Cilt Kanseri Riski Fazla Araba Kullanan Kişilerde Artıyor

Güneşten korunmak için yüksek korumalı güneş kremleri sürüyor olabilirsiniz. Elinizden geldiğince öğle saatlerinde güneş ışığına maruz kalmıyor olabilirsiniz. Yazlık şapkanız olmadan kumlara adım bile atmayı düşünmüyor olabilirsiniz.

Peki bunlara rağmen deri kanseri, deri yanıkları ve yaşlılık kırışıklıklarına davetiye çıkarıyor olabileceğinizi biliyor musunuz?

Güneşten korunmaya yönelik yapılan araştırma sonuçlarını sizler için inceledik ve cildinizi güneşten korumanın en iyi 5 yolunu seçtik. Az bilinen bu 5 yöntem ile cildinizi güneşten koruyarak sağlıklı ve muhteşem hale getirebilirsiniz.

1) Pencerelerin yakınındayken dikkatli olun

Arabanızdaki UV-korumalı camların arkasında iken güneşin zararlı ışınlarından korunduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Camlarınız kapalıyken bile UVA ışınlarının zararlı etkisi camdan geçebilir. Arabanın filtreli yan camları sadece UVB ışınlarını engeller bu da güneş yanığı olmanızı önler. Cilt kanseri ve kırışıklıklarına yol açan UVA’yı sadece ön camlar filtre edebilir.

St. Louis Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarının çalışma sonuçlarına göre; çok araba kullanan insanların kafalarının, boyunlarının ve kollarının sol taraflarında (sürücü penceresine en yakın bölgeler) kanser görülme riskinin arttığı görülmüş .

Dermatolog Haword Fein ise bir adım daha ileri giderek uzun süre araba kullananların veya ciltlerini güneşe karşı güçsüz kılan tıbbi problemi olan kişilerin, arabalarının şoför penceresine lumar veya 3M gibi bir UV koruması yaptırmasını öneriyor. Doktor Fein bu gibi korumaların UVA ve UVB’nin %99’unu filtre ettiğini söylüyor. Eğer bütçeniz buna yetmiyorsa en azından güneş gözlüğü takarak ve yüzünüzü güneşten korumak için güneşliği indirerek kendinizi bir nebze olsun koruyabilirsiniz.

2) Dudak parlatıcısı kullanmayın

Baylor Üniversitesi Tıp Merkezi’nin yaptığı araştırmalara göre SPF’siz parlatıcılar UV ışınlarına maruz kaldığında cilt kanserini ve ciltte oluşabilecek birçok hasarı tetikliyor.

New York’ta bir dermatolog olan Jeannette Graf’a göre parlatıcılar bebek yağları gibi ışığın cilde nüfuzunu artıyor; bu da kansere, yanıklara, çillere ve kanser öncesi büyümelere neden oluyor. Uzmanlar, bu risk eklenmeden bile dudakların kötü huylu bazal ve skuamöz hücre tümörlerine karşı çok hassas olduklarını belirtiyor ve dudakları korumak için güneş korumalı kremlerden sürülmesini öneriyor. Eğer parlatıcıdan vazgeçemiyorum diyorsanız, güneş koruyucu dudak kreminizin üzerine yine güneş koruyucu içeren bir parlatıcı sürmeye dikkat ediniz.

3) Saçlarınızı ve kafa derinizi koruyun

‘’Kafa derisi üzerinde cilt kanserinin her türü ortaya çıkabilir, özellikle de saçlarınız çok sıksa. Kan damarı miktarı fazla olduğundan ve lenf kanallarının çokluğundan habis tümörler kafa derisinde hızla yayılabilir’’ diyor Doktor Graf.

Cildimizde güneşe devamlı maruz kalan yerlerde duyarlılık başlar, bundan dolayı UV ışınlarının etkisini azaltmak için ara sıra saçınızı farklı yerlere doğru tarayın. Saç için değil deri için yapılmış güneş koruyucu spreylerden kullanın.

Kafa derinizde anormal bir bölge olup olmadığını her ay kontrol edin. Eğer siz kontrol edemiyorsanız bunu kuaförünüzden isteyebilirsiniz. Yazın saçınızı topuz yaparak geziyorsanız boynunuzun her yerine güneş koruyucu krem sürdüğünüzden emin olun.

4) Gölgedeyken de güneş koruyucu kremler kullanın

Şemsiye altında otururken kendimizi bütün zararlı ışınlardan korunuyormuş gibi hissederiz. Oysaki güneşten gelen ışınların %50 ila %95’i denizden ve kumdan yansıyarak bize geri döner.

Bulutlar güneşin önünü geçici olarak kapattığında anlık sıcaklıkta düşüş yaşansa dahi ancak %20 oranında zararlı ışınlardan korunma sağlanır. Etrafta güneş olmasa dahi zararlı ışınların %80’i doğrudan cildinize gelir. Bu yüzden her an güneş kremi koruması altında olmak en iyi çözümdür.

5) Aynı güneş kremini uzun yıllar boyunca kullanmayın

Güneş kreminizi sadece tatilden tatile kullandığınız için birkaç sene boyunca kullanıyor olabilirsiniz. Oysaki bu doğru bir kullanım şekli değildir.

Her ne kadar güneş kremleri 3 yıl kullanılabilir denilse de, eğer şişelerin üzerinde son kullanma tarihi yoksa kremlerin 1 yıldan uzun süre kullanılmamaları gerektiğini söylüyor Dr. Graf.

Dışarı çıkmadan 30 dakika önce güneş kremini cildinize uygulayın ve her 2 saatte bir bunu tekrarlayın. Güneş kreminizin son kullanma tarihini geçirmemeye dikkat edin.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Cilt Kanseri ve Korunma Yöntemleri

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır?

Cilt Tipiniz Hangisi?

Kafein Sizi Cilt Kanserinden Koruyabilir