Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet

İçerik: 
Metoprolol süksinat
Marka İsmi: 
Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet
Bilgi: 
Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet 25 mg; her kontrollü salımlı film tablette, 25 mg Metoprolol tartarata eşdeğer 23.75 mg Metoprolol süksinat bulunur. Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet 50 mg; her kontrollü salımlı film tablette, 50 mg Metoprolol tartarata eşdeğer 47.5 mg Metoprolol süksinat bulunur. Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet 100 mg; her kontrollü salımlı film tablette, 100 mg Metoprolol tartarata eşdeğer 95 mg Metoprolol süksinat bulunur.

Metoprolol Nedir?

Metoprolol beta-blokör grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı etkilerler.

Metoprolol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • anjina (göğüs ağrısı);
 • hipertansiyon (yüksek kan basıncı);
 • kalp krizi tedavisi ve engellenmesi.

Metoprolol burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Metoprolol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doktorunuz ile konuşmadan Metoprolol kullanımını kesmeyiniz. İlacı birden kesmek durumunuzu kötüleştirebilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa Metoprolol kullanımını geçici olarak durdurmanız gerekebilir. Metoprolol kullandığınızı ameliyattan yeterli bir süre önce cerrahınıza bildiriniz. Cerrahınızın Metoprolol kullandığınızı yeterli bir süre önceden bildiğinden emin olunuz. Cerrahınıza Metoprolol kullandığınız süreyi doğru olarak bildirdiğinizden emin olunuz.

Metoprolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanacaksanız veya dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Metoprolol kullanımı sırasında alkol kullanımı uyuklama ve baş dönmesini daha da artırabilir.

Metoprolol hipertansiyon tedavisinde, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren bütün bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Eğer hipertansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüsek tansiyonunuz olduğunu her zaman hissetmeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun direktifleri doğrultusunda ilacınızı kullanmaya devam edniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Metoprolol Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Metoprolol 'e alerjiniz varsa veya aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • kalp bloku* , hasta sinüs sendromu veya yavaş kalp atım hızı gibi kalp problemleri ( *Kalp bloku:Kalp ileti sisteminde uyarı dalgalarının yayılmaması ya da zor yayılması ile karakterize ritim bozukluğu. );
 • feokromasitoma* ( *feokromasitoma:Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.);
 • dolaşım ile ilgili problemler.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Metoprolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • konjestif kalp yetmezliği;
 • astım, bronşit, amfizem;
 • diyabet (şeker hastalığı);
 • düşük tansiyon;
 • depresyon;
 • karaciğer veya böbrek rahastsızlığı;
 • tiroid düzensizliği;
 • çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis).

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Metoprolol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Metoprolol’ü Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Metoprolol anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Metoprolol’ü Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz..

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Metoprolol’ü her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, Metoprolol’ü yemekle birlikte veya yemekten hemen sonra alınız. Tablet formdaki ilacınızı ortadan ikiye bölebilirsiniz. Yarım tableti çiğnemeyiniz, ezmeyiniz ve bir bütün olarak yutunuz. Hapı çiğnemek ya da ezmek bir anda çok fazla ilacın salınımına sebep olur. Doktorunuzla konuşmadan ilacınızı kullanmayı bırakmayınız veya doz atlamayınız. İlacı aniden kesmek durumunuzu kötüleştirebilir.

Metoprolol’ün durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa Metoprolol kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. Ameliyattan önce Metoprolol kullanımını bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Metoprolol hipertansiyon tedavisinde, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren bütün bir programın yalnızca bir parçası olabilir. Eğer hipertansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Hipertansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla yüsek tansiyonunuz olduğunu her zaman hissetmeyebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun direktifleri doğrultusunda ilacınızı kullanmaya devam edniz. Hayatınızın geri kalanında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer sıradaki doza 4 saatten az zaman kaldıysa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Metoprolol’ün doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, mavimsi renkli tırnaklar, baş dönmesi, güçsüzlük, halsizlik, bayılma, veya nöbet (istem dışı kasılmalar).

Metoprolol’ü Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Metoprolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanacaksanız veya dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Metoprolol kullanımı sırasında alkol kullanımı uyuklama ve baş dönmesini daha da artırabilir.

Metoprolol’ün Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • yavaş veya düzensiz kalp atışları;
 • baş dönmesi hissi, bayılma;
 • nefes darlığı hissi;
 • ayak bilekleri veya ayaklarda şişlik;
 • mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
 • depresyon;
 • ellerde ve ayaklarda soğukluk hissi.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • kusma;
 • seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık veya orgazm olmada zorluk;
 • uyku problemleri (uykusuzluk);
 • yorgunluk hissi;
 • endişe hali, iç daralması, sinirlilik, asabiyet.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Metoprolol ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Metoprolol kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Metoprolol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Metoprolol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Metoprolol’ü Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Metoprolol’ü oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Beloc Zok Kontrollü Salımlı Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.