Depo-Provera Steril Aköz Süspansiyon

İçerik: 
Medroksiprogesteron asetat
Marka İsmi: 
Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon

Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat) Nedir?

Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat gebeliğin önlenmesi için kullanılır. Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat olgunlaşmış yumurtanın yumurtalıklardan atılmasını önleyerek çalışır.

Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

Medroksiprogesteron asetat burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat uygulamasına başlarken gebelik olmadığından kesin olarak emin olmak için, ilk enjeksiyon, normal bir adet döngüsü başlangıcındaki ilk 5 gün içerisinde veya doğum sonu altıncı haftadan önce yapılmalıdır. Bu tarihleri kaçırmamaya çok dikkat ediniz.

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bu ilacı kullanmamalısınız. Doktorunuz bu ilacı reçete etmeden önce hamile olup olmadığınızı anlayabilmek için doğum kontrol testi yaptırmanızı isteyebilir.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuz size komple bir fiziksel kontrol uygulayacaktır, meme ve pelvik (leğen kemiği bölgesi) organları da bu fiziksel kontrollere dahildir.

Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat kullanımının başlangıcında adet (regl) döngüleriniz aksayabilir, düzensiz ve önceden bilinmesi olanaksız kanama ya da lekelenmeler olabilir, ancak ilaç kullanımına devam edilmesi halinde bu düzensizlikler adet görememe (regl olamama) şeklinde sona erer. Eğer anormal derecede kanamalarınız olursa ve devam ederse doktorunuza başvurunuz.(Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat’ın tekrarlayan uygulamalarından sonra 18 aya kadar uzayabilen ve nadiren daha da uzun sürebilen adet görememe (regl olamama) ve yumurtlama olayının sona ermesi görülebilir.

Bu ilaç menapoz başlangıcını maskeleyebilir. İlaç kullanımı sırasında menapoza girmiş olsanız bile düzenli olarak adet kanamaları görmeye devam edebilirsiniz.

Medroksiprogesteron asetat sizi depresif bir ruh haline sokabilir, özellikle de daha önce depresyona girdiyseniz. Eğer ağır bir depresyona maruz kalırsanız doktorunuza başvurunuz, Medroksiprogesteron asetat kullanımını durdurmanız gerekebilir.(Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? Lütfen tıklayınız)

Medroksiprogesteron asetat ile ilgili diğer doğum kontrol haplarında da olduğu gibi damarlarda kan pıhtılaşması oluşumu riskini arttırdığına yönelik endişeler mevcuttur. Eğer böyle bir durumun başlangıç belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bir bacak damarında ağrı ile birlikte şişlik ve kızarıklık;

 • öksürük veya nefes darlığı;

 • görme problemleri;

 • migren;

 • kollarda veya bacaklarda zayıflık veya hissizlik.

Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Medroksiprogesteron asetat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • gebelik;

 • karaciğer işlev bozukluğu;

 • teşhis edilmemiş meme hastalığı;

 • teşhis edilmemiş vajina ve idar yolu kanamaları;

 • beyin damarları ile ilgili ya da beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar;

 • pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı;

 • bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar.

  Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Medroksiprogesteron asetat kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kalp hastalığı;

 • epilepsi (sara);

 • astım;

 • görme bozukluğu;

 • migren başağrısı;

 • böbrek hastalığı;

 • diyabet (şeker hastalığı);

 • geçmişte depresyon öyküsü.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat) Kullanabilir miyim?

Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmamalısınız. Eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz. Medroksiprogesteron asetat anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.(Emziren anneler ve doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilenler)

Araç ve Makine Kullanırken Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat) Nasıl Kullanılır?

Medroksiprogesteron asetat’ı tam olarak doktorunuz tarafından reçete edilen şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.(Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın)

Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat uygulamasına başlarken gebelik olmadığından kesin olarak emin olmak için, ilk enjeksiyon, normal bir adet döngüsü başlangıcındaki ilk 5 gün içerisinde veya doğum sonu altıncı haftadan önce yapılmalıdır. Bu tarihleri kaçırmamaya çok dikkat ediniz.

Enjeksiyonluk formda hazırlanan Medroksiprogesteron asetat üç ayda bir kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. İlacın enjeksiyon yoluyla uygulanması büyük dikkat ve deneyim gerektiren bir uygulama şeklidir. Yapılacak ufak bir hata çok ciddi sorunlara yol açabilir; bu nedenle enjeksiyonluk formdaki Medroksiprogesteron asetat’ı kullanırken mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alınız.

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan Medroksiprogesteron asetat’ın bir formundan diğer formuna geçmeyiniz.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat kullandığınızı söyleyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat 3 ayda bir tek doz olarak alındığından doz atlamanız mümkün değildir. Ancak bir sonraki enjeksiyon tarihinizi kaçırırsanız, hatırladığınız an yapmanız gerekenleri öğrenmek için doktorunuz ile görüşünüz.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Medroksiprogesteron asetat kullanımı sırasında sigara kullanmaktan kaçınınız. Sigara kullanımı kan pıhtılaşma riskini ciddi derecede arttırır.

Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • depresyon belirtileri (uyku problemleri, ruh hali değişimleri);

 • yüksek ateş;

 • rahim boynu aşınması veya salgılarda değişimler;

 • damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması;

 • pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

 • enjeksiyon yerinde sertlik ve renk değişikliği;

 • göğüslerde hassasiyet veya akıntı;

 • kaşıntı, cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarıklık gibi);

 • akne (sivilce), tüylenme artışı veya saç dökülmesi;

 • uykusuzluk, uyuklama, çabuk yorulma;

 • sinirlilik;

 • başağrısı;

 • bulantı;

 • kilo değişimi, aydede yüzü.

  (Doğum Kontrol Hapları tüylenme ve kilo artışına sebep olur mu?)

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Medroksiprogesteron asetat ile etkileşebilecek çeşitli ilaçlar olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Depo-Provera (Enjeksiyonluk Medroksiprogesteron asetat’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon 'nun asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon 'nun sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.