Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Antioksidan Tüketin

Bol bol sebze-meyve tüketmek iyi bir doz antioksidan almanıza yardımcı olur. Yiyeceklerdeki bu maddeler hücrelerinizi serbest radikallerden yani hücrelere zarar veren moleküllerden korur. Her çeşit antioksidanlardan yararlanmak için farklı renklerdeki meyve ve sebzelerden tüketin - portakal, yeşil biber, brokoli, kivi, çilek, havuç, karpuz, papaya, lifli yeşillikler ve kavun gibi.


Vitamin Alın

Beslenmenizde bir eksiklik olduğunu hissediyorsanız multivitaminlerden almayı düşünebilirsiniz. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için günlük multivitaminlerden alırsanız, vücudunuz için her gün alınması önemli olan vitamin ve mineralleri almış olursunuz. Selenyum, magnezyum, çinko, B ve C vitaminleri her gün alınması gereken moleküllerdendir.

 

Stresi Azaltın

Stresin azı sizin için iyi olabilir. Vücudunuzun herhangi bir mücadeleye kendini hazırlamasının bir yoludur. Fakat stresin aşırısı sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Araştırmalara göre aşırı stres bağışıklık sisteminizi - hastalıklardan korunmanıza yarayan sistem- bile zayıflatabilmektedir. Stresi azaltmak için size stres yaratan şeyden uzaklaşın. Kendinize rahatlamak için zaman ayırın ve zevk aldığınız işlere yönelin.

 

Cinsel YaşamCinsel Yaşamınızı Zinde Tutun

Görünüşe göre seks, sadece iyi hissetmenize yaramıyor aynı zamanda sağlığınıza da büyük bir katkıda bulunuyor. Orta yaşlı insanlar arasında yapılan bir araştırmaya göre düzenli cinsel hayatı olan insanlar diğerlerine nazaran daha sağlıklı bir yaşam sürmektedirler.

 

Alkolden Uzak Durun

Çoğu insan kutlama ve sosyalleşme amacıyla partilerde ve yemeklerde alkol alır. Ama aşırı alkol alımı bağışıklık sisteminizi ciddi bir şekilde zayıflatabilir ve bu daha sık hasta olmanıza sebep olur. Riski en aza indirmek için erkekler günde en fazla 2, bayanlar 1 bardak alkol tüketilmelidir.

 

sigara birak bağışıklık güçlendirSigarayı Tamamen Hayatınızdan Çıkarın

İşte sigarayı bırakmanız için size başka bir neden! Sıgara bağışıklık sisteminizi de zayıflatıyor! Arada bir içiyor olsanız bile risk altındasınız. Son yapılan araştırmalara göre, düşük seviyelerdeki nikotinin bile astım, kalp krizi ve inme gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabileceği görüldü. Eğer sigarayı bırakmak isteyip bırakamıyorsanız doktorunuz size bu konuda yardımcı olabilir.

 

Bitkisel Hapları ve Destekleri Unutmayın

Bir çok insan sağlığını korumak için bitkisel hap ve desteklerden kullanmaktadır. Bazı desteklerin bağışıklık sistemine de etkisi olduğu görülmüştür. Ama tam olarak yararlarının bilinebilmesi için daha fazla deney gerekmektedir. Sarımsak, devedikeni, ginseng, astragalus ve probiyotikler (lactobacillus ve bifidobacterium gibi) en yaygınlarındandır. Size uygun olanı seçmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Boş Kaloriden Uzak Durun

İşlenmiş yiyecekler - abur cubur, fast food ve asitli meşrubatlar gibi - size vitamin ve mineral gibi önemli molekülleri sağlamaz. İçerdiği kimyasallar ve koruyucu maddeler sağlığınıza zararlı olabilir. Eğer bu işlenmiş yiyecekleri sebze, meyve, buğdaylı yiyecekler gibi besinlere tercih ederseniz sağlığınızı büyük bir riske atmış olursunuz.

