Çok Oturanlar Daha Çabuk Ölüyor

Amerikan Kanser Derneği tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre boş zamanlarını oturarak geçiren kişilerin daha erken öldükleri tespit edildi.

14 yılı kapsayan çalışma sonucunda; gün içerisindeki boş zamanlarının en az 6 saatini oturarak geçiren kişilerin, gün içerisinde 3 saatten daha az oturan kişilere göre daha erken öldüğü saptandı.

Amerikan Kanser Derneği epidemiyoloji¹ uzmanı Dr. Alpa V. Patel, zamanının büyük bir kısmını oturarak geçiren ve çok az egzersiz yapan kişilerin ise daha büyük bir hayati riske sahip olduğunu özellikle belirtti. Söz konusu risk kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek olsa da her iki cinsiyet için de kayda değer bir seviyede.

(¹epidemiyoloji: Tıbbın hastalıkların toplumdaki görülme sıklığı ve yayılımını inceleyen dalı.)

53,440 erkek ve 69,776 bayan üzerinde yapılan araştırma 1992 yılında başladı. Araştırmaya katılan kişiler araştırmanın başladığı 1992 yılında 50 – 74 yaşları arasındaydı.

Araştırmada yer alan katılımcılara, geçmiş yıllar süresince bir günde ortalama (işte harcanan süre dışında) kaç saati oturarak (televizyon karşısında, kitap okuyarak, vb.) geçirdikleri soruldu. Katılımcıların verdikleri cevaplar sigara içme, boy/kilo oranı ve diğer faktörler de göz önünde bulundurularak değerlendirildikten sonra günde 3 saatten daha az oturan kişiler ile günde 6 saat veya daha fazla oturan kişiler karşılaştırıldığında aşağıdaki oranlar elde edildi:

· Kadınlarda görülen ölüm oranında yaklaşık %40 artma

· Erkeklerde görülen ölüm oranında yaklaşık %20 artma

· En az aktif (en hareketsiz) olan kadınlarda görülen ölüm oranında %94 artma

· En az aktif (en hareketsiz) olan erkeklerde görülen ölüm oranında %48 artma

Patel ve meslektaşları oturma eyleminin kişilerin sağlığı için başlı başına zararlı olduğunu buldular ve elde edilen oranların kişilerin sadece egzersiz yapmamasından kaynaklanmadığını ifade ettiler.

Oturma, kanser kökenli ölüm riskini arttırır ancak ölüm riski açısından oturma ile ilişkili esas hastalık kalp hastalığıdır. Patel ve meslektaşları yaptıkları araştırmanın sonucunda, ‘’Vaktini oturarak geçiren bireyleri ayağa kalkma, yürüyüş yapma ve fiziksel aktivitelerini mümkün olduğu kadar arttırma konusunda yüreklendirmenin çok yararlı olduğunu’’ bildirdiler.

Araştırma sonuçları Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nin 22 temmuz tarihli erken online baskısında daha detaylı olarak yayınlanmakta.

İlgili Makaleler:

Uykusuzluk Alzheimer Habercisi Olabilir!

Cilt Kanseri Riski Fazla Araba Kullanan Kişilerde Artıyor

Mesleğiniz Sigara Kullanımınızı ve Sağlığınızı Etkiliyor!

İlaç Kullanırken Vücut Sağlığınıza Dikkat Edin