Depresyonla Nasıl Başa Çıkarsınız?

Depresyon, zihni ve bedeni etkileyen tıbbi bir hastalıktır. Nasıl hissettiğimizi, nasıl düşündüğümüzü ve davranışlarımızı etkiler.

Depresyon, çeşitli duygusal ve fiziksel problemlere yol açabilir. Günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmenizde zorluk çıkarabilir, ve hayatın sizin için olan anlamını yok edebilir.

Depresyon

Depresyon, diyabet ve yüksek tansiyon hastaları gibi uzun süreli tedavi gerektiren kronik bir hastalıktır. Ancak bu cesaretinizi kaybetmenize yol açmamalıdır. Çoğu depresyon hastası tedavi ile birlikte düzelmeye başlamış ve kendilerini daha iyi hissetmişlerdir.

Bazı insanlarda depresyon ciddi boyutlara ulaşabilir ve bu oldukça aşikardır. Bu insanlar kendilerini sebebini bilmediği bir nedenden dolayı mutsuz hissederler. Depresyon her insanı farklı şekilde etkiler, bu nedenle depresyon semptomları insandan insana çeşitlilik gösterir. Kalıtsal özellikler, yaş, cinsiyet ve kültürel farklılıklar depresyonun insanı nasıl etkileyeceği konusunda önemli rol oynar.

Çocuklarda Ve Gençlerde Depresyon Semptomları:

Depresyonun genel semptomları yetişkinlere göre çocuklarda ve gençlerde biraz daha farklı gözlemlenir.

 • Çocuklarda depresyon mutsuzluğa, sinirliliğe, umutsuzluğa ve endişeye sebep olur.

 • Gençlerde depresyon kendini sinir ve sosyal soyutlama şeklinde gösterir.

 • Gençlerde ve çocuklarda düşünce ve uyku düzenindeki değişim yetişkinlerden daha farklıdır.

 • Çocuklarda ve gençlerde depresyon, genellikle davranış bozuklukları ve zihinsel sağlık problemleri şeklinde veya kaygı ve dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (DEHB) görülür.

Yetişkinlerde Depresyon Semptomları:

Depresyonun yetişkinlerde görülmesi pek normal bir durum değildir. Ancak, depresyon bir çok yetişkinde gözlemlenmiştir. Ne yazık ki çoğu zaman teşhis ve tedavi edilmezler. Birçok yetişkin depresyon hastası kendilerini kötü hissettiklerinde yardım istemeye çekinirler.

 • Yaşlı yetişkinlerde, yorgunluk, iştah kaybı, uyku sorunları veya cinsel ilgi kaybı gibi belirtiler başka hastalıkların belirtileri olarak görünebileceğinden depresyon tanısı konmamış olabilir.

 • Yaşlı yetişkinler genellikle hayattan memnun olmadıklarından, sıkıldıklarından, umutsuzluklarından ve çaresizliklerinden yakınırlar.

 • İntihara yönelik düşüncüler ya da duygular özellikle erkek yetişkinlerde depresyonun ne denli ciddi olduğunu gösteriyor. Depresyondaki tüm insanların içinde intihar riski en yüksek olanların erkek yaşlı yetişkinler olduğu belirlenmiştir.

Depresyonun Nedenleri:

Depresyonun kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Zihinsel rahatsızlıkların yanı sıra daha birçok çeşitli sebep belirlenmiştir.

 • Biyolojik Farklılıklar:

Depresyondaki insanların çoğunun beyin gelişiminde farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bu değişimin önemi kesin olarak açıklanamamıştır ancak kesin sebeplere tanı bakımından yardımcı olabilmektedir.

 • Nörotransmiterler:

Bunlar doğal olarak ortaya çıkan ruh halinize bağlı beyin kimyasallarıdır. Depresyonun oluşmasında doğrudan bir rol oynadığı düşünülmektedir.

 • Hormonlar:

Vücudun hormon dengesindeki değişim depresyona neden veya tetikleyici olabilir. Hormon değişiklikleri, tiroit sorunları, menopoz ve diğer koşullar depresyon nedenleri arasında yer alabilir.

 • Kalıtsal Özellikler:

Depresyon genellikle kalıtımın sebep olduğu bir hastalıktır. Araştırmacılar depresyona sebep olan geni bulmaya çalışıyorlar.

 • Yaşam olayları:

Ölüm ya da bir yakının kaybedilmesi, mali sorunlar ve yüksek stres gibi olaylar, bazı kişilerde depresyona sebep olabilir.

