Coversyl Tablet

İçerik: 
Perindopril arjinin
Marka İsmi: 
Coversyl Tablet
Bilgi: 
5 mg Perindopril arjinin 4 mg Perindoril’e eşdeğerdir. 10 mg Perindopril arjinin 8 mg Perindopril’e eşdeğerdir.

Perindopril Nedir?

Perindopril ACE inhibitörü grubu ilaçlardan biridir. ACE ‘’anjiyotensin dönüştürücü enzim’’ anlamına gelmektedir.

Perindopril aşağıdaki durumlarla ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • koroner arter (koroner atardamar) hastalığı
 • kalp krizi

Perindopril burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Perindopril Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik sürecinde Perindopril kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız ilacı kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuza bildiriniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Perindopril’in olası yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Perindopril kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücutta su kaybına (dehidrasyon) sebep olabilir. Bu durum Perindopril alırken, çok düşük tansiyona (düşük kan basıncı), elektrolit düzensizliklerine veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu ilacı kullanırken hergün bol miktarda su içiniz.

Perindopril Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Perindopril 'e veya diğer ACE inhibitörlerine [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect,Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb. ] alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Perindopril kullanmaya başlamadan önce, eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek rahatsızlığı (veya diyaliz tedavisi görmek);
 • karaciğer rahatsızlığı;
 • kalp rahatsızlığı veya konjestif kalp yetmezliği;
 • diyabet (şeker hastalığı); veya
 • Marfan Sendromu, Sjögren Sendromu, iltihaplı eklem romatizması gibi bağ dokusu hastalıkları.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Perindopril kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da Perindopril’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Perindopril’i Kullanabilir miyim?

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik sürecinde Perindopril kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız ilacı kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuza bildiriniz. Perindopril’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Perindopril’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Her dozu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Perindopril’i yemekten önce alınız.

Kusma, ishal veya aşırı terleme vücutta su kaybına (dehidrasyon) sebep olabilir. Bu durum Perindopril alırken, çok düşük tansiyona (düşük kan basıncı), elektrolit düzensizliklerine veya böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu ilacı kullanırken hergün bol miktarda su içiniz.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca böbrek veya karaciğer fonksiyonlarının da kontrol edilmesi gerekebilir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirecekseniz, Perindopril kullandığınızı yeterli bir süre önceden cerrahınıza bildiriniz. Kısa bir süre için ilacınızı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Eğer yüksek tansiyon tedavisi için Perindopril kullanıyorsanız kendinizi iyi hissetseniz bile Perindopril’i kullanmayı bırakmayınız ve ilacınızı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız.Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Perindopril’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: aşırı derecede baş dönmesi, sersemlik hissi veya bayılma.

Perindopril Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da fazla düşürebilir ve Perindopril’in olası yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Perindopril kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Perindopril’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); aşırı mide ağrısı; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • sersemlik hissi, bayılma;
 • normalden az veya çok idrar yapma veya hiç idrar yapmama;
 • ateş, titreme, üşüme, vücut ağrısı, grip belirtileri;
 • soluk cilt, kolay kanama ve çürük oluşumu;
 • yorgunluk hissi, kaslarda güçsüzlük, halsizlik, çarpıntı veya düzensiz kalp atışı;
 • şişlik, ani kilo alma;
 • göğüs ağrısı;
 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • öksürük, burun tıkanıklığı;
 • kas veya eklem ağrısı;
 • baş dönmesi, uyuşukluk hali, baş ağrısı;
 • uyku problemleri (uykusuzluk);
 • ishal, mide bozukluğu;
 • hafif cilt kaşıntısı veya döküntüsü.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Perindopril ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Perindopril kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Perindopril kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da dozaj ayarlamaları veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu liste Perindopril ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Perindopril ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Perindopril’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Perindopril’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Coversyl Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Coversyl Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Coversyl Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Coversyl Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Coversyl Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.