Co–Hilos Film Tablet

İçerik: 
Hidroklorotiyazid
İçerik: 
Losartan
Marka İsmi: 
Co–Hilos Film Tablet

Co-Hilos (Hidroklorotiyazid ve Losartan) Nedir?

Hidroklorotiyazid tiazid grubu bir idrar söktürücüdür ve vücutta sıvı tutulumuna yol açan, aşırı tuz emilimini engellemeye yardımcı olur.

Losartan anjiyotensin II reseptör antagonisti grubu ilaçlardan biridir. Losartan kan damarlarının daralmasını engelleyerek, kan basıncını düşürür ve kan akışını düzene sokar.

Hidroklorotiyazid ve Losartan kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • hipertansiyonu olan kişilerde felç (inme) riskinin azaltımı.

Hidroklorotiyazid ve Losartan burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Co-Hilos (Hidroklorotiyazid ve Losartan) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazid veya Losartan’a alerjiniz varsa ya da idrar yapamıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer hamileyseniz doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Losartan anne karnındaki bebeğe hasar verebilir, hatta hamileliğin 2. ve 3. üç aylık dönemlerinde (3. aydan sonra) alınırsa ölümüne sebep olabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız ilacı kullanmayı bırakınız ve doktorunuza hemen durumu bildiriniz.

Eğer konjestif kalp yetmezliği, böbrek veya karaciğer hastalığı, astım, düşük veya yüksek düzeyde kan potasyum seviyesi, gut hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), lupus veya sulfa ilaçlarına alerji gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Hidroklorotiyazid ve Losartan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Hidroklorotiyazid ve Losartan düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Hidroklorotiyazid ve Losartan’ın olası yan etkilerini artırabilir.

Yüksek ateşten veya egzersiz sırasında ve sıcak havada vücudun su kaybına uğramasından kaçınınız. İçmeniz gereken sıvı miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda aşırı derecede sıvı almak da, yeterli sıvı almamak kadar olumsuz olabilir.

Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Hidroklorotiyazid ve Losartan kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Co-Hilos (Hidroklorotiyazid ve Losartan) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hidroklorotiyazid veya Losartan’a alerjiniz varsa ya da idrar yapamıyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Hidroklorotiyazid ve Losartan kullanmadan önce eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı;

 • konjestif kalp yetmezliği;

 • astım veya alerjiler;

 • düşük veya yüksek düzeyde kan potasyum seviyesi;

 • gut hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • lupus;

 • sulfa ilaçlarına alerji.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Hidroklorotiyazid veya Losartan’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Co-Hilos’u (Hidroklorotiyazid ve Losartan) Kullanabilir miyim?

Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Losartan anne karnındaki bebeğe hasar verebilir, hatta hamileliğin 2. ve 3. üç aylık dönemlerinde (3. aydan sonra) alınırsa ölümüne sebep olabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız ilacı kullanmayı bırakınız ve doktorunuza hemen durumu bildiriniz.

Hidroklorotiyazit anne sütüne geçer. Losartan'ın ise anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Co-Hilos’u (Hidroklorotiyazid ve Losartan) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Bu ilacı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekebilir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızın da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Hidroklorotiyazid tiroid test sonuçlarında yanılmalara yol açabilir. Sizi tedavi eden doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Hidroklorotiyazid ve Losartan kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Hidroklorotiyazid ve Losartan kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: hızlı veya yavaş kalp atışları, baş dönmesi hissi veya bayılma.

Co-Hilos (Hidroklorotiyazid ve Losartan) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Hidroklorotiyazid ve Losartan düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Hidroklorotiyazid ve Losartan’ın olası yan etkilerini artırabilir.

Yüksek ateşten veya egzersiz sırasında ve sıcak havada vücudun su kaybına uğramasından kaçınınız. İçmeniz gereken sıvı miktarı ve türü konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Bazı durumlarda aşırı derecede sıvı almak da, yeterli sıvı almamak kadar olumsuz olabilir.

Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Hidroklorotiyazid ve Losartan kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Co-Hilos’un (Hidroklorotiyazid ve Losartan) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi ciddi yan etkilere maruz kalırsanız ilacı kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuzu arayınız:

 • baş dönmesi hissi, bayılma;

 • şişlik;

 • hızlı veya çarpıntılı kalp atışı;

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

 • ağız kuruluğu, susuzluk, uyuklama, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, idrar yapmada artış, hızlı kalp atış hızı, bayılma veya nöbet (istem dışı kasılmalar).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • sırt ağrısı;

 • baş dönmesi;

 • cilt döküntüsü;

 • burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı;

 • kuru öksürük.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Co-Hilos (Hidroklorotiyazid ve Losartan) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Hidroklorotiyazid ve Losartan kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

 • diğer tansiyon ilaçları;

 • kolestiramin (Kolestran);

 • rifampin (Rifadin, Rifcap, Rifex);

 • steroidler [prednizolon (Deltacortil,Neocorten,Prednisolon)];

 • non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec ,Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ];

 • asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. );

 • idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu), vb. ];

 • lityum karbonat (Lithuril);

 • barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];

 • kas gevşeticiler [baklofen (Lioresal); tizanidin hidroklorür (Sirdalud, Devalud)];

 • narkotik ilaçlar [hidromorfon hidroklorür (Jurnista); meperidin hidroklorür (Aldolan, Pethidine) ].

Bu liste Hidroklorotiyazid ve Losartan ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hidroklorotiyazid ve Losartan ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Co-Hilos’u (Hidroklorotiyazid ve Losartan) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Co–Hilos Film Tablet’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Co–Hilos Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Co-Hilos Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Co–Hilos Film Tablet’i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Co – Hilos Film Tablet’i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Co–Hilos Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.