Aldactazide Tablet

İçerik: 
Hidroklorotiyazit
İçerik: 
Spironolakton
Marka İsmi: 
Aldactazide Tablet

Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton) Nedir?

Hidroklorotiyazit vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür. Hidroklorotiyazit tiazit grubu idrar söktürücüler arasında yer alır.

Spironolakton ise potasyum tutucu bir idrar söktürücüdür. Spironolakton vücudun çok fazla tuz emmesini önleyerek çalışır ve potasyum seviyesinin çok fazla düşmesini engeller. Spironolakton sodyum, klorür ve suyun atılımını artırırken; potasyum, amonyum ve fosfat atılımını azaltır.

Hidroklorotiyazit ve Spironolakton kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • nedeni belli olmayan ödem;

 • karaciğer sirozu;

 • dolaşımdaki kanda bulunan potasyum seviyesinin anormal derecede düşük olduğu ve diğer tedbirlerin de uygunsuz veya yetersiz olduğu durumlar;

 • konjestif kalp yetmezliğine bağlı ödem ve karında sıvı toplanması;

 • nefrotik sendrom adlı böbrek rahatsızlığı;

 • dijitalis [digoksin (Digoxin-Sandoz) tedavisi alan hastalarda diğer tedbirlerin uygun görülmediği durumlarda hipokalemi¹ oluşmasını önleyici olarak.

(¹hipokalemi: Dolaşımdaki kanda bulunan potasyum seviyesinin anormal derecede düşük olması.)

Hidroklorotiyazit ve Spironolakton burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer ağır böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonunun çabuk bozulması, idrar yapamama veya kanda normalden daha yüksek potasyum seviyesi gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız. Hidroklorotiyazit ve Spironolakton kullanımı sırasında doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe potasyum takviyeleri kullanmayınız.

Kalp veya karaciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), gut (damla hastalığı) ya da herhangi bir solunum bozukluğunuz varsa veya sülfonamid grubu ilaçlara¹ alerjiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

[ ¹sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Tuzlu yiyecek ve diyetlerden kaçınınız. Çok fazla tuz vücudun su tutmasına sebep olacaktır ve bu durum ilacın etkisini azaltır.

Tuz türevleri veya potasyum içeren düşük sodyumlu süt ürünleri tüketmeyiniz. Bu ürünler Hidroklorotiyazit ve Spironolakton kullanımı sırasında potasyum seviyelerinizin çok fazla yükselmesine sebep olabilir.

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Hidroklorotiyazit ve Spironolakton’un bazı yan etkilerini arttırabilir.

Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazit’e, Spironolakton'a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da tiazit grubu idrar söktürücülere¹ alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • ağır böbrek yetmezliği;

 • böbrek fonksiyonunun çabuk bozulması;

 • idrar yapamama;

 • dolaşımdaki kanda potasyumun normal düzeyden daha yüksek seviyede bulunması.

[ ¹tiazit grubu idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); vb.])]

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir:

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • kalp hastalığı;

 • siroz veya başka bir karaciğer hastalığı;

 • herhangi bir solunum bozukluğu;

 • gut (damla hastalığı);

 • başka bir tansiyon ilacı veya steroid² grubu bir ilaç kullanımı;

 • sülfonamid grubu ilaçlara³ alerji.

(²steroidler [deksametazon (Dekort); flutikazon propiyonat (Dalman AQ, Flixonase, Flixotide); mometazon furoat (Asmanex, Mometix AQ, Nasonex Aqueous, Nazoster, Risonel); prednizolon (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon); vb.])

[ ³sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Hidroklorotiyazit ve Spironolakton anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton) Kullanabilir miyim?

Hidroklorotiyazit ve Spironolakton düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için düzenli olarak kan tahlili (kan testleri) yaptırmanız gerekebilir. Böbrek veya karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Hidroklorotiyazit tiroid testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden doktorlara idrar söktürücü kullandığınızı bildiriniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekirse cerrahınıza belirli bir süre önceden Hidroklorotiyazit ve Spironolakton kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Hidroklorotiyazit ve Spironolakton kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Uyuşukluk hali, bilinç bulanıklığı, kırmızı cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.), mide bulantısı, kusma, ishal.

Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Hidroklorotiyazit ve Spironolakton’un bazı yan etkilerini arttırabilir.

Tuz türevleri veya potasyum içeren düşük sodyumlu süt ürünleri tüketmeyiniz. Bu ürünler Hidroklorotiyazit ve Spironolakton kullanımı sırasında potasyum seviyelerinizin çok fazla yükselmesine sebep olabilir.

Tuzlu yiyecek ve diyetlerden kaçınınız. Çok fazla tuz vücudun su tutmasına sebep olacaktır ve bu durum ilacın etkisini azaltır.

Hidroklorotiyazit ve Spironolakton düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton’un) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide – bağırsak rahatsızlığı;

 • baş dönmesi;

 • erkeklerde memelerde büyüme;

 • iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, yatıştırıcılar, narkotik ağrı kesiciler¹, kas gevşeticiler, ani hastalık nöbeti ilaçları, depresyon veya anksiyete ilaçları Hidroklorotiyazit ve Spironolakton’un sebep olduğu baş dönmesi halini arttırabilir. Eğer bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız ya da başka bir tansiyon ilacı kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

(¹narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Hidroklorotiyazit ve Spironolakton kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Hidroklorotiyazit ve Spironolakton ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hidroklorotiyazit ve Spironolakton ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Aldactazide (Hidroklorotiyazit ve Spironolakton’u) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Aldactazide Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Aldactazide Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Aldactazide Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Aldactazide Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Aldactazide Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Aldactazide Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.