Atolteva Tablet

İçerik: 
Atenolol
Marka İsmi: 
Atolteva Tablet

Atolteva (Atenolol) Nedir?

Atenolol beta-blokör grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı etkilerler.

Atenolol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • anjina (göğüs ağrısı);

 • hipertansiyon (yüksek kan basıncı);

 • kalp krizi tedavisi ve engellenmesi.

Atenolol burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Atolteva (Atenolol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doktorunuz ile konuşmadan Atenolol kullanımını kesmeyiniz. İlacı birden kesmek durumunuzu kötüleştirebilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa Atenolol kullanımını geçici olarak durdurmanız gerekebilir. Atenolol kullandığınızı ameliyattan yeterli bir süre önce cerrahınıza bildiriniz. Cerrahınıza Atenolol kullandığınız süreyi doğru olarak bildirdiğinizden emin olunuz.

Atenolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanacaksanız veya dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Atenolol kullanımı sırasında alkol kullanımı uyuklama ve baş dönmesini daha da artırabilir.

Atenolol hipertansiyon tedavisinde, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren bütün bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer hipertansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüsek tansiyonunuz olduğunu herzaman hissetmeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun direktifleri doğrultusunda ilacınızı kullanmaya devam edniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Atolteva (Atenolol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Atenolol’e alerjiniz varsa ya da yavaş kalp atışları veya kalp bloku* gibi belirli kalp sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

( *Kalp bloku: Kalp ileti sisteminde uyarı dalgalarının yayılmaması ya da zor yayılması ile karakterize ritim bozukluğu. )

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Atenolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • astım, bronşit, amfizem;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • düşük tansiyon (hipotansiyon);

 • hasta sinüs sendromu veya konjestif kalp yetmezliği gibi kalp problemleri;

 • depresyon;

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • tiroid düzensizliği;

 • çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis);

 • feokromasitoma*; ( *Feokromasitoma: Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör. )

 • dolaşım problemleri.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Atenolol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Atolteva (Atenolol’ü) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan Atenolol kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Atenolol anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Atolteva (Atenolol’ü) Nasıl Kullanmalıyım?

Atenolol’ü tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız..

Atenolol’ü her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Doktorunuzla konuşmadan Atenolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacı birden kesmek durumunuzu kötüleştirebilir.

Atenolol’ün durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa Atenolol kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. Ameliyattan önce Atenolol kullanımını bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Atenolol hipertansiyon tedavisinde, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren bütün bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer hipertansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Atenolol kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Atenolol kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer sıradaki doza 8 saatten az zaman kaldıysa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız..

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Atenolol’ün doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar görülebilir: düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, mavimsi renkli tırnaklar, baş dönmesi, güçsüzlük, halsizlik, bayılma, veya nöbet (istem dışı kasılmalar).

Atolteva (Atenolol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Atenolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanacaksanız veya dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Atenolol kullanımı sırasında alkol kullanımı uyuklama ve baş dönmesini daha da artırabilir.

Atolteva (Atenolol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • yavaş veya düzensiz kalp atışları;

 • baş dönmesi hissi, bayılma;

 • nefes darlığı hissi;

 • mide bulantısı, mide ağrısı;

 • depresyon;

 • ellerde ve ayaklarda soğukluk hissi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık veya orgazm olmada zorluk;

 • uyku problemleri (uykusuzluk);

 • yorgunluk hissi;

 • endişe hali, iç daralması, sinirlilik, asabiyet.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Atolteva (Atenolol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Atenolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Atenolol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Atenolol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir atenolol. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Atolteva (Atenolol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Atenolol’ü oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Atolteva Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Atolteva Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Atolteva Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Atolteva Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! Atolteva Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.