Cibacen 10 Divitab Tablet

İçerik: 
Benazepril hidroklorür
Marka İsmi: 
Cibacen 10 Divitab Tablet

Cibacen (Benazepril) Nedir?

Benazepril yüksek kan basıncı varlığında kullanılır. Benazepril kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘’anjiyotensin II’’ isimli maddenin vücutta üretimini engeller. Ayrıca Benazepril, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Benazepril ACE inhibitörü grubu ilaçlardan biridir. ACE ‘’anjiyotensin dönüştürücü enzim’’ anlamına gelmektedir.

Benazepril aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • konjestif kalp yetmezliği.

Benazepril burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Cibacen 10 Divitab Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Cibacen (Benazepril) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Benazepril hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Benazepril kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücudun susuz kalmasına (dehidrasyon) sebep olabilir. Bu durum aşırı düşük tansiyon, elektrolit bozukluklar veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu ilacı kullanırken hergün bol su içiniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha da fazla düşürebilir ve Benazepril’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Cibacen (Benazepril) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Benazepril'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da geçmişte ACE inhibitörleri¹ grubuna ait bir ilaç kullanımı sonucunda yaşadığınız anjiyoödem² öykünüz varsa veya gebelik dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.

( ¹ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb.])

( ²anjiyoödem: El ve ayaklarda, yüzde, gözlerde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme; yutkunma ve/veya nefes alma güçlüğü gibi belirtilerle görülen, aniden başlayarak birkaç saaten birkaç güne kadar sürebilen klinik bir durum.)

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Benazepril kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı (veya diyaliz tedavisi görüyor olmak);

 • karaciğer hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği;

 • iltihaplı eklem romatizması, Sjörgen sendromu³, lupus⁴, skleroderma, Marfan sendromu gibi bağ dokusu hastalıkları.

( ³Sjörgen sendromu: Göz yaşı, tükrük bezleri veya diğer salgı bezlerinde meydana gelen salgı üretiminin azalması ve bunun sonucunda oluşan kuruluk.)

( ⁴lupus: Yüzeyel doku kaybına bağlı olarak gelişen iltihabi yaralara dönüşen ve yayılma özelliği gösteren, yumru şeklindeki kabarıklıklarla belirgin cilt ve mukoza hastalığı.)

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Cibacen (Benazepril) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Benazepril hamilelik sırasında kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız. Benazepril anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Cibacen (Benazepril) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Cibacen (Benazepril) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Benazepril yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha da fazla düşürebilir ve Benazepril’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Benazepril kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Böbrek veya karaciğer fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekebilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekirse cerrahınıza belirli bir süre önceden Benazepril kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Benazepril kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Benazepril kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Doktorunuz tarafından söylenmedikçe bu ilacı çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Benazepril’in doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düşük tansiyon, aşırı sersemlik hissi veya baş dönmesi, bayılma.

Cibacen (Benazepril) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha da fazla düşürebilir ve Benazepril’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Benazepril kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Cibacen (Benazepril’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); ağır karın ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları, göğüs ağrısı, nefes darlığı;

 • normalden az veya çok idrar yapma ya da hiç idrar yapamama;

 • soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu;

 • ağır kabartı, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (kabarcık, kızarıklık vb.);

 • yorgunluk hissi, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, eklem ağrısı, eklem iltihabı;

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • öksürük;

 • baş dönmesi, yorgunluk, başağrısı;

 • uyku hali, uykusuzluk;

 • mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık;

 • hafif cilt kaşıntısı veya cilt döküntüsü.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Cibacen (Benazepril) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriniz kullanıyorsanız Benazepril kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Benazepril ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Benazepril ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Cibacen (Benazepril’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Cibacen 10 Divitab Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Cibacen 10 Divitab Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Cibacen 10 Divitab Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Cibacen 10 Divitab Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Cibacen 10 Divitab Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Cibacen 10 Divitab Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.