Diovan Film Tablet

İçerik: 
Valsartan
Marka İsmi: 
Diovan Film Tablet

Valsartan Nedir?

Valsartan anjiyotensin II reseptör antagonisti grubu ilaçlardan biridir. Valsartan kan damarlarının daralmasını engelleyerek, kan basıncını düşürür ve kan akışını düzene sokar.

Valsartan aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • hipertansiyon (yüksek tansiyon)

Bazen diğer tansiyon ilaçları ile birlikte verilebilir.

Valsartan burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Valsartan Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Valsartan anne karnındaki bebeğe hasar verebilir, hatta hamileliğin 2. ve 3. üç aylık dönemlerinde (3. aydan sonra) alınırsa ölümüne sebep olabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız, ilacı kullanmayı bırakınız ve hemen doktorunuza durumu bildiriniz.

Valsartan’a alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) düşürebilir ve Valsartan’ın bazı olası yan etkilerini artırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Valsartan’ı kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Valsartan’ın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile Valsartan’ı kullanmayı bırakmayınız ve ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Valsartan Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Valsartan’a alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Valsartan kullanmaya başlamadan önce, eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;
 • karaciğer hastalığı;
 • konjestif kalp yetmezliği;
 • vücuttan su kaybı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Valsartan’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Valsartan’ı Kullanabilir miyim?

Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Valsartan anne karnındaki bebeğe hasar verebilir, hatta hamileliğin 2. ve 3. üç aylık dönemlerinde (3. aydan sonra) alınırsa ölümüne sebep olabilir. Hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız ilacı kullanmayı bırakınız ve hemen doktorunuza durumu bildiriniz. Valsartan’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Valsartan’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Valsartan’ı aç karnına veya yemeklerle birlikte alabilirsiniz.

Valsartan’ın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir. Doktorunuzla olan randevularınızı kaçırmayınız.

Tansiyonunuzun kontrol altına alınması 2 ila 4 hafta sürebilir. En iyi sonucu alabilmek için ilacı tam olarak size verilen direktifler doğrultusunda kullanınız. Eğer 4 haftanın sonunda tedavi durumunuzu iyileştirmiyorsa doktorunuza başvurunuz ve durumunuzu detaylı şekilde anlatınız.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Valsartan’ın doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: hızlı ya da yavaş kalp atışları, baş dönmesi veya bayılacakmış gibi hissetme.

Valsartan Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu (kan basıncını) düşürebilir ve Valsartan’ın bazı olası yan etkilerini artırabilir. Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, Valsartan’ı kullanımınız sırasında potasyum takviyeleri veya tuz yerine geçen ürünleri kullanmayınız.

Yatar veya oturur pozisyondan doğrulurken hızlı hareket etmekten kaçınınız, hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesi hissi yaratabilir. Düşmeyi engellemek için yavaşça ve dikkatli şekilde doğrulunuz.

Valsartan’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi daha farklı ciddi yan etkiler görürseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılacakmış gibi hissetme;
 • göğüs ağrısı, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı;
 • sırt ağrısı;
 • ishal;
 • hafif kaşıntı, cilt döküntüsü;
 • uyku problemleri (uykusuzluk);
 • baş ağrısı, baş dönmesi, endişe hali;
 • yorgunluk hissi;
 • güçsüzlük, halsizlik; veya
 • iktidarsızlık, sekse ilginin azalması, orgazm olmada zorlanma.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Valsartan ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Valsartan kullanmadan önce, eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz:

Valsartan ile etkileşebilecek birçok farklı ilaç olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Valsartan’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Valsartan’ı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Diovan Film Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Diovan Film Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Diovan Film Tablet'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Diovan Film Tablet'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Diovan Film Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.