Atexal Film Tablet

İçerik: 
Atenolol
İçerik: 
Klortalidon
Marka İsmi: 
Atexal Film Tablet

Atexal (Atenolol ve Klortalidon) Nedir?

Atenolol beta-blokörler grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) etkileyerek çalışır.

Klortalidon ise vücutta sıvı tutulumuna yol açan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engellemeye yardımcı olan bir idrar söktürücüdür. Klortalidon tiazit grubu idrar söktürücüler arasında yer alır.

Atenolol ve Klortalidon kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Atenolol ve Klortalidon burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Atexal Film Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Atexal (Atenolol ve Klortalidon) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hamileyseniz doktorunuza danışmadan Atenolol ve Klortalidon kullanmayınız. Atenolol ve Klortalidon anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer Atenolol’e, Klortalidon’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da belirgin kalp yetmezliği, kalp krizi, atriyoventriküler blok¹ gibi ciddi bir kalp probleminiz varsa ya da tansiyonunuz çok düşükse veya akciğerinizde ödem varsa bu ilacı kullanmayınız.

( ¹atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

Karaciğer veya böbrek hastalığı; astım, bronşit veya diğer akciğer rahatsızlıkları; diyabet (şeker hastalığı); böbrek üstü bezi tümörü; kan dolaşımı problemleri; konjestif kalp yetmezliği; anjina (göğüs ağrısı); gut (damla hastalığı); lupus²; herhangi bir tiroid bozukluğu veya sedef hastalığı gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz Atenolol ve Klortalidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

( ²lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)

Herhangi bir ameliyata veya tıbbi teste ihtiyacınız varsa cerrahınıza veya doktorunuza belirli bir süre önceden Atenolol ve Klortalidon kullandığınız süreyi tam olarak söyleyiniz.

Doktorunuzun tavsiyesi olmadan Atenolol ve Klortalidon kullanımını aniden durdurmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir veya geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına sebep olabilir.

Eğer herhangi bir nedenle ilacın kullanımını durdurursanız olası kalp problemlerini engellemek için fiziksel aktivitelerinizi kısıtlayınız. Eğer geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalırsanız doktorunuz ilaca tekrar başlamanızı tavsiye edebilir.

Atenolol ve Klortalidon yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde diyet, ilaç tedavisi, kilo kontrolü ve egzersizleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinze sıkı şekilde uyunuz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Atexal (Atenolol ve Klortalidon) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Atenolol’e, Klortalidon’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • tansiyonun (kan basıncının) düşük olması;

 • kalp krizi;

 • belirgin kalp yetmezliği;

 • akciğer ödemi;

 • beta blokörler¹ grubuna ait bir ilaca alerji;

 • tiazit grubu idrar söktürücülere² alerji;

 • sülfonamid grubu ilaçlara³ alerji;

 • kardiyojenik şok⁴;

 • atriyoventriküler blok⁵;

 • sinüs bradikardisi⁶.

( ¹beta blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.])

[ ²tiazit grubu idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); vb.])]

[ ³sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Bakton, Kemoprim, Metoprim, Mikrosid Forte, Septrin, Trifen Fort, Trimoks, vb.)]

( ⁴kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

( ⁵atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

[ ⁶sinüs bradikardisi: Kalpteki iletim sisteminin tempocusu olan odaktan (sinoatriyal düğümden) dakikada 60’tan az uyarı çıkması.]

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa, bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Atenolol ve Klortalidon kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • kan dolaşımı problemleri;

 • astım, bronşit veya diğer akciğer rahatsızlıkları;

 • sedef hastalığı;

 • kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği;

 • anjina (göğüs ağrısı);

 • gut (damla hastalığı);

 • herhangi bir tiroid bozukluğu;

 • feokromasitoma⁷;

 • lupus⁸.

( ⁷feokromasitoma: Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.)

( ⁸lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Atexal (Atenolol ve Klortalidon) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Hamileyseniz doktorunuza danışmadan Atenolol ve Klortalidon kullanmayınız. Atenolol ve Klortalidon anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildiriniz. Atenolol ve Klortalidon anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Atexal (Atenolol ve Klortalidon) Kullanabilir miyim?

Atenolol ve Klortalidon düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Atexal (Atenolol ve Klortalidon) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Atenolol ve Klortalidon yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde diyet, ilaç tedavisi, kilo kontrolü ve egzersizleri de içeren komple bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer yüksek tansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bu ilacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için tansiyonunuzun ve kan tahlillerinizin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Atenolol ve Klortalidon kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.

Eğer sürekli kusma veya ishal varsa ya da normalden çok daha fazla terliyorsanız doktorunuz ile görüşünüz. Bu ilacın kullanımı sırasında vücudun susuz kalması (dehidrasyona uğraması) daha kolay hale gelir ve bu durum ciddi derecede düşük tansiyona veya ciddi bir elektrolit¹ dengesizliğe sebep olabilir.

[ ¹elektrolit: Vücutta bulunan sıvıların içerdiği bazı elementler (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, vb.)]

Doktorunuzun tavsiyesi olmadan Atenolol ve Klortalidon kullanımını aniden durdurmayınız. Bu ilacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir veya geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına sebep olabilir.

Eğer herhangi bir nedenle ilacın kullanımını durdurursanız olası kalp problemlerini engellemek için fiziksel aktivitelerinizi kısıtlayınız. Eğer geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalırsanız doktorunuz ilaca tekrar başlamanız tavsiye edebilir.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden doktorlara Atenolol ve Klortalidon kullandığınızı bildiriniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Aşırı yorgunluk, solunum sorunları, hırıltılı solunum, yavaş kalp ritmi, göğüs ağrısı, şişlik, baş dönmesi hissi veya bayılma.

Atexal (Atenolol ve Klortalidon) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Egzersiz sırasında veya sıcak havalarda aşırı hararetten ve dehidrasyondan (vücutta su kaybı) kaçınınız. İçmeniz gereken içecek miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda çok fazla sıvı tüketmek de yeteri kadar sıvı almamak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Atexal (Atenolol ve Klortalidon’un) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • yavaş veya düzensiz kalp atışları;

 • kalp yetmezliği;

 • bayılacakmış gibi hissetme;

 • nefes darlığı hissi;

 • şişlik, ani kilo alma;

 • uyuşukluk hali, huzursuzluk hissi, bilinç bulanıklığı, mide bulantısı, kusma, kas spazmı, halsizlik, baş dönmesi hissi;

 • mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik;

 • bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar;

 • yanma, batma, karıncalanma hissi;

 • ellerde ve ayaklarda soğukluk.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş dönmesi, yorgunluk hissi, depresif ruh hali;

 • uykusuzluk;

 • mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, iştah kaybı;

 • başağrısı;

 • cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.);

 • iktidarsızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Atexal (Atenolol ve Klortalidon) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz. Özellikle de aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

Bu liste Atenolol ve Klortalidon ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Atenolol ve Klortalidon ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Atexal (Atenolol ve Klortalidon’u) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Atexal Film Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Atexal Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Atexal Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Atexal Film Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Atexal Film Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Atexal Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.