 

Hareket Edin

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapılabileceğiniz bir diğer şey de egzersiz! Düzenli yapılan egzersiz stresinizi azaltır, kemik erimesinin, kalp hastalıklarının ve bazı kanser hücrelerinin oluşmasını önler. Haftada bir kaç kez düzenli spor yaparak vücudunuzdaki değişimleri kendiniz bile gözlemleyebilirsiniz. Bisiklet, yürüyüş, yoga, yüzme veya golf; hareket ettiğiniz sürece hepsi son derece yararlıdır.

 

Kendinize Bir Evcil Hayvan Edinin

Köpekler için insanın en iyi dostu denmesinin bir sebebi var. Köpek gibi bir çok evcil hayvanın size iyi bir ev arkadaşı olmasının yanı sıra sağlığınıza da bir çok yararı vardır. Araştırmalara göre evcil hayvanlar tansiyonunuzu ve kolestrolünüzü düşürür ve kalp sağlığınızı arttırır. Köpekler üzerinde yapılan bir başka araştırmaya göre, köpeği olan çocukların bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu ve alerjiye yakalanma olasılığının diğerlerine göre daha az olduğu görülmüştür.

 

Kendinize Sosyal Bir Çevre Oluşturun

Arkadaşlığın önemli olduğunu hepimiz biliriz ama sağlam sosyal bağların sağlığa ne kadar etkisi olduğunu biliyor musunuz? Son zamanlarda yapılan bir araştırma, arkadaş çevresi geniş insanların diğerlerine göre %50 oranında daha kaliteli yaşadığını göstermiştir. Gönüllü etkinliklere, kurslara ve ilginizi çeken farklı gruplara katılarak çevrenizi genişletebilirsiniz, bu arada hali hazırda sahip olduğunuz bağları güçlendirmeyi de ihmal etmeyin.

 

Pozitif DusununHer Şeye Pozitif Yaklaşın

Pozitif düşünceler bağışıklık sisteminize çok yararlı olacaktır. Bir grup hukuk öğrencisinin bulgularına göre insanlar pozitif düşündükçe bağışıklık sistemleri daha güçlü olmaktadır. İçinizdeki optimisti güçlendirmeyi zevk aldığınız şeyleri yaparak, her şeye iyi tarafından bakarak ve kötü düşüncelerin aklınıza gelmesini engelleyerek sağlayabilirsiniz.

 

Kahkaha Atın

Büyük bir kahkaha sizi iyi hissettirebilir. Kahkahanın bağışıklık sistemine olan yararları kanıtlanmış olsa da araştırmalar hala devam etmektedir. Bu konu hakkında çalışma yapan bir grup araştırmacı, komik videolar izleyip kahkaha atan kişilerin bağışıklığının kuvvetletdiğini görmüşlerdir. Fakat kahkahanın hastalıkları önleyip azaltması hakkında kesin kanıtlar elde edebilmek için daha çok deneyin yapılması gerekmektedir.

 

Geceleri İyi Uyuyun

Uykusuz kaldığınızda bağışıklık sisteminiz mikroplarla savaşmak için yeterli gücü bulamayabilir. Her yetişkin 7 ila 9 saate kadar uykuya ihtiyaç duyar. Daha iyi bir uyku için düzenli spor yapın, yatma saatine yakın saatlerde kafein ve alkolden uzak durun, yatmadan önce kendinizi rahatlatın ve odanızın sıcaklığını uygun ve belli bir sıcaklıkta tutun.

 

Ellerinizi Yıkayın

Ellerinizi sık sık yıkayarak bağışıklık sisteminizin mikroplarla savaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kendinizi ve çevrenizdekileri sağlıklı tutmanın en kolay yollarından biri. 20 saniye boyunca ellerinizi sabunlu suyla yıkayarak kolayca mikroplardan kurtulabilirsiniz. Eğer sabun ve su bulma imkanınız yoksa alkol bazlı ve alkol oranı en az %60 olan dezenfektanlardan kullanabilirsiniz.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler

Hangi Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

Göz Ardı Edilemeyecek 7 Önemli Belirti

Kanserden Korunmanın 7 Yolu

Kalp Sağlığı İçin Evde Bulundurmanız Gereken Önemli Gıdalar