Atarax Film Tablet

İçerik: 
Hidroksizin hidroklorür
Marka İsmi: 
Atarax Film Tablet

Hidroksizin Nedir?

Hidroksizin bir antihistaminiktir. Vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin yol açtığı kızarıklık, kaşıntı gibi etkilerin oluşumunu engeller. Ayrıca Hidroksizin anksiyeteyi (endişe, kaygı) azaltmak için beyni etkileyerek çalışır.

Neye alerjiniz olduğunu biliyor musunuz?

Hidroksizin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • anksiyete ve gerginlik varlığında sakinleştirici olarak;
 • anestezi için verilen diğer ilaçlarla birlikte;
 • kurdeşen (ürtiker) veya kontakt dermatit* (temas dermatiti) gibi alerjik cilt reaksiyonları.( *dermatit: Cilt iltihabı) 

Bu 4 nedenden dolayı alerjiniz bir türlü geçmiyor olabilir!

Hidroksizin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Atarax Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Hidroksizin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Hidroksizin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Herhangi bir nöbet rahatsızlığı, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız varsa Hidroksizin’i kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Hidroksizin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız; ilacı kullanmanız sakıncalıdır.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Hidroksizin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Hidroksizin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hidroksizin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

İlaç alerjileri ölümcül olabilir!Siz de bu belirtilere sahipseniz acilen bir doktora başvurunuz!

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Hidroksizin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • epilepsi veya diğer nöbet hastalıkları;
 • dar açılı glokom (dar açılı göz tansiyonu);
 • prostat büyümesi veya idrar yapma problemleri;
 • karaciğer hastalığı; veya
 • böbrek hastalığı.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hidroksizin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Hamileyseniz doktorunuza danışmadan Hidroksizin’i kullanmayınız. İlacın hamilelik esnasında kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildiriniz.  Hidroksizin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Hidroksizin’i Kullanabilir miyim?

Hidroksizin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız; ilacı kullanmanız sakıncalıdır.

Hidroksizin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Şurup olarak hazırlanan Hidroksizin’i ise doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç - gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Ağız yoluyla alınan damla olarak hazırlanan Hidroksizin’i ise ilaçla beraber bulunan damlalık yardımıyla kullanınız.

Alerji Tedavi Sürecinde Doğru İlacı Kullanmanın Önemini Biliyor Musunuz?

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Hidroksizin’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: aşırı uykulu olma, mide bulantısı, kusma, bayılacakmış gibi hissetme.

Hidroksizin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Hidroksizin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Hidroksizin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • sersemlik, uyuşukluk;
 • bulanık görme, ağız kuruluğu; veya
 • baş ağrısı.

Atarax çocuklarda uyku,halsizlik yapar mı?

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz  bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Hidroksizin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Düzenli olarak diğer uyku verebilme ihtimali olan ilaçlardan kullanıyorsanız (sakinleştiriciler, narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, depresyon veya anksiyete ilaçları** gibi) Hidroksizin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

( *narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb. ] )

( **anksiyolitikler [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Apo-Alpraz, Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas); buspiron hidroklorür (Buspon, Nopiron) ] )

Bu liste Hidroksizin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hidroksizin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli veya reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Hidroksizin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Hidroksizin’i oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Atarax Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!  Atarax Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Atarax Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Atarax Film Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir.  Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar.  Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! Atarax Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.