Doktorunuza / Eczacınıza Kendinizi Yeterince Anlatıyor musunuz?

Hemen herkes belirli dönemlerde çeşitli hastalıklar nedeni ile doktoruna ve/veya eczacısına başvurur. Teşhis ne olursa olsun doğru ilaç seçimi tedavinin başarısı açısından her zaman çok önemlidir. Her ne kadar teşhisi koyan doktorunuz ve/veya eczacınız olsa da bir hasta olarak size de önemli görevler düşer. Sağlık uzmanınız teşhiste bulunurken sizin kendisine anlattığınız şikayetler büyük önem taşır. Teşhis koyulduktan bir sonