Diane 35 Draje

İçerik: 
Siproteron asetat
İçerik: 
Etinil estradiol
Marka İsmi: 
Diane 35 Draje

Diane 35 Nedir?

Diane 35, kadınlık hormonuna (östrojen) benzer ve erkeklik hormonuna (androjen) karşı etki gösteren bir ilaç kombinasyonudur.

Diane 35, kadın vücudunda aşırı derede erkeklik hormonu üretimi veya bu hormonlara karşı aşrı duyarlılık nedeniyle oluşan hastalıkların [örneğin: sivilce (akne), yüzde ve vücutta kıllanma, vb.] tedavisinde kullanılır.

Bu ilaç ayrıca gebe kalmayı da önler.(Doğum kontrol haplarının hamile kalmayı nasıl engellediğini öğrenmek için tıklayınız)

Diane 35 gebeliği önleyici etkisini, esas olarak yumurtalıklardan yumurta atılmasını (yumurtlamayı) engellemenin yanında, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamalarda meydana gelen değişiklikler yoluyla gösterir.

Diane 35 aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi;

 • kadınlarda, yüz ve vücutta hafif kıllanmalar;

 • kadınlarda görülen akneler (özellikle iltihap, yağ salgısı veya iz oluşumuyla birlikte olan akneler);

 • içi iltihap dolu kabarcıklar ile pembe - kırmızı kabarcıklardan oluşan sivilceler;

 • yaralarının çoğunu küçük yumruların, kistlerin ve derin izlerin oluşturduğu akneler;

 • polikistik over sendromu* olan ve çocuk arzusu olmayan bayan hastalar.

( *polikistik over sendromu: Yumurtalıklarda çok sayıda kist bulunması.)

Diane 35 burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Diane 35 Draje hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Diane 35 Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Diane 35 ile ilgili klinik veriler büyük oranda doğum kontrol hapları ile ilgilidir. Bunun nedeni östrojen / projestojen kombinasyonundan oluşan doğum kontrol hapları ile Diane 35’in bileşiminin benzer olmasıdır. Bu nedenle doğum kontrol haplarının kullanımı ile ilgili aşağıdaki uyarılar Diane 35 için de geçerlidir.

Bu ilaç erkeklerde kullanılmaz.

Doğum kontrol hapı kullanımı ile inme, miyokard enfarktüs, derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerlerle ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması gibi damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşması ile ilişkili hastalık riskindeki artış arasında bir ilişki olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durumlara nadiren rastlanır.

Eğer bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi biri mevcutsa, ilacın kullanımının yararı ve olası riskleri her bir kadın için ayrıca karşılaştırılmalı ve kullanıma başlamadan önce hekim tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumlardan ya da risk faktörlerinden herhangi birinin alevlenmesi, tekrarlaması ya da ilk kez ortaya çıkması halinde hekiminize başvurunuz. İlaç kullanımının devamına ya da kesilmesine hekiminiz karar vermelidir.(Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalı? Lütfen tıklayınız)

Toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da beyin damarlarıyla ilgili bir olay şu bulgularla beraber olabilir:

Bacakta tek taraflı ağrı ve/veya şişme; sol kola yayılan/yayılmayan ani şiddetli göğüs ağrısı; ani nefes darlığı, ani öksürük başlangıcı; alışılmadık, şiddetli, uzamış baş ağrısı; ani kısmi ya da tam görme kaybı; cisimleri çift görme; konuşma bozukluğu; baş dönmesi; vücudun bir parçasında ya da bir tarafında ani olarak ortaya çıkan belirgin hissizlik ya da güç kaybı.

Toplardamar veya atardamarlarla ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) ya da beyin damarlarıyla ilgili bir olayın riski aşağıdaki faktörlerle artar:

 • yaş;(Doğum kontrol hapları ve yaş/menopoz bilgileri için lütfen tıklayınız)

 • sigara (içilen sigara sayısı arttıkça ve ilerleyen yaşla, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda risk daha fazla artar);

 • obezite (vücut ağırlık indeksinin 30 kg / m² üzerinde olması);

 • yüksek kan basıncı (hipertansiyon);

 • migren;

 • kalp kapak hastalığı;

 • kalbin bölümlerinde titreşim hareketlerinin oluşması (atriyal fibrilasyon);

 • kanda çeşitli lipoprotein düzeylerinin bozulması;

 • olası aile öyküsü (bir kardeşte ya da anne – babada nispeten genç yaşlarda, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmış olması). Eğer kalıtsal bir yatkınlıktan şüphelenilirse, Diane 35 kullanmaya karar vermeden önce bir uzman doktora danışınız.

