Aurorix Film Kaplı Tablet

İçerik: 
Moklobemid
Marka İsmi: 
Aurorix Film Kaplı Tablet

Moklobemid Nedir?

Moklobemid bir antidepresandır. Moklobemid beyinde dengesiz hale gelebilecek kimyasalları etkiler.

Moklobemid aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • depresif durumlar;
 • sosyal fobi.

Moklobemid burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Moklobemid Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer dekstrometorfan hidrobromür içeren bir ilaç (Actidem, Benical, Benical Cold, Bronkar – A, Defeks, Deksan, Dorfan, Gripamol, Tamol, Triatüs, Tylol Cold, Vicks Medinait, Vicks Vapodry, vb. ) kullanıyorsanız, Moklobemid’i kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza bildiriniz ve mümkünse dekstrometorfan hidrobromür içermeyen başka bir ilacı tercih ediniz. Dekstrometorfan hidrobromür ve Moklobemid’in birlikte kullanılması sonucunda ciddi olumsuz reaksiyonlar gözlenmiştir.

Eğer Moklobemid’e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerjiniz varsa ya da akut konfüzyonel durum rahatsızlığınız varsa veya selejilin hidroklorür (Moverdin) kullanıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Moklobemid’in çocuklarda kullanımına dair yeterli veri bulunmamaktadır. Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe Moklobemid çocuklarda kullanılmamalıdır.

Moklobemid Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Moklobemid’e veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • selejilin hidroklorür (Moverdin) kullanıyor olmak.

Eğer dekstrometorfan hidrobromür içeren bir ilaç (Actidem, Benical, Benical Cold, Bronkar – A, Defeks, Deksan, Dorfan, Gripamol, Tamol, Triatüs, Tylol Cold, Vicks Medinait, Vicks Vapodry, vb. ) kullanıyorsanız, Moklobemid’i kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza bildiriniz ve mümkünse dekstrometorfan hidrobromür içermeyen başka bir ilacı tercih ediniz. Dekstrometorfan hidrobromür ve Moklobemid’in birlikte kullanılması sonucunda ciddi olumsuz reaksiyonlar gözlenmiştir.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Moklobemid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • şizofreni veya şizoafektif bozukluk;
 • karaciğer yetmezliği;
 • aşırı aktif tiroid veya feokromositoma*( *Feokromasitoma:Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör).

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Moklobemid’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde özellikle 24 yaşından küçüklerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Moklobemid’i Kullanabilir miyim?

Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Moklobemid anne sütüne çok az miktarda geçer ancak emzirilen bebek için risk oluşturabilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Moklobemid’i Kullanabilir miyim?

Moklobemid’in düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olması beklenmez. Ancak araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Moklobemid’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Moklobemid’i yemekten sonra, bir bardak su ile birlikte alınız.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta veya daha fazla sürebilir. Doktorunuz ile görüşmeden Moklobemid’i kullanmayı bırakmayınız.

En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 6 - 8 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Moklobemid’in çocuklarda kullanımına dair yeterli veri bulunmamaktadır. Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe Moklobemid çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; mide – bağırsaklarda tahriş, mide bulantısı, kusma, ajitasyon*,uyarılara karşı aşırı duyarlı olma. ( *ajitasyon: Aşırı huzursuzluk ve gerilim içinde bulunma; çarpıntı, titreme, silkinme. )

Moklobemid ‘i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

MAO inhibitörleri ile birlikte tiramin tüketimi bazı hastalarda tansiyon yükselmesi ile birlikte görülen krize yol açabilir. Bu nedenle yüksek miktarda tiramin içeren besinlerden (peynir ve türleri) aşırı miktarda yemekten kaçınınız.

Moklobemid’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • uyku bozukluğu;
 • cilt kızarıklığı, kaşıntı;
 • ajitasyon* , sıkıntı ( *ajitasyon:Aşırı huzursuzluk ve gerilim içinde bulunma; çarpıntı, titreme, silkinme. );
 • uyarılara karşı aşırı duyarlı olma;
 • baş dönmesi, başağrısı;
 • yanma, batma, karıncalanma hissi;
 • ağız kuruluğu;
 • mide ve bağırsaklarda rahatsızlık;
 • görme ile ilgili rahatsızlıklar.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Moklobemid ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Moklobemid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Moklobemid kullanmanız sakıncalı olabilir veya kullanmanız için özel testler ve doz ayarlaması gerekebilir.

Moklobemid ile etkileşen daha farklı birçok ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

Moklobemid’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Moklobemid’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Aurorix Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Aurorix Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Aurorix Film Kaplı Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Aurorix Film Kaplı Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Aurorix Film Kaplı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.