Caduet Film Kaplı Tablet

İçerik: 
Amlodipin
İçerik: 
Atorvastatin
Marka İsmi: 
Caduet Film Kaplı Tablet

Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin) Nedir?

Atorvastatin HMG – CoA redüktaz inhibitörü grubu ilaçlardan biridir. Atorvastatin vücutta kolesterol (bir tür yağ) üretimini engeller.

Amlodipin kalsiyum kanal blokörü grubu ilaçlardan biridir. Amlodipin kan damarlarını gevşeterek kan akışını düzenler ve kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır.

Amlodipin ve Atorvastatin kombinasyonu aşağıdaki durumlarla ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon)

 • yüksek seviyede kolesterol

 • trigliseritten meydana gelen anjina (göğüs ağrısı)

Amlodipin ve Atorvastatin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bu ilaç doğmamış bebekte doğumsal kusurlara yol açabilir. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Eğer Amlodipin veya Atorvastatin’e alerjiniz varsa ya da karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Karaciğer problemleri, kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, ciddi bir hastalık veya enfeksiyon gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ya da diğer kalp ve tansiyon ilaçlarından kullanıyorsanız Amlodipin ve Atorvastatin kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Nadir görülen bazı durumlarda Atorvastatin iskelet kas dokusunda bozulmaya yol açabilecek durumlara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı veya kolay acıma hali, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, ateş ya da grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Bu ilaç diyet, egzersiz ve kilo kontrolünden oluşan bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ve Atorvastatin birlikte kullanıldığında karaciğere zarar verebilir. Alkol tansiyonunuzun daha da düşmesine sebep olabilir ve Amlodipin ve Atorvastatin’in yan etkilerini arttırabilir. Amlodipin ve Atorvastatin düşünce ve reaksiyonlarınızda bozulmaya yol açan yan etkilere yol açabilir. Araç kullanırken veya uyanık olmanız gereken bir iş yaparken dikkatli olunuz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin ve Atorvastatin kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin ve Atorvastatin’i kullanmayı bırakmayınız ve ilacınızı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Amlodipin veya Atorvastatin’e alerjiniz varsa, karaciğer hastalığınız varsa ya da hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Amlodipin ve Atorvastatin kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz:

 • karaciğer problemleri;

 • kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği;

 • ciddi bir hastalık veya enfeksiyon; veya

 • diğer kalp veya tansiyon ilaçlarından kullanıyor olmak.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Amlodipin ve Atorvastatin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğum kusurlarına yol açabilir. Hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Amlodipin ve Atorvastatin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Bu ilaç diyet, egzersiz ve kilo kontrolünden oluşan bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacınızı yemekle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz. Amlodipin ve Atorvastatin genellikle günde bir defa alınır. İlacınızı her gün aynı saatte almaya çalışınız. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kan tahlillerinizin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarınızın da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer herhangi bir yara, ciddi bir enfeksiyon ya da hastalık, nöbet geçirme, metabolik düzensizlik veya bir tür ameliyat gibi durumlardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Amlodipin ve Atorvastatin kullandığınızı sizi tedavi eden doktorunuza ve diğer sağlık profesyonellerine söyleyiniz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Amlodipin ve Atorvastatin kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile Amlodipin ve Atorvastatin kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız.Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri arasında şu durumlar gözlenebilir: hızlı kalp ritmi, sersemlik hissi, bayılma, sıcaklık, kızarıklık veya cildin altında belirli bölgelerde yanma hissi.

Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Yağ veya kolesterol oranı yüksek yiyecekler yemekten kaçınınız. Eğer doktorunuz tarafından tavsiye edilen diyet planına uymazsanız bu ilaç durumunuzu iyileştirmede yeteri kadar etkili olmayabilir.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ve Atorvastatin birlikte kullanıldığında karaciğere zarar verebilir. Alkol tansiyonunuzun daha da düşmesine sebep olabilir ve Amlodipin ve Atorvastatin’in yan etkilerini arttırabilir. Amlodipin ve Atorvastatin düşünce ve reaksiyonlarınızda bozulmaya yol açan yan etkilere yol açabilir. Araç kullanırken veya uyanık olmanız gereken bir iş yaparken dikkatli olunuz.

Greyfurt ve greyfurt suyu Amlodipin ve Atorvastatin ile etkileşime girebilir. Bu etkileşim tehlikeli etkilere sebep olabilir. Greyfurt ürünlerinin kullanımını doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz ile görüşmeden diyetinizdeki greyfurt ürünlerinin miktarını arttırmayınız veya azaltmayınız.

Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Nadir görülen bazı durumlarda Atorvastatin iskelet kası dokusunda bozulmaya yol açabilecek durumlara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Açıklanamayan kas ağrısı veya kolay acıma hali, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, ateş ya da grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız.

Aşağıdaki gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuzu arayınız:

 • göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, kola veya omuzlara doğru yayılan ağrı, mide bulantısı, terleme, genel olarak hasta hissetme;

 • mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • yavaş, hızlı, düzensiz veya çarpıntılı kalp atışları;

 • göğüs ağrısı;

 • sersemlik hissi, bayılma; veya

 • ellerde veya ayaklarda şişlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş ağrısı, baş dönmesi;

 • sıcaklık veya sızı hissi;

 • hafif mide ağrısı, ishal, gaz, mide bozukluğu;

 • seks dürtüsünde azalma, cinsel iktidarsızlık veya orgazm olmada zorluk;

 • hafif kaşıntı veya cilt döküntüsü;

 • uyuşukluk.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Birçok ilaç Amlodipin ve Atorvastatin ile etkileşebilir. Aşağıdaki liste bu ilaçların yalnızca bir bölümüdür. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Amlodipin ve Atorvastatin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Amlodipin ve Atorvastatin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Caduet (Amlodipin ve Atorvastatin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Amlodipin ve Atorvastatin’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Caduet Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Caduet Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Caduet Film Kaplı Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Caduet Film Kaplı Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

Uyarı! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

Eczacınıza Danışın! Caduet Film Kaplı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.