 • uzun süreli hareketsiz kalma, cerrahi operasyonlar, bacaklara yapılan herhangi bir cerrahi müdahale ya da ciddi bir darbe alma. Bu durumlarda doğum kontrol hapı kullanımının (seçimli cerrahi girişim durumlarında 4 hafta önceden olmak üzere) kesilmesi ve tamamen tekrardan hareket edebilir duruma gelmeyi takiben 2 haftadan önce başlanmaması önerilir.

  Doğum Kontrol Hapları İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Doğum kontrol hapı kullanımı sırasında migren sıklığı veya şiddetinde bir artış ilaç kullanımını derhal kesmenizi gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda seyrek olarak iyi huylu, çok seyrek olarak da kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir. Sınırlı sayıda hastada bu tümörler yaşamı tehdit eden karıniçi kanamalara yol açar. Eğer kendinizde şiddetli üst karın ağrısı, karaciğerde büyüme ya da karıniçi kanama belirtileri gözlemlerseniz, karaciğer tümörü olması ihtimalini düşününüz ve acilen hekiminize başvurunuz.

Yüksek kan trigliserid konsantrasyonuna sahip olmak ya da ailede (anne – baba, kardeşler, vb.) bu durumun varlığı, doğum kontrol hapı kullanılmasıyla pankreas iltihaplanması gelişme riskini arttırabilir. Bu hususa dikkat ediniz.

Doğum kontrol hapı kullanımı sırasında, klinik açıdan belirgin bir hipertansiyon (yüksek tansiyon) gelişmesi durumunda, hekiminize danışarak ilacınızı kesmeniz ve hipertansiyon rahatsızlığınızı tedavi ettirmeniz uygun olur. Eğer normal tansiyon değerleri, hipertansiyon rahatsızlığına karşı uygulanan tedavi ile sağlanabiliyorsa ve hekiminiz de uygun bulursa doğum kontrol hapı kullanmayı tekrar düşünebilirsiniz.

Karaciğer fonksiyonlarının bozulması, karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesine kadar doğum kontrol hapının kesilmesini gerektirebilir. Böyle bir durumda hekiminize danışınız.

Eğer şeker (diyabet) hastasıysanız, doğum kontrol hapı kullanımınız sırasında olası bir istenmeyen durumun gelişmesi ihtimaline karşı kendinizi dikkatle gözlemleyiniz.

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı sırasında bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanımınız süresince güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

( *kloazma: Yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri.)

Doğum kontrol hapı kullanımının özellikle ilk aylarında düzensiz kanamalar (lekelenme veya ara kanamalar) görülebilir. Bu nedenle kanama düzenindeki herhangi bir bozulmanın değerlendirilmesi 3 adet döngüsünü içeren bir adaptasyon sürecinden sonra anlamlıdır. Eğer kanama düzensizliği devam eder veya kanamalar düzenliyken ortaya çıkarsa doktorunuza başvurunuz.

Bazı bayanlarda draje alınmayan dönemde çekilme kanaması oluşmayabilir. Eğer hiçbir drajenin alımını unutmadıysanız, 7 günlük draje alınmadan geçen süreyi uzatmadıysanız, birlikte başka ilaçlar kullanmadıysanız ve kusma veya ishal gerçekleşmediyse; gebe olmanız beklenmez. Ancak ilacınızı, ilk gerçekleşmeyen çekilme kanamasından önce kullanım kurallarına uygun kullanmadıysanız ya da çekilme kanaması peşpeşe iki dönemde gerçekleşmediyse Diane 35 kullanmaya devam etmeden önce gebe olmadığınızdan emin olunuz.

Doğum kontrol hapları AIDS ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara karşı koruyucu değildir. Bu hastalıkların bulaşmasını engelleyebilmenin tek yolu prezervatif kullanımıdır.(Doğum kontrol hapları gebeliğe karşı %100 koruma sağlar mı?)

