saniye iyice yıkayın.

2. Ağzınızı ve Burnunuzu Sıkıca Kapayın

Hapşırırken ve öksürürken ağzınızı ellerinizle sıkı sıkı kapatın ve ardından ellerinizi iyice yıkayın. Bu sayede mikropların ellerinize ve oradan da ailenize bulaşmasını engellemiş olursunuz.

3. Dezenfekte Olun

Mikroplar uzun süre canlı kalabilir. Yaşam alanlarınızın, kullandığınız eşyaların iyice dezenfekte olduğundan emin olun. Ancak aşırı titiz davranıp kendinize ve etrafınızdakilere zarar vermeyin, çünkü mikrobun eve girmesini kesin olarak engelleyebileceğiniz bir yol yok.

4. Ortak Kullanılan Eşyaları Ayırın

Hastalık paylaştığınız havlularla, bardaklarla yayılır. Evde biri hasta olduğunda bir haftalığına ortak kullanılan eşyaları ayırın ya da tek kullanımlık eşyaları tercih edin.

5. Kendinize Dikkat Edin

Sağlıklı yemekler yemek, yeterli uykuyu uyumak, stresi azaltmak soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltır mı? Bunu tam olarak bilemeyiz. Ancak, bunlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan da korur.

Unutmayın, soğuk algınlığını engellemek zordur.

Bu 5 adım enfeksiyonun yayılma riskini azaltır. Çocuklarınız öksürmeye başladığında çok geç olabilir, hastalık bulaşmış olabilir. Soğuk algınlığının diğer belirtilerini göstermese bile hastalığı kapmış olabilir.

Eğer soğuk algınlığını engelleyemediyseniz yolunuzun yanlış, emeklerinizin yetersiz olduğunu düşünmeyin. Soğuk algınlığını engellemenin kesin bir yolu yoktur, elinizden geldiğince dikkatli olun ve elinizden geleni yapın, fazlasını yapmaya çalışıp kendinize ve etrafınızdakilere zarar vermeyin.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Konular

Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Kullananlar Dikkat!

Soğuk Algınlığını Kendiniz Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Soğuk Algınlığı Sırasında Rahatlama Sağlayacak Pratik Tavsiyeler

Gripken Tüketilecek 10 Besin

Reçetesiz Ağrı Kesici Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?