Concor Lak Tablet

İçerik: 
Bisoprolol fumarat
Marka İsmi: 
Concor Lak Tablet

Concor Lak (Bisoprolol) Nedir?

Bisoprolol beta-blokörler grubu ilaçlardan biridir. Beta-blokörler kalbi ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) etkileyerek çalışır.

Bisoprolol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • belirli türdeki kalp yetmezliği rahatsızlıkları;

 • kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları (koroner kalp hastalığı);

 • kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik durum (anjina pektoris).

Bisoprolol burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Concor Lak (Bisoprolol) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Bisoprolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacı birden kesmek durumunuzu kötüleştirebilir veya ciddi kalp problemlerine sebep olabilir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Bisoprolol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.

Bisoprolol hipertansiyon tedavisinde, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü de içeren bütün bir programın yalnızca bir parçasıdır. Eğer hipertansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Bisoprolol’ün bazı yan etkilerini arttırabilir.

Concor Lak (Bisoprolol) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Bisoprolol’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • ağır derecede nefes darlığı;

 • ciddi kronik tıkayıcı havayolu hastalığı (KOAH);

 • ani kalp yetmezliği veya kontrol altına alınmayan kalp yetmezliği atakları;

 • belirli kalp hastalıkları özellikle de atriyoventriküler blok¹ (eğer kalbinizde pil takılı değilse) veya hasta sinüs sendromu;

 • sinoatrial blok² denilen bir kalp hastalığı;

 • tedavi edilmemiş feokromasitoma³;

 • ağır Raynaud sendromu⁴;

 • kardiyojenik şok⁵.

(¹atriyoventriküler blok: Kulakçıklarla karıncıklar arasındaki uyarı dalgalarının iletisinde yavaşlama ya da durmayla ortaya çıkan kalp ritm bozuklukları.)

(²sinoatrial blok: Sinüs düğümü ve kulakçıklar arasındaki uyarı dalgalarının blokajından teorik olarak kaynaklandığı düşünülen seyrek kalp ritim bozuklukları.)

(³feokromasitoma: Çoğu kez iyi huylu olan, böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör.)

(⁴Raynaud sendromu: Ellerin ve parmakların soğuğa karşı duyarlı hale gelerek beyaz bir görünüm alması ve hissizleşmesi. Raynaud sendromu genellikle soğuğa maruz kalma sonucunda oluşmakla birlikte ruhsal strese bağlı olarak da gelişebilir.)

(⁵kardiyojenik şok: Kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok tablosu. Ciddi bir kalp hastalığına bağlı olarak kalbin birim zamanda pompaladığı kan miktarındaki düşmeden kaynaklanan şok.)

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa, Bisoprolol’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Bisoprolol kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • diyabet (Bisoprolol kullanımı kan şekeriniz düştüğünde söylemenizi zorlaştırabilir);

 • astım, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması);

 • yavaş kalp ritmi, anjina (göğüs ağrısı) gibi kalp ile ilgili sorunlar veya konjestif kalp yetmezliği;

 • herhangi bir tiroid bozukluğu;

 • dolaşım problemleri (Raynaud sendromu gibi).

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Concor Lak (Bisoprolol) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bisoprolol’ün anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız Bisoprolol kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Bisoprolol'ün anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Concor Lak (Bisoprolol) Kullanabilir miyim?

Bisoprolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Concor Lak (Bisoprolol) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Doktorunuz tarafından belirtilenden daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı aç karnına veya yemeklerle birlikte alabilirsiniz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte ve her gün aynı saatte alınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Doktorunuzla konuşmadan Bisoprolol kullanımını bırakmayınız veya doz atlaması yapmayınız. İlacı birden kesmek durumunuzu kötüleştirebilir veya ciddi kalp problemlerine sebep olabilir.

Bisoprolol’ün durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza belirli bir süre önceden Bisoprolol kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.

Bisoprolol hipertansiyon tedavisinde, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü de içeren bütün bir programın yalnızca bir parçasıdır. Eğer hipertansiyon tedavisi görüyorsanız diyetinize, ilaç tedavisine ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz.

Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı direktifler doğrultusunda kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer bir sonraki dozu almanıza 4 saatten az süre kalmışsa unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Yavaş kalp ritmi, hırıltılı solunum, nefes darlığı, baş dönmesi, anksiyete (kaygı), bilinç bulanıklığı, mide bulantısı, terleme, soluk cilt, bayılma, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar).

Concor Lak (Bisoprolol) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Bisoprolol düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Bisoprolol’ün bazı yan etkilerini arttırabilir.

Concor Lak (Bisoprolol’ün) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • yavaş kalp atışları;

 • önceden mevcut kalp yetmezliğinin kötüleşmesi;

 • nefes darlığı hissi;

 • bayılacakmış gibi hissetme;

 • halüsinasyonlar;

 • kollarda ve ayaklarda uyuşukluk veya soğukluk hissi;

 • hepatit (karaciğer iltihabı).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide bulantısı, kusma;

 • ishal, kabızlık;

 • burun akıntısı veya burun tıkanıklığı;

 • baş dönmesi, başağrısı;

 • yorgunluk, halsizlik;

 • depresyon, uyku bozuklukları;

 • gözyaşında azalma;

 • kaslarda zayıflık, kas krampları;

 • ereksiyon bozukluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Concor Lak (Bisoprolol) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında bilgi veriniz. Özellikle de aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

Bu liste Bisoprolol ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Bisoprolol ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Concor Lak (Bisoprolol’ü) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Concor Lak Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Concor Lak Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Concor Lak Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Concor Lak Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Concor Lak Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Concor Lak Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.