Diane 35’i uzun süreli kullanmanız halinde belirli aralıklarla tıbbi muayeneden geçmeniz önerilir.

Diane 35 Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Etinil estradiol’e, Siproteron asetat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

 • gebelik varlığı ya da gebelik şüphesi;

 • emzirme döneminde olmak;

 • tanı konulmamış vajinal kanama;

 • damarları etkileyen şeker hastalığı (diyabet hastalığı);

 • görme bozuklukları, konuşma bozukluğu, vücudun herhangi bir yerinde güçsüzlük veya his kaybı gibi belirtilerin eşlik ettiği migren;

 • önceden varolan veya şu an mevcut karaciğer tümörü;

 • şiddetli karaciğer hastalığı varlığı veya geçmişte yaşanmış olması (karaciğer fonksiyon değerleri normale dönmedikçe);

 • önceden geçirilmiş veya şu an mevcut pankreas iltihabı;

 • kan trigliserid düzeyinde artış ile bağlantılı pankreas iltihaplanması öyküsü;

 • beyin damarlarıyla ilgili bir olayın varlığı ya da geçmişte görülmüş olması;

 • damarlarla ilgili pıhtı oluşumu için risk oluşturan, şiddetli veya çok sayıda faktörün varlığı;

 • damar tıkanıklığı varlığı veya geçmişte yaşanmış damar tıkanıklığı öyküsü (örneğin kalp krizi, derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerlerle ilgili lenf ya da kan damarlarını tıkaması, vb.);

 • kan damarlarında ya da kalp boşluklarında pıhtı oluşumuna dair uyarıcı belirti varlığı ya da geçmişte görülmüş olması (örneğin bir organ ya da vücudun bir bölümünde kan dolaşımının geçici olarak azalması sonucu atak oluşması, angina pektoris, vb.);

 • seks steroidlerinden etkilenen, cinsel organların veya memenin bilinen ya da şüpheli kötü huylu hastalıkları.

Eğer ilk kez Diane 35 kullanırken yukarıda yer alan durumlardan herhangi birini kendinizde görürseniz ilaç kullanımını derhal durdurunuz ve doktorunuza başvurunuz.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz ya da geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse Diane 35 kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • sigara kullanımı;

 • şişmanlık;

 • lohusalık;

 • hamileliğe bağlı yüzde sarı – kahverengi lekelenmeler;

 • migren;

 • şeker hastalığı (diyabet);

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon);

 • planlanan ameliyatlar, uzun süre hareketsizlik (kaza sonrası alçıda kalınması gibi);

 • dolaşım bozukluğu;

 • ailede önceden geçirilmiş dolaşım bozukluğu öyküsü;

 • sarılık ve / veya safra yolları tıkanıklığına bağlı kaşıntı;

 • safra taşı;

 • kan yağlarında yükseklik;

 • kalpte ritim bozukluğu;

 • kalp kapak hastalığı;

 • karaciğer fonksiyon bozuklukları;

 • kronik iltihabi bağırsak hastalığı;

 • böbrek yetmezliği;

 • böbrek yetmezliğine neden olan bir pıhtılaşma bozukluğu olan hemolitik üremik sendrom;

 • bir tür kansızlık olan orak hücreli anemi;

 • kronik bir kulak iltihabı türü olan otoskleroza bağlı işitme kaybı;

 • sistemik lupus eritematozus*;

 • Sydenham koresi**;

 • gebelik herpesi;

 • porfiri.

( *sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

( **Sydenham koresi: Çocuklarda, gençlerde ve gebe kadınlarda bir tür bakteriyel enfeksiyon olan streptokok enfeksiyonuna ya da akut eklem romatizmasına bağlı ateşin bir komplikasyonu olarak şekillenen el ve ayaklar veya yüz kaslarında görülen istem dışı, düzensiz, spazmodik hareketler.)

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Diane 35 kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için spesifik testlere veya özel gözetim ve denetimlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Diane 35 kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Diane 35 Kullanabilir Miyim?

