Cilt Tipiniz Hangisi?

Hangi cilt tipine sahipsiniz? Hangi cilt tipi asla bronzlaşmaz? (Sağlıklı Bronzlaşma için tıklayın) Hangi cilt tipi en iyi bronzlaşır? Faklı cilt tiplerine göz atalım:

Tip 1 Kolay yanar, asla bronzlaşmaz. Açık renk gözler, sarı ya da kızıl saçlar, süt beyaz tene sahip olup kolay çillenenler bu gruptadır. SPF 50 + (50 faktör ve üzeri) olan ürünler kullanmalıdır.

Tip 2 Genellikle yanar, çok az bronzlaşır, kolay açılır. Kumral saçlara, ela gözlere ve açık tene sahip olup çillenmeye meyillidir. SPF 50 + (50 faktör ve üzeri) ürünlerle başlayıp biraz bronzlaşınca SPF 35 25 (25 – 35 faktör) ürünler kullanabilirler.

Tip 3 Hafif yanar, genellikle bronzlaşır ve uzun süre kalıcı değildir. Açık kahverengi gözlü, koyu kumral veya kahverengi saçlı, kumral tenli, çok az çillenir. SPF 30 (30 faktör) olan ürünlerle başlayıp biraz bronzlaştıktan sonra SPF 15 20 (15 – 20 faktör) olan ürünler kullanabilirler.

Tip 4 Çok nadiren yanar, her zaman iyi bronzlaşır. Kahverengi göz ve saç rengine sahip olup esmer tenli olurlar. Kısa zamanda bronzlaşırlar ancak bronzlaşmaları kalıcı değildir. SPF 20 15 (15 – 20 faktör) ile başlayıp bronzlaşınca SPF 15 10 (10 – 15 faktör) ile devam edebilirler.

Tip 5 Çok nadiren yanarlar, çok koyu bronzlaşırlar. Koyu kahve veya siyah gözlü, buğday tenli olurlar. SPF 15 (15 faktör) ile başlayıp SPF 10 (10 faktör) ile devam edebilirler.

Tip 6 Yanmazlar, tenleri ve gözleri siyahtır. Zenciler ve koyu tenli ırklar bu gruba girerler.

SPF- Sun Protective Factor (Güneş Koruyucu Faktör)

Ecz. Ferruh Karamangil