 • Erken çocukluk travması:

Travmatik olaylar ya da ebeveyn kaybı gibi çocukluk döneminde yaşanan olaylar beyni depresyona daha yatkın hale getirir ve beyinde kalıcı değişikliklere neden olabilir.

Depresyon genellikle kendi başınıza tedavi edebileceğiniz bir hastalık değildir. Ama siz kendinize yardımcı olacak bazı şeyler yapabilirsiniz. Profesyonel tedaviye ek olarak, bu özel bakım adımları izleyin:

 • Tedavi planınıza bağlı kalın:

Kendinizi iyi hissettiğinizi düşünseniz bile psikoloji tedavilerinizi atlamayın. Eğer tedavinizi bırakırsanız, depresyon semptomları tekrar kendini gösterebilir.

 • Depresyon hakkında bilgi edinin:

Rahatsızlığınız hakkındaki durumları bilmeniz sizi tedavi planına uymanız için güçlendirir ve motive eder.

 • Uyarılara dikkat edin:

Doktorunuzla ya da terapistinizle semptomlarınızı düzeltebilmeniz için neler yapabileceğinizi tartışın. Bir plan yapın ve semptomlarınız kötüye gittiğinde neler yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olun. Eğer duygularınızda bir değişiklik olursa ya da semptomlarda bir farklılık gözlemliyorsanız bunu derhal doktorunuza bildirin.

 • Egzersiz yapın:

Fiziksel aktivite, depresyon belirtilerini azaltır. Bahçe ile uğraşın ya da zevk alacağınız yüzme, yürüyüş, koşu gibi başka bir etkinlik bulun.

 • Alkol ve yasa dışı uyuşturuculardan kaçının:

Alkol ve uyuşturucular depresyon semptomlarını azaltıyor gibi görünebilir ancak uzun vadede semptomları daha kötüye götürür ve tedavi edilemez hale getirir.

 • Yeterli uyku alın:

Depresyonda olduğunuzda, iyi uyku çok önemlidir. Uyumakta zorluk yaşıyorsanız, ne yapabileceğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

 • Depresyonla başa çıkma ve destek:

Depresyon ile başa çıkmak zor olabilir. Başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi ile ilgili doktor veya terapist ile konuşun ve bu ipuçlarını deneyin:

 1. Hayatınızı kolaylaştırın: Mümkünse yükümlülüklerinizi azaltın ve kendinize makul hedefler belirleyin. Kendinizi kötü hissettiğinizde daha az iş yapmak için kendinize izin verin.

 2. Günlük tutun: Duygularınızı anlatabileceğiniz bir defterin olması size rahatlatacaktır.

 3. Kişisel yardım kitapları okuyun: Doktorunuz ya da terapistiniz size kitap önerebilir.

 4. Bir destek grubuna katılın: Benzer zorluklarla karşılaşan diğer kişiler ile iletişim kurmanız başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Toplumda depresyon için bir çok yerel destek grupları mevcuttur.

 5. Kendinizi soyutlamayın: Sosyal etkinliklere katılmaya çalışın ve düzenli olarak aile veya arkadaşlarınız ile birlikte bolca vakit geçirin.

 6. Kendinize iyi bakın: Sağlıklı beslenin, düzenli egzersiz yapın ve uykunuzu iyi alın.

 7. Rahatlamanın ve stresinizi kontrol etmenin yollarını öğrenin: Meditasyon, yoga ve tai chi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

 8. Zamanınızı düzenleyin: Gününüzü ve aktivitelerinizi planlayın. Günlük görevlerin bir listesini yapın, yapışkan notlar ile hatırlatmalar oluşturun veya organize olabilmek için planlayıcı kullanımı yararlı olabilir.

 • Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman önemli kararlar vermeyin: Depresif hissettiğiniz zamanlarda açık düşünemediğiniz için karar vermekten kaçının.

 • Önlem: Depresyonu engellemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak stresi kontrol için bazı adımlar atmak dayanıklılığınızı ve kendinize saygınlığınızı artırabilir. Arkadaşlıklar ve sosyal çevreniz özellikle kriz dönemlerinizde size yardımcı olacaktır. Erken tanı ve tedavi de hastalığı önlemese de semptomların kötüye gitmesini engelleyecektir. Uzun vadeli bakım tedavisi de depresyon belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir.

Ecz.Zekiye Kübra Özden


İlgili Makaleler;

Depresyonun Fiziksel Belirtileri

Antidepresanlar Düşüğe Neden Oluyor

Egzersiz ve Egzersizlerin Faydaları