Çocukların Diş Sağlığını Olumsuz Etkileyen 10 Kötü Alışkanlık

Bebeğinizin biberonunun bebeğinizin dişlerine zarar verebileceğini biliyor muydunuz?

Bebeğinizin diş sağlığı doğduğu ilk günden başlar. Ve büyüyene kadar bu dişlerin bakımını sizin yapmanız gerekir.

Yapılan bir araştırmaya göre 2-19 yaşları arasındaki çocukların %19’unda diş çürüğü bulunuyor. Yine de ebeveynlerin yardımıyla çocukluk dönemindeki diş çürükleri ile başa çıkmak çok kolay.

İste size sağlıklı dişleri olan bir çocuk yetiştirebilmek için yapmamanız gerekenlerin küçük bir listesi:

Diş hekimine Gitmeme

Karşılaşılan en büyük sorun, ailelerin çocuğun dişlerinde bir problem ortaya çıkana kadar çocuklarını diş hekimine götürmemeleri. Bebeklerin, ilk dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren – en geç birinci doğum gününden önce – diş hekimi kontrollerine götürülmeleri gerekiyor. Diş hekiminiz bu ilk ziyaretinizde bebeğinizin dişlerinde çürük olup olmadığını veya herhangi bir oral hastalık potansiyeli taşıyıp taşımadığını kontrol eder ve size bebeğinizin dişlerini nasıl temizlemeniz gerektiğini gösterir.

İlk ziyaretinizden sonra her 6 ayda bir çocuğunuzun dişlerini kontrol ettirmeniz gerekir. Eğer çürük riski varsa diş hekiminiz daha sık kontrole gelmenizi tavsiye edebilir.

Gece Arası Emzirmeleri

Yeni doğan bebeğinizi 24 saat emzirmeniz çok doğal. Fakat dişleri çıkmaya başladıktan sonra gece emzirmelerini azaltmak isteyebilirsiniz.

Anne sütünün temel şekeri olan laktoz, bebeğinizin kalori ihtiyacının %40’ını giderir. Bu şeker gece çok emzirmenizle beraber çürük oluşumuna davetiye çıkarır. Bundan dolayı dişleri yeni çıkan bebeklerde her emzirmeden sonra dişleri yıkayarak veya silerek temizlemeniz şiddetle tavsiye ediliyor.

Geceleyin Biberon Emme

Geceleyin biberonla beslenen bebeklerin dişlerinde çukurlanmalar veya renk değişimleri meydana gelebiliyor. Eğer bebeğiniz süt veya meyve suyu gibi şekerli içecekler içtikten sonra ağzını temizlemezseniz bu maddelerin içindeki şeker diş minesi tarafından emilir ve çürüğe neden olur. Bundan dolayı bebeğiniz bir şişe süt ile uykuya yatırmadan önce bir kere daha düşünün.

Ağzında Bütün Gün Alıştırma Bardağıyla Dolaşma

Bebeğiniz damla akıtmayan alıştırma bardağına başladığında, bütün gün eline verip öyle dolaşmasına izin vermek gibi bir hata yapmayın. Bütün gün çocuğunuzun bir şeyler içmesi, ağzının salya salgılayıp ağzını temizlemesine izin vermez ve bu da diş çürüğüne neden olur.

Bebeğinizin diş sağlığı için damla akıtmayan alıştırma bardağını sadece beslenirken eline verin ve her beslenmeden sonra ağzını çalkalamasına yardım edin veya su içirin.

Diş Macunu Yutmak

Florür - doğal çürük savaşçısı – çocuğunuzun dişleri için çok faydalıdır. Fakat çok fazla florür, dişlerde beyaz veya kahverengi lekeler oluşturabiliyor. Bundan dolayı çocuğunuza dişlerini fırçalarken diş macununu yutmaması gerektiğini öğretmelisiniz – özellikle florür içeriyorlarsa.

Çocuğunuz dişlerini fırçaladıktan sonra tükürebilecek yaşa gelene kadar florür içermeyen çocuklar için özel diş macunlarından kullanabilirsiniz.

Başparmak Emmek

Bebeklerde ve küçük çocuklarda dişler çıkmadan önce başparmak emmek, çocuğunuza zarar vermeyecektir. Fakat bebeğinizin kalıcı dişleri çıkmaya başladığında hala başparmağını emmeye devam ederse dişlerinde hiza bozukluğu ortaya çıkabilir, bu da çiğnemede sıkıntı yaratabilir. Eğer 4 yaşından itibaren bebeğiniz hala başparmağını emmeye devam ediyorsa ödüllendirme sistemi metodu ile bu alışkanlığını kırmanız mümkün.

Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklara Emzik Verme

Başparmağı emmek gibi emzik kullanmak da bebeklerdeki son derece normal ve sağlıklı alışkanlıklardan biridir. Fakat emzik kullanımı, bebeğinizin ağız sağlığını etkileyip diş ve çene gelişiminde bozukluklara neden olabilir.

Çocuklarda emzik bırakmak, zorlu olabilmektedir. Bundan dolayı 1 yaşındayken emziği bıraktırmak, bebeğiniz için en iyi zaman olacaktır.

Kurşun Kalemleri Kemirme

Çocuğunuz okula başladıktan sonra, ağzında kalem görürseniz şaşırmayın – bu kötü alışkanlık tüm okula giden çocuklarda ortaya çıkabiliyor. Kalem diş yüzeylerini kazıyabilir veya ağzında kalem varken koşup, düşen çocuklarda tehlikeli oral travmalar yaşanabilir. Birçok çocuk, bu kötü alışkanlığı sonuçlarının tehlikesi nedeniyle kolayca bırakabiliyor.

Tırnak Yeme

Tırnak yeme, gençlerde  ve çocukların %30-60’ında sık görülen bir alışkanlıktır. Sadece tırnaklara değil dişlere de çok büyük zararlar verebilir.

Ayrıca, çocukların tırnak yemesi, istemsiz diş gıcırdatma riskini arttırabilir ve bu da yüz ağrısı ve diş hassasiyetine yol açabilir.

Gazlı İçecekler İçme

Karbonatlı, şekerli kolalar ve gazlı içecekler dişler için zararlıdır fakat yeni çıkmış bebek dişleri için çok daha zararlıdır. Ne yazık ki araştırmalara göre 1-2 yaşındaki çocukların %20si her gün bu içeceklerden içebiliyor, siz sakın kendi çocuğunuzun içmesine izin vermeyin.

İyi bir ebeveyn olmak, bebeğinizin diş sağlığının korunmasında anahtar noktadır. Çocuğunuza, sağlıklı bir ağız temizliği için besleyici ve güvenli yiyecek ve içeceklerden vermeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

Bebeklerde Asla Göz Ardı Edilmemesi Gereken 6 Ciddi Semptom

HANGİ ÇOCUKLAR GRİPTEN ÖLÜYOR?

Evde Zehirlenmeleri Önlemek İçin Alınması Gereken Önlemler

İlaç Ölçekleri ile İlgili Pratik Bilgiler

Anlaşılır İlaç Bilgisi Neden Önemli?

Kaynaklar