Cymbalta Kapsül

İçerik: 
Duloksetin hidroklorür
Marka İsmi: 
Cymbalta Kapsül
Bilgi: 
Cymbalta Kapsül 30 mg; her kapsül 30 mg Duloksetin’e eşdeğer miktarda enterik kaplı Duloksetin hidroklorür pelletleri içerir. Cymbalta Kapsül 60 mg; her kapsül 60 mg Duloksetin’e eşdeğer miktarda enterik kaplı Duloksetin hidroklorür pelletleri içerir.

Duloksetin Nedir?

Duloksetin selektif serotonin - noradrenalin geri alım inhibitörü grubundan bir antidepresandır. Duloksetin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Duloksetin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • depresyon, ağır depresif bozukluklar;
 • genel anksiyete bozukluğu, (genel endişe hali ve gerginlik hali);
 • diyabete (şeker hastalığına) bağlı nöropatik ağrı (diyabet hastası kişilerde sinir kaslarının sebep olduğu ağrı).

Duloksetin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Duloksetin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Duloksetin’i; tioridazin hidroklorür (Mellerettes, Melleril) ile birlikte ya da rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç ile birlikte kullanmayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü*ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Duloksetin’i kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Duloksetin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi bir MAO inhibitörü*ilaç kullanabilmeniz için en az 5 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri[moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Duloksetin’in yan etkilerini arttırabilir.

Daha yaşlı bireyler ilacın yan etkilerine karşı daha hassas olabilirler.

Doktor tavsiyesi olmadan Duloksetin’i 18 yaşından küçüklere vermeyiniz.

Duloksetin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Duloksetin’i; tioridazin hidroklorür (Mellerettes, Melleril) ile birlikte ya da rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri*grubuna ait bir ilaç ile birlikte kullanmayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü*ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Duloksetin’i kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Duloksetin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi bir MAO inhibitörü*ilaç kullanabilmeniz için en az 5 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri[moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer Duloksetin'e alerjiniz varsa veya tedavi edilememiş ya da kontrol altına alınamamış yüksek tansiyon hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Duloksetin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • nöbet geçirmek veya epilepsi;
 • herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu;
 • göz tansiyonu (glokom);
 • bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
 • geçmişte hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Duloksetin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırla. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Duloksetin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Duloksetin anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde (son 3 aylık periyotta) bu ilacı kullanan annelerin yeni doğacak bebeklerinde problemlere yol açabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Duloksetin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Duloksetin’i Kullanabilir miyim?

Duloksetin’i kullanırken araç veya makine kullanmayınız.

Duloksetin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Doktorunuz bu ilaçtan en iyi faydayı sağlayabilmeniz için bazen dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Duloksetin’i aç veya tok karnına alabilirsiniz.

Kapsül formdaki ilacınızı çiğnemeyiniz, parçalamayınız veya açmayınız. Hapı bir bütün olarak, bir bardak su ile birlikte yutunuz.

Şikayetlerinizde iyileşme görülmesi 4 hafta alabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Doktorunuz ile görüşmeden Duloksetin’i kullanmayı bırakmayınız. İlacı azaltarak bırakmanız gerekebilir. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız. Bir gün içerisinde sizin için günlük olarak reçete edilmiş miktardan daha fazla Duloksetin kullanmayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla miktarda aldığınızı düşünüyorsanız hemen acil servisi arayarak yardım alınız. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: mide bulantısı, kusma, ishal, bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar, hızlı kalp atışları, baş dönmesi hissi, veya bayılma.

Duloksetin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Duloksetin’in yan etkilerini arttırabilir.

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçlar gibi) doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlar Duloksetin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Duloksetin’in yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; cilt döküntüsü (isilik vb.); yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
 • ağrılı veya zor idrar yapma;
 • çok sert kaslar, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler;
 • bayılma, nöbetler.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • ağız kuruluğu, bulanık görme;
 • uyuklama, baş dönmesi;
 • hafif mide bulantısı, kabızlık;
 • uyku problemleri (uykusuzluk);
 • kas ağrısı;
 • kilo değişimleri;
 • seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Duloksetin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler ile ilgili bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin vb. ); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] olabilir. Duloksetin ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara ve çürüklere sebep olabilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Duloksetin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Duloksetin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Duloksetin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Duloksetin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Duloksetin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Cymbalta Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Cymbalta Kapsül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Cymbalta Kapsül'ü asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Cymbalta Kapsül'ü sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Cymbalta Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.