Cinsel Sağlık Problemlerine Dikkat

Erkeklerin %31’i, bayanların %43’ü cinsel sorunlar yaşamakta.

Erkeklerin yaklaşık 3’te biri kadınların ise yaklaşık yarısı cinsel sağlık problemleri yaşamasına rağmen toplumun çok az bir kısmı bunu dile getirmekte. Son derece doğal olan bu sorunları dile getirmemek ise problemi çözümsüz bırakmakta.

Oysaki cinsel sorunlar hemen hepimizin hayatının belirli dönemlerinde karşılaştığı veya karşılaşabileceği olağan sorunlardan sadece bir tanesi.

Eğer böyle bir sorununuz varsa kendinize boş yere eziyet etmeyin. Eşinizle ve / veya doktorunuzla paylaşarak bir an önce çözüm yolu bulmaya çalışın.

Unutmayın! Cinsel sorunları çözebilmenin ilk adımı sorunları paylaşmaktır.

Cinsel Sağlık Problemlerine Sebep Olan Şey Nedir?

Kişinin farkında olduğu ya da olmadığı fiziksel veya psikolojik nedenler cinsel sağlık problemlerine sebep olabilir.

Sorunun nedeninin doğru bir şekilde saptanması, çözüme giden yolda önemli bir adımdır.

Fiziksel nedenler

Fiziksel sağlığı etkileyen birçok olay cinsel sağlığı da etkileyebilmekte. Bunlar arasında;

 • şeker (diyabet) hastalığı,
 • menapoz,
 • sinirler ile ilgili hastalıklar,
 • hormonal bozukluklar,
 • kronik hastalıklar (karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, vb.),
 • alkol bağımlılığı,
 • uyuşturucu bağımlılığı

gibi durumları sayabiliriz. Ayrıca bazı ilaçların yan etkileri de cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olabilmektedir.

Psikolojik nedenler

Psikolojik nedenler ise cinsel sağlığı etkileyen diğer faktörler arasında yer almakta. Kişiler farkına varmasa dahi aşağıda yer alan;

 • iş bazlı stres,
 • cinsel performans endişesi,
 • evlilik ve ilişki problemleri,
 • geçmişte yaşanmış cinsel travmalar,
 • depresyon,
 • suçluluk hissi,

gibi durumlar cinsel sağlığı etkileyebilmektedir.

Cinsel Sağlık Problemlerinden Kimler Etkilenir?

Hem erkekler hem de bayanlar cinsel sağlık problemlerinden etkilenebilir.

Cinsel sorunlar, cinsel aktivite sırasında çiftlerin ikisinde veya sadece bir tanesinde ortaya çıkabilir.

Cinsel problemler yetişkinlerde her yaşta ortaya çıkabilse de en çok yaşlı insanlarda görülür. Yaşlanmayla birlikte sağlıkta yaşanan düşüş, bu sorunların yaşlı insanlarda daha çok görülmesine neden olmakta.

Kadınlardaki Cinsel Sağlık Problemlerinin Teşhisi Nasıldır?

Bir kadının cinsel sağlık problemlerinin teşhisi fiziksel muayene ve şikayetlerinin detaylı olarak incelenmesi ile başlar.

Doktorunuz pelvik muayene ve PAP Smear testi yapmak isteyebilir. Ayrıca gerekli olması halinde doktorunuz, hastalığınızın teşhisi için başka testler de isteyebilir.

Doktorunuza kendinizi, sıkıntılarınızı net bir şekilde anlatmanız çok önemlidir . Cinsel hayatınızdaki davranışsal değişimleri doktorunuza anlatarak, doktorunuzun hastalığınızın altında yatan sebepleri bulmasına ve uygun bir tedavi yöntemi seçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Cinsel Fonksiyonlarda Hormonların Etkisi Nedir?

Hormonların cinsel fonksiyonlar üzerindeki etkisi çok büyüktür. Kadınlarda menapoz ve yaşlanma ile düşen östrojen hormonu, vajinal uyarıda azalma ve genital bölgede hassasiyetin azalması gibi etkilere neden olabilmekte. Aynı şeyin düşük testesteron seviyeleri için de geçerli olduğu yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

Eğer hormon düzeylerinizde azalmaya yol açan bir operasyon geçirdiyseniz veya bu etkiye sebep olan bir ilaç kullanıyorsanız, yaşadığınız problemlerin nedeni hormon düzeylerinizdeki azalma olabilir. Böyle bir durumda en kısa sürede doktorunuz ile görüşmeniz sorunlarınızı çözmede size yardımcı olabilir.

Rahim Ameliyatının Cinsel Hayata Etkisi Var mı?

Çoğu kadın rahim ameliyatından sonra vajinal uyarıda azalma, genital bölgede hassasiyetin azalması, cinsel arzunun azalması,vb. gibi cinsel fonksiyon problemleri yaşamakta.

Bu değişimler rahim alındıktan sonra oluşan hormonal değişikliklerden dolayı oluyor olabilir. Dahası cinsel fonksiyon açısından önemli bazı sinirler ve kan damarları rahim ameliyatı sırasında zarar görmüş olabilir. Eğer rahim ameliyatı sonrası cinsel yaşamınızda sorun yaşarsanız mutlaka hekiminiz ile bu konuyu görüşünüz.

Menapozun Kadınların Cinsel Fonksiyonuna Etkisi Nedir?

Menapoz ile oluşan östrojen azlığı, cinsel fonksiyonlarda değişikliklere sebep olabilmekte. Ayrıca bu dönemde faydalanılan hormon terapisi veya vajinal uyarıcılar da cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açan problemler yaratabilmekte. Bunların yanısıra menapoz, duygusal değişimleri de kadının cinsel isteksizliğinin üstüne katmakta ve bazı kadınlara cinsel yönden biraz sancılı bir geçiş yaşatmakta.

Menapoz sonrasında ise tam aksine kadınlarda büyük oranda cinsel istek artışı yaşanmakta. Bu durum muhtemelen hamilelik korkusundan kurtulmaya bağlı olabilir.

Her ne kadar menapoz dönemi sancılı geçebilse de menapoz dönemini geçiren kadınlar, çocuk yetiştirme endişesini geride bıraktıkları için hayatlarına eşleriyle beraber rahatça ve mutlu bir şekilde devam etmekteler.

Doktorumu Cinsel Sorunlarım Hakkında Ne Zaman Aramalıyım?

Birçok kadın zaman zaman cinsel fonksiyon bozuklukları yaşar. Bunlar anlık ve geçici durumlar olabilir ancak problemleriniz uzun süredir devam ediyorsa bir uzmandan yardım almanız yerinde olur. Aksi takdirde hem siz hem de eşiniz stres yaşayabilir. Eğer bu ve benzeri problemler yaşıyorsanız, tedavi için doktorunuzu aramakta geç kalmayın.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Konular:

İktidarsızlığın Nedenleri ve İlaçlar

Orgazm Olmayı Engelleyen İlaçlar

İktidarsızlık-Erektil Disfonksiyon (ED) Bilgilerinizi Test Edin

Gebeliği Önleyici Yöntemler (Aile Planlaması Yöntemleri)

Doğum Kontrol Haplarının Etkisini Azaltan İlaç ve Durumlar

Doğum Kontrol Hapları ve Merak Edilenler

Ertesi Gün Hapı ve Merak Edilenler