Amlovas Tablet

İçerik: 
Amlodipin besilat
Marka İsmi: 
Amlovas Tablet
Bilgi: 
Amlovas Tablet 5 mg; her tablet 5 mg Amlodipin’e eşdeğer Amlodipin besilat içerir. Amlovas Tablet 10 mg; her tablet 10 mg Amlodipin’e eşdeğer Amlodipin besilat içerir.

Amlovas (Amlodipin) Nedir?

Amlodipin yüksek kan basıncı varlığında kullanılır. Amlodipin atar damarları gevşeterek (genişleterek) çalışır. Böylece kan basıncını (tansiyonu) düşürür ve ve kan akışını düzenler.

Amlodipin kalsiyum kanal blokörleri grubu ilaçlar kategorisinde yer alır.

Amlodipin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • kan damarlarının büzülmesine bağlı olarak kalp kasına yeterli kanın gitmediği durumlar;

 • anjina pektoris*.

( *anjina pektoris: Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik bir durum.)

Amlodipin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Amlovas Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Amlovas (Amlodipin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Karaciğer hastalığınız veya konjestif kalp yetmezliğiniz varsa Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Amlodipin diyet, egzersiz, kilo kontrolünü ve diğer ilaçları içeren bütün bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz diğer bütün tansiyon ve kalp ilaçlarınızı söyleyiniz.

Amlodipin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Amlodipin’in olası bazı yan etkilerini artırabilir.

Amlovas (Amlodipin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem

Gerekenler Nelerdir?

Eğer Amlodipin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine ya da dihidropiridin türevi ilaçlara* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

( *dihidropiridin türevi ilaçlar [barnidipin (Libradin); benidipin (Coniel); felodipin (Plendil); isradipin (Dynacirc SRO); lasidipin (Lacipil); lerkanidipin hidroklorür (Lercadip); nifedipin (Adalat Crono, Kardilat, Nidicard, Nidilat); nikardipin hidroklorür (Loxen); nilvadipin (Nilvadis); nimodipin (Nimotop); nitrendipin (Baypress); vb.])

Eğer belirli hastalıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer hastalığı;

 • aortta daralma;

 • konjestif kalp yetmezliği.

Eğer beta blokör** grubu bir ilaç da kullanıyorsanız öncelikle doktorunuz ile görüşmeden beta blokör grubuna ait ilacınızın kullanımını aniden durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Beta blokör grubu bir ilacın kullanımını aniden durdurmak Amlodipin ile engellenemeyecek ciddi kalp problemlerine sebep olabilir.

( **beta blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.])

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Amlovas (Amlodipin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Amlodipin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

Amlodipin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Amlovas (Amlodipin) Kullanabilir miyim?

Amlodipin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Amlovas (Amlodipin) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Amlodipin genellikle günde bir defa alınır. Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Amlodipin diyet, egzersiz, kilo kontrolünü ve diğer ilaçları içeren bütün bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla tansiyonunuzun ne zaman yüksek olduğunu anlayamayabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Hızlı kalp atışları, aşırı baş dönmesi, bayılma.

Amlovas (Amlodipin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve olası düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Amlodipin kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Amlodipin’in olası bazı yan etkilerini artırabilir.

Amlovas’ın (Amlodipin) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki gibi ciddi yan etkilere maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılma;

 • ellerde, bileklerde veya ayaklarda şişme;

 • çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları;

 • göğüs ağrısı veya göğüste ağırlık hissi, kola veya omuzlara doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme, genel olarak hasta hissetme;

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş ağrısı, baş dönmesi;

 • uyku basması, yorgunluk;

 • karın ağrısı;

 • ağız kuruluğu, terlemede artış

 • yüzde kızarma;

 • eklem ağrısı, kas ağrısı;

 • kilo kaybı;

 • iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Amlovas (Amlodipin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Amlodipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Amlodipin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Amlodipin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Amlovas’ı (Amlodipin) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Amlovas Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

UNUTMAYIN! Amlovas Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Amlovas Tablet’i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Amlovas Tablet’i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Amlovas Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.