Gebelik kategorisi X. Diane 35’i gebelik döneminizde kullanmayınız. Diane 35 kullanımınız sırasında gebelik meydana gelmesi halinde ilacı kullanmayı durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

Diane 35’in bileşiminde bulunan etken maddeler anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeği etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.(Emziren anneler ve doğum kontrol hapları ile ilgili merak edilenler)

Araç ve Makine Kullanırken Diane 35 Kullanabilir Miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Diane 35 Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.(Doğum kontrol hapları ve kullanım şekilleri için lütfen tıklayın)

Draje formdaki ilacınızı paketin üstünde gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda bir miktar su ile birlikte alınız. Birbirini izleyen 21 gün boyunca her gün bir draje alınız. Her bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla çekilme kanamasının izlendiği, draje alınmayan dönemi takiben geçiniz. Bu kanama genellikle son drajenin alınmasını takiben 2 – 3. gün başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kesilmemiş olabilir.

Bir önceki ay hormonal bir gebelik önleyici kullanımı yoksa

Eğer Diane 35 kullanmaya başlamadan önceki 1 ay herhangi bir hormonal gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız; Diane 35 almaya normal adet döngünüzün ilk günü (adet kanamasının ilk günü) başlayınız. İlacınıza adet döneminin 2. - 5. günlerinde başlamanız da kabul edilebilir, ancak bu durumda ilk döngü için draje almaya başlamanızdan itibaren 7 gün boyunca ilave olarak bir gebelik önleyici yöntem (prezervatif, spermisid gibi) kullanınız.

Diğer bir doğum kontrol hapından geçiş

Bir önceki doğum kontrol hapınızın son drajesini aldığınız günü izleyen gün Diane 35 alımına başlayınız. En fazla drajesiz dönemin son gününe kadar ara verebilirsiniz.

Yalnız progesteron içeren bir yöntemden (minipil, enjeksiyon, implant) ya da progesteron salınımlı rahim içi sistemden (RİS) geçiş

Minipilden herhangi bir günde, implant veya RİS’den çıkarıldığı gün, enjeksiyonda ise bir sonraki enjeksiyonun yapılması gereken gün geçiş yapabilirsiniz. Ancak tüm bu koşullarda draje alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntem (prezervatif, vb.) kullanmanız önerilir.

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde oluşan düşüğü takiben

Diane 35 kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Ek bir gebelik önleyici önlem almanıza gerek yoktur.

Doğumu veya ikinci üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben

Doğumu veya ikinci üç aylık dönemde oluşan düşüğü takiben 21. – 28. günlerde Diane 35 kullanmaya başlamanız önerilir. Daha sonra başladığınız takdirde draje alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntem kullanınız. Eğer o zamana kadar ilişki gerçekleştiyse, Diane 35 kullanmaya başlamadan önce gebe olmadığınızdan emin olunuz veya ilk adet kanamanızı bekleyiniz.

Mide – bağırsak bozuklukları durumunda

Şiddetli mide – bağırsak bozukluklarının olması durumunda emilim tam olmayabilir. Böyle bir durumda gebelik önleyici ilave önlemler alınız.

Eğer draje alımını takiben 3 – 4 saat içinde kusma olursa unutulan drajeler için verilen öneriler geçerlidir. Eğer normal draje alma programınızı değiştirmek istemezseniz, gereken ekstra drajeleri başka bir kutudan alınız.

Bu ilaç, bazı laboratuvar testlerinin sonuçlarını etkileyebilir. Sizi tedavi eden hekiminize Diane 35 kullandığınızı söyleyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer drajenizi almakta, 12 saatten daha az geç kaldıysanız gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmaz. Hatırlar hatırlamaz drajenizi alınız ve sonraki drajelerinizi de her zamanki gibi almaya devam ediniz.

Eğer 12 saatten daha fazla gecikme olmuşsa gebe kalmaya karşı koruyuculuk azalmış olabilir. Bu durumda 2 temel kural uygulanır :

 1. Draje alımına hiçbir zaman 7 günden fazla ara verilmez.

 2. 7 gün boyunca aralık vermeden draje alınır.

Buna bağlı olarak günlük uygulamada şu öneriler verilebilir :

 1. Hafta : Aynı zamanda iki draje almak anlamına gelse de, unuttuğunuz drajeyi hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan drajelerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. İlk 7 gün boyunca prezervatif gibi ek bir korunma yöntemi kullanınız. Draje alımının unutulduğu günden önceki 7 gün içinde cinsel birleşme olmuşsa gebelik olasılığını göz önüne alınız. Ne kadar çok draje unutulursa ve bu drajelerin unutulduğu gün drajesiz döneme ne kadar yakınsa gebelik riski o kadar yüksektir.

