Altizem SR Mikropellet Kapsül

İçerik: 
Diltiazem hidroklorür
Marka İsmi: 
Altizem SR Mikropellet Kapsül

Altizem (Diltiazem) Nedir?

Diltiazem kalsiyum kanal blokörü grubu ilaçlardan biridir. Diltiazem, kalp ve kan damarlarındaki kasları gevşeterek çalışır.

Diltiazem aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • hipertansiyon (yüksek tansiyon),

 • anjina (genellikle kalbe giden oksijen yetersizliğinin sebep olduğu göğüs ağrısı),

 • belirli kalp ritim bozuklukları

Diltiazem burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Altizem (Diltiazem) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hasta sinüs sendromu ya da AV blok* (eğer kalp piliniz yoksa) gibi kalple ilgili belirli durumlarınız veya düşük tansiyonunuz varsa, ya da son zamanlarda kalp krizi geçirdiyseniz; bu ilacı kullanmayınız.

(*AV blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan ritm bozuklukları.)

Diltiazem kullanmadan önce, herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza mutlaka söyleyiniz.

Diltiazem düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. Doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayı bırakmayınız. Eğer Diltiazem kullanmayı birden keserseniz durumunuz kötüleşebilir.

Diltiazem diyet, egzersiz ve diğer ilaçlardan oluşan bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Diltiazem kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Diltiazem kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Altizem (Diltiazem) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Diltiazem’e alerjiniz varsa veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • belirli kalp hastalıkları, özellikle hasta sinüs sendromu veya AV blok* (eğer kalp piliniz yoksa); (*AV blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan ritm bozuklukları.)

 • düşük tansiyon;

 • yakın geçmişte kalp krizi geçirmiş olmak.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, Diltiazem kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı; veya

 • konjestif kalp yetmezliği.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Diltiazem’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Altizem (Diltiazem’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Diltiazem anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Altizem (Diltiazem’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Diltiazem’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Kapsül veya tablet formda hazırlanan Diltiazem’i bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Kontrollü salım ya da sürekli salım yapacak şekilde hazırlanan tablet ya da kapsül formdaki ilacınızı kırmayınız, çiğnemeyiniz veya açmayınız. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hap ilacın vücutta yavaşça salınımı için özel olarak yapılmıştır. Hapı kırmak veya açmak bir anda çok fazla ilacın vücuda salınmasına sebep olabilir.

En iyi faydayı sağlayabilmek için Diltiazem’i düzenli olarak kullanmak önemlidir. Elinizdeki ilaçlar bitmeden önce reçetenize ilacınızı tekrar yazdırınız ve ilacınızı temin ediniz.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayı bırakmayınız. Eğer Diltiazem kullanmayı birden keserseniz durumunuz kötüleşebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Diltiazem kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Diltiazem’i kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Diltiazem diyet, egzersiz ve diğer ilaçlardan oluşan bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Diltiazem’in durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızın da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız.Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri; yavaş kalp atışları, güçsüzlük, halsizlik, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi hissi veya bayılma şeklinde görülebilir.

Altizem (Diltiazem) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Diltiazem düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Diltiazem kullanırken alkol almaktan kaçınınız.

Greyfurt ve greyfurt suyu Diltiazem ile etkileşime girebilir. Greyfurt ürünlerinin kullanımını doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz ile görüşmeden diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını arttırmayınız veya azaltmayınız.

Altizem (Diltiazem’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer şu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız veya acil sağlık desteği isteyiniz:

 • hızlı ya da yavaş kalp atışları;

 • sersemlik hissi, bayılma;

 • ateş, boğaz ağrısı, ciddi kabarma ile birlikte baş ağrısı, ciltte soyulma, ciltte kırmızı döküntü;

 • soluksuz kalma hissi;

 • şişlik, hızlı kilo alma;

 • mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • ciltte döküntü veya kaşıntı;

 • burun tıkanıklığı;

 • baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk hissi;

 • mide bulantısı;

 • ateş basması, kaşıntı, kızarma, deri altında sızlama hissi.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Altizem (Diltiazem) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıda sıralanan şu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Diltiazem’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Diltiazem ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Diltiazem ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Altizem (Diltiazem’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Diltiazem’i oda sıcaklığında; nem ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Altizem SR Mikropellet Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Altizem SR Mikropellet Kapsül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Altizem SR Mikropellet Kapsül'ü asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Altizem SR Mikropellet Kapsül'ü sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! Altizem SR Mikropellet Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.