Aşırı Kilonun Dizlerinize Verdiği Zararın Farkında mısınız?

Vücudunuzun ağırlığını taşıyan dizleriniz, aşırı kilo nedeniyle ağrıyabilir. Eğer önlem almazsanız yürüyemeyecek hale dahi gelebilirsiniz. Siz farkında olmayabilirsiniz ama vücudumuzda aynı bir makine gibidir. Bir noktaya kadar dayanabilir sonrasında sinyaller vermeye başlar. Gelin bunu size bir örnek ile açıklayalım:

Bagajınız dopdoluyken veya bir arabada 4 yetişkin ile uzun bir yolculuk yaptığınızda yolculuğun o kadar da rahat geçmediğini fark edebilirsiniz. Arabanızın amortisörleri, arabanızda bu kadar ağırlık varken yoldaki çukurların ve tümseklerin oluşturacağı sarsıntıların şiddetini yeterince azaltamayacaktır. Benzer bir şekilde, eğer vücudunuzda çok fazla yük taşıyorsanız dizleriniz de zorlu bir yolculuk çekiyor olabilir.

Dizinizde birleşen kemiklerin etrafı kıkırdak ile kaplıdır ve bu kıkırdak kalça, kaval ve dizkapağı kemikleriniz için pürüzsüz bir ortam sağlayarak yürümeniz esnasında bu kemiklerin eklemlerin içerisinde rahat hareket etmesine imkan sağlar.

Olmanız gerekenden fazla kiloda olmanız, dizlerinizdeki kıkırdaklara baskı uygular ve hareketlerinizi kısıtlar.

Ağırlık ve Diz Ağrısı Arasındaki Bağlantı

594 kadın üzerinde 14 yılın üstünde yapılan son çalışmalar, aşırı kilolu kadınlarda diz ağrısı oluşma olasılığının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu gösterdi.

Hollanda’da yapılan bir başka çalışmada ise araştırmacılar, insanların diz röntgenlerini çekti. Aynı kişilere 6 yıl sonra tekrar röntgen çekildiğinde vücut kitle indeksi 27’nin üstündeki kişilerde diz osteoartritinin* oluşma olasılığının diğerlerinin 3 katı olduğunu gördüler.

Ayrıca vücutta taşınan fazla yağlar, leptin denilen bir hormonun salgılanmasına da yol açabilir. Bazı uzmanlar bu hormonun diz osteoartritinin oluşmasında rol oynadığını savunuyor. Ek olarak, fazla yağ, vücutta iltihabi durumlara yol açabilecek maddelerin salınımına da yol açabilir. Özzellikle bunlardan 2 tanesi - tümor nekrozis faktör alfa ve interlökin 1- osteoartritte görülen kıkırdak zedelenmesinde önemli rol oynamakta.

( *Osteoartrit: Çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması.)

Diz Ağrınızı Kontrol Altına Almak İçin Aşırı Kilolardan Kurtulun

Diz osteoartritinden şikayetçi aşırı kilolu ve obez hastalar, dengeli beslenme ve egzersiz ile kilo verdiklerinde, diz ağrıları neredeyse yarı yarıya azalıyor!

Eğer siz de diz ağrısı çekiyor ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız aşağıda yer alan tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz. Bu sayede kilolarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

  • Doktorunuza danışın . Kronik sağlık sorunlarınız varsa veya egzersizden dolayı yaralanacağınızı düşünüyorsanız veya dizleriniz zaten ağrımakta ise, doktorunuzla doğru bir egzersiz yolu belirleyin.
  • Egzersiz yapın . Yürüyüş –başlangıçta yürüyüşler kısa olsa bile– bisiklet (evde ya da dışarıda fark etmez) ve kaslarınızı güçlendirecek aktiviteler, aşırı kilo sorunu yaşayan insanlara önerilen ve kolayca yapılan egzersizlerdendir.
  • Aktif olun . Günlük yaşamızında daha aktif olun. Telefonda konuşurken yürüyün (ne de olsa telefonlar bu yüzden kablosuz!). Çocuklarınız veya torunlarınızla aktif bir şekilde oyun oynayın ve görüşmelerinizi e-mail yoluyla değil bizzat kendiniz giderek yapın.

Unutmayın!!! Kilo vermek, kendi başınıza da üstesinden gelebileceğiniz kadar kolay bir şey olduğu gibi, sizi birçok ameliyat ve diğer sağlık sorunundan da koruyacaktır.

Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Fazla Kilolar ve Zararları

Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları

Kaslı ve Sağlıklı Bir Vücut Hayal Değil

Kaynaklar