Boşanmalar Sağlığı Olumsuz Yönde Etkileyebilir

Boşanma dönemi bazı insanlar için en zorlu dönemlerden biri olabilmektedir. Boşanma, insanları mali işlerden duygulara ve sağlığa kadar her alanda etkileyebilir. Araştırmacıların evliliğin ve boşanmanın insan hayatı üzerine etkileri üzerindeki araştırmalarına göre genellikle, evli insanlar boşanmış, dul ve hiç evlenmemiş insanlara göre daha uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamaktadır çünkü evlilikte eşler birbirini mali, sosyal ve duygusal olarak desteklemektedir.

 

Boşanma sonrası günlük yaşamınızda meydana gelecek değişiklikler, hayat arkadaşınızın yokluğu, çift olan arkadaşlarınız, tekrar bekar olduğunuzdan dolayı ortaya çıkan kimlik sıkıntısı sağlığınızı etkileyebilir.

Boşanmalar Sağlığınıza Nasıl Etkili Olur?

Potansiyel negatif etkiler şunlar olabilir:

 • Zihinsel fonksiyonlarda yavaşlamalar: Boşanmış insanlar evli insanlara nazaran 3 kat daha fazla zihinsel çöküşler göstermektedir.
 • Ölüm riskinin artması: Erkekte de kadında da, ayrılmalar erken ölüm riskini arttırmaktadır.
 • Sağlık sorunları: Boşanmış insanlar evlilere göre %20 oranında daha fazla sağlık sorunu yaşamaktadır.
 • Depresyon semptomlarında artış: Boşanmış insanlar, yeni evli insanlara göre depresyona daha eğilimlidir.
 • Sağlığa verilen önemin düşmesi: Yeni boşanmış kişiler sağlığına daha az önem verme eğilimindedirler.

Boşanmalardan Sonra Sağlığınızı Korumanız İçin 9 Önlem:

Boşanmanın negatif etkilerine karşı sağlığınızı bu yollarla koruyabilirsiniz:

 • Periyodik doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin: Boşanmış, dul veya bekar insanlar evli insanlara göre doktor kontrollerini daha fazla ihmal edebilmektedir. Doktorunuzdan size uygun bir program yapmasını isteyin ve bu programa uyun.
 • Sağlıklı beslenin: Boşanmanızdan dolayı stresliyken ve yalnız başınıza yemek yerken beslenmenizdeki dengeyi kaybetmeniz cok kolaylaşır. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme programı hazırlamanız gerekmektedir.
 • Alkol alımını sınırlayın: Birçok insan ayrılıklardan sonra alkol alımını aşırı derecede arttırır. Eğer alkol alma isteği duyuyorsanız bunu sınırlamanız lazım. Eğer içmenizi sınırlayamıyorsanız ve bu bir problem haline geliyorsa bir sağlık uzmanından yardım alabilirsiniz.
 • Rahatlama egzersizlerini deneyin: Boşanma döneminde ve sonrasında sessiz bir ortamda meditasyon yapmak veya müzik dinlemek stresinizi azaltabilir.
 • Destek alın: Güvenilir bir arkadaşınızla konuşarak negatif duygularınızdan kurtulabilirsiniz. Daha önce boşanmış bir arkadaşınız varsa, tecrübeleriyle size çok daha yararlı bir şekilde destek olabilir.
 • Keşfedin: Tekrar bekar olduğunuzdan, evliyken zaman bulamadığınız aktivitelere veya denemediğiniz ve denemek istediğiniz maceralara zaman ayırabilirsiniz.
 • Spor yapın: Programlı bir şekilde yapılan fiziksel aktiviteler vücudunuzun tamamını geliştirmekle beraber stresli olduğunuz zamanlarda negatif enerjinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Boşanma sonrasında yeni ilişkilere açık olun: Yeni ilişkilere başlamak, boşandıktan sonra kendini toparlamanın bir başka yoludur. Bazı insanlar, boşandıktan hemen sonra yeni bir ilişkiye başlamaya hazır olurlar ama çoğu insan bir süre randevulaşma konusunda kendilerini pek rahat hissetmezler. Evliliğinizin bittiğini kabullendiğinizde yeni hayatınıza başlamak için hazır olacaksınız.
 • Boşandıktan sonra yeni hayatınıza uyum sağlamanız biraz zaman alabilir. Geceleri kendinizi kötü hissedebileceğinizi fark edebilirsiniz ama kendinize ne kadar dikkat ederseniz bu zorlu geçecek olan dönemde kendinizi o kadar güçlü hissedersiniz. Duygularınız günlük hayatınızı etkilerse veya kendinizi cok üzüntülü ve kaygılı hissederseniz bir sağlık uzmanına danışıp yardım alabilirsiniz.

Ecz. Z. Kübra Özden