Çocuğunuza Sağlığı İçin Spor Yaptırın

Yaşam alanlarının daralması, çocuklarımızın dışarıda yeteri kadar oyun alanı bulamaması ve teknolojik aletlerin getirdiği eğlence tarzı onların fiziksel gelişimini olumsuz etkiliyor. Oysa ki çocuklarımızın fiziksel gelişimi için egzersizler ve spor çok önemli

Sağlıklı bir hayat için çocuğunuzu oturduğu yerden kaldırın ve spor yapması için teşvik edin.

Çocuklar Spora Nasıl Teşvik Edilir?

Günümüzde çocukların kilo yapıcı besinleri tercih etmesi, spor yapmaması ve zamanlarının çoğunu bilgisayar başında oturarak geçirmesi ailelerin en büyük sorunlarından biri.

Çocuğunuzu, ilerleyen yıllarda bir yaşam tarzı haline gelen bu tercihlerden vazgeçirmeniz mümkün.

Çocuklarınızı sağlıklı bir hayata hazırlamak için aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz.

Çocuklarınıza İyi Örnek Olun

Sizin kendi hayat tarzınız, günlük aktiviteleriniz çocuğunuzu etkileyen en büyük unsurlardan biridir. Eğer çocuğunuzun aktif, sosyal olmasını istiyorsanız önce kendiniz aktif ve sosyal bir hayata sahip olmalısınız.

Yürüyüslere çıkın, bisiklete binin, pilates dersleri alın. Sporun hayat kalitesini yükseltmek için ne büyük bir fırsat olduğunu canlı bir örnek olarak gösterin. Çocuğunuzu spor yapması için yüreklendirin.

Bu çabalarınızın onun üzerinde ne kadar büyük bir etki gösterdiğini göreceksiniz.

Ne Kadar Spor Gerekli ve Yeterli Olur?

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına gore;

Çocuklar:

Çocuklar ve ergenler (6 yaş ve üstü) günde en az 1 saat spor yapmalı. Orta ya da şiddetli aerobik aktiviteleri spor tercihi için iyi bir seçenek olabilir. Çocukların kaslarının ve kemiklerinin güçlenmesi için de haftada en az 3 gün çalışmaları gerekir.

Yetişkinler:

Sağlıklı bir yetişkin olabilmek için hafif aerobik hareketlerle haftada en az 150 dakika spor yapmak gerekir. Yürüyüş, yüzme ya da koşu gibi ağır aerobik hareketler (haftada 75 dk) tercihleriniz arasında yer alabilir. Ayrıca yetişkinlerin haftada iki kez kuvvet antremanı yapmaları da tavsiye edilir.

Sporu Hayatınıza Entegre Edin

Gününüzün bir bölümünü spor aktiviteleri için ayırın. Çocuğunuzla birlikte yürüyüşe çıkmak için erken kalkın veya sabah kalkmayı reddediyorsa akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapmayı teklif edin. Önce kısa yürüyüşler ile başlayın. Uzun süreli yürüyüşler çocuğunuzu bunaltabilir ve en kötüsü onu spordan soğutabilir. Bir süre sonra çocuğunuzundan bundan keyif aldığını ve daha sportif hale geldiğini siz de fark edeceksiniz.

Çocuğunuzun Kendi Spor Aktivitesini Ayarlamasına İzin Verin

Organize edilmiş sporlar çocukların sağlıklı olabilmesi için en iyi yollardan biridir. Fakat takım halinde yapılan sporlar veya dans sınıfları tek seçenek olarak görülmemelidir. Mesela; çocuğunuz tırmanmayı seviyor ise dağcılık onun için en iyi tercih olacaktır. Okumayı seviyorsa, gününün bir bölümünde kütüphaneye gidebilir ve giderken yürüyebilir ya da bisiklete binebilir.

Çocuğunuzun yapmaktan hoşlandığı aktiviteler ile ilgili egzersizler oluşturmaya özen gösterin.

Aktivite Oluşturun, Egzersiz Değil

Çocuğunuzun spora ilgi duymasını istiyorsanız onu eğlenceli hale getirin.

Sporu Oyunlaştırın

Evde yaşayan tüm bireyleri de katarak bir oyun düzenleyin. Düzenlediğiniz bu oyunda fiziksel aktiviteler kullanın. Oyunun kurallarını da kendiniz belirleyin. Örneğin yakalamaç veya dans yarışması yapabilirsiniz. Göreceksiniz ki çocuğunuz hiçbir şeyin farkında olmadan alışacak ve bundan zevk alacak.

Aktiviteler Düzenleyin

Örneğin; çocuğunuzun doğun günü partisi için bowling turnuvası, koşu yarışı gibi aktiviteler düzenleyin.

Çocuğunuza Söz Hakkı Verin

Günlük veya haftalık programları belirlemesi için ona şans tanıyın. Bunlar bowling ya da arkadaşalarıyla oynadığı mahalle oyunları olabilir. Ne yaptığı çok önemli değil, önemli olan aktif bir aktivite yapması.

Çocuklarınızı Ödüllendirin

Yaptığı aktivitelerden dolayı onu ödüllendirin. Ödüllerinizi seçerken de dikkatli olun. Onu spora teşvik eden hediyeler alın.

Unutmayın; spor çocuğunuza bir ömür boyu iyi bir zihinsel ve fiziksel gelişim için temel sağlar. Bu nedenle çocuklarınızı spora teşvik edin ve hem hatalarında hem de başarılarında ona destek olun.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler

Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları

Hamilelik Saç ve Ciltte Değişimlere Sebep Olabilir!

Bebeklerde Asla Göz Ardı Edilmemesi Gereken 6 Ciddi Semptom

İlaç Ölçekleri ile İlgili Pratik Bilgiler