Anafranil Draje

İçerik: 
Klomipramin hidroklorür
Marka İsmi: 
Anafranil Draje

Klomipramin Nedir?

Klomipramin trisiklik grubu bir antidepresandır. Klomipramin beyinde dengesiz hale gelebilecek kimyasalları etkiler.

Klomipramin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • depresif durumlar;
 • obsesif – kompülsif bozukluk ( *obsesif – kompülsif bozukluk:Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme. )
 • fobiler;
 • panik atak olguları;
 • uykuda idrar kaçırma (sadece 5 yaşından büyük hastalarda ve organik bir nedene bağlı olmayan durumlarda).

Klomipramin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Klomipramin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz, veya son 14 gün içinde rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Klomipramin’i kullanmayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü*ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Klomipramin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri[moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer Klomipramin’e veya amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil) gibi Klomipramin benzeri ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Klomipramin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz, veya son 14 gün içinde rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç kullandıysanız Klomipramin’i kullanmayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü*ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Klomipramin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörleri*vücudu terk etmeden Klomipramin kullanımı yaşamı tehdit eden ciddi yan etkiler oluşturabilir.

{ *MAO inhibitörleri[moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer Klomipramin’e veya amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil) gibi Klomipramin benzeri ilaçlara karşı aşırı duyarlılığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Klomipramin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kalp hastalığı, kalp krizi veya felç (inme) öyküsü, nöbetler;
 • bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), şizofreni veya diğer ruhsal hastalıklar;
 • böbrek veya karaciğer hastalığı;
 • aşırı aktif tiroid veya feokromositoma*( *Feokromasitoma:Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.);
 • dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom);
 • idrar yapma problemleri.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Klomipramin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde özellikle 24 yaşından küçüklerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Klomipramin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Klomipramin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Klomipramin’i Kullanabilir miyim?

Klomipramin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Bulanık görme, sersemlik ve başka etkiler oluşturabilir. Bu nedenle araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Klomipramin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, mide bozulmalarını azaltmak için Klomipramin’i yemeklerle birlikte alabilirsiniz.

Draje ya da tablet formda hazırlanan ilacınızın her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz Klomipramin kullandığınız süreyi cerrahınıza tam olarak bildiriniz. İlacınızı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta veya daha fazla sürebilir. Doktorunuz ile görüşmeden Klomipramin’i kullanmayı bırakmayınız. İlacı azaltarak bırakmanız gerekebilir. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Klomipramin’in doz aşımı ölümcül olabilir. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; hızlı veya düzensiz kalp atışları, uyuşukluk hali, bilinç bulanıklığı, heyecan, kusma, bulanık görme, terleme, kaslarda sertlik, artan ya da azalan idrar, kabartı, nefes darlığı, dudaklarda ya da tırnaklarda morarma, baş dönmesi hissi, bayılma, nöbet (irade dışı kasılmalar), veya koma.

Klomipramin ‘i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Klomipramin’in yan etkilerini arttırabilir.

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçlar gibi) doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlar Klomipramin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Klomipramin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Bulanık görme, sersemlik ve başka etkiler oluşturabilir. Bu nedenle araç veya makine kullanmaktan kaçınınız. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Greyfurt veya grefurt suyu Klomipramin ile etkileşebilir. Beslenmenizde greyfurt ürünlerinin kullanımını artırmadan ya da azaltmadan önce doktorunuza danışınız.

Güneş ışığına veya UV ışınlara maruz kalmaktan kaçınınız (solaryum veya güneş lambaları gibi). Klomipramin cildinizi güneşe ve güneş yanıklarına karşı daha hassas hale getirebilir. Güneş koruyucu (en az 15 faktör) kullanınız ve güneşte kalacaksanız koruyucu kıyafetler giyiniz.

Klomipramin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • bilinç bulanıklığı, görme, konuşma veya denge problemleri;
 • ateş, bilinç bulanıklığı, kas sertleşmesi, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları;
 • işeme bozuklukları.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, kabızlık veya ishal;
 • ağız kuruluğu, nahoş tat;
 • iştah artışı, kilo değişimleri;
 • tedirgin, huzursuz, sersem, uyuşuk veya yorgun hissetme;
 • bulanık görme, konsantrasyon bozukluğu;
 • uyku problemleri (uykusuzluk), kabus;
 • terleme;
 • seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Klomipramin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Son 5 hafta içinde [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); vb. ] gibi ilaçlar kullandıysanız, Klomipramin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Klomipramin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Klomipramin kullanmanız sakıncalı olabilir veya kullanmanız için özel testler ve doz ayarlaması gerekebilir.

Klomipramin ile etkileşen daha farklı birçok ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Klomipramin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Klomipramin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Anafranil Draje ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Anafranil Draje ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Anafranil Draje'yi asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Anafranil Draje'yi sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Anafranil Draje ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.