 2. Hafta : Aynı zamanda iki draje almak anlamına gelse de, son unuttuğunuz drajeyi hatırlar hatırlamaz alınız. Kalan drajelerinizi normal zamanında kullanmaya devam ediniz. Eğer ilk unutulan drajeye kadar 7 gün boyunca drajelerinizi doğru olarak aldıysanız ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla draje unuttuysanız sonraki 7 gün boyunca ek koruyucu önlem alınız.

 3. Hafta : Drajesiz dönemin yaklaşıyor olması nedeni ile güvenilirlikte azalma riski yüksektir. Yine de, draje alımında ayarlamalar yapılarak gebe kalmaya karşı korumada azalma önlenebilir. Eğer unutulan drajeden önceki 7 gün boyunca drajelerinizi doğru olarak aldıysanız, aşağıdaki iki seçenekten birinin uygulanmasıyla ek bir doğum kontrol yöntemine gerek kalmaz. Aksi takdirde bu seçeneklerden ilki seçilip, ayrıca 7 gün boyunca ek önlemler almak gerekir.

**Aynı zamanda iki draje almak anlamına gelse de son unuttuğunuz drajeyi hatırlar hatırlamaz içiniz. Kalan drajelerinizi normal zamanında kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir sonraki kutuya 7 gün ara vermeden mevcut kutu biter bitmez başlayınız. İkinci kutunun sonuna kadar bir çekilme kanaması beklenmez. Ancak draje alındığı günlerde lekelenme veya ara kanama görülebilir.

**Kullanmakta olduğunuz kutuyu bırakmanız önerilebilir. 7 günlük (drajenin unutulduğu günler dahil) aradan sonra yeni kutuya başlanır.

Draje almayı unuttuğunuzda, ilk drajesiz dönemde beklenen çekilme kanaması görülmezse gebelik olasılığını göz önüne alınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Bulantı, kusma, hafif vajinal kanama.

Diane 35 Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacınızı size önerilenden daha yüksek dozda almaktan kaçınınız.

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı sırasında bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanımınız süresince güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

( *kloazma: Yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri.)

Diane 35’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan aşağıdaki sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de meydana gelebilir, bunlar:

 • bulantı, kusma;

 • baş ağrısı;

 • kilo artışı, kiloda azalma;(Doğum kontrol hapları ve kilo ile ilgili merak edilenler)

 • cinsel istekte azalma / artış;

 • meme ağrısı, meme hassasiyeti;

 • memede akıntı;

 • depresif duygu durumu;

 • duygu durum değişiklikleri;

 • lens takıldığında rahatsız olma;

 • vajinal salgıda değişiklikler.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.(Doğum Kontrol Hapları ve tüylenme ile ilgili merak edilenler)

Diane 35 ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıda sıralanan ilaçlarla Diane 35’in bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Diane 35’i hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Diane 35 kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

Yukarıda belirtilen ilaçların herhangi biri ile kısa süreli tedavi görmeniz halinde Diane 35 dışında geçici olarak bir bariyer yöntem (örneğin prezervatif, spermisid, vb.) kullanınız.

‘’Fenitoin, fenobarbital, karbamazepin, rifampisin, primidon, okskarbazepin, topiramat, ritonavir, griseofulvin veya St. John’s wort’’ içeren ilaçlardan kullanmanız halinde, ilaç kullanımınız süresince ve tedavinin kesilmesini takiben 28 gün boyunca gebelik önleyici ek bir bariyer yöntem (prezervatif, spermisid gibi) daha kullanınız.

Antibiyotik tedavisi görüyorsanız, ilacınızın sonlanmasını takiben 7 gün boyunca bariyer yöntem kullanınız. Eğer eş zamanlı antibiyotik tedavisi, kutunuzdaki doğum kontrol haplarının bitiminden sonra da devam ediyorsa, bir sonraki kutuya ara vermeden devam ediniz.

Bu liste Diane 35 ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Diane 35 ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Diane 35’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Diane 35 Draje fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Diane 35 Draje ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Diane 35 Draje ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Diane 35 Draje’yi asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Diane 35 Draje’yi sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Diane 35 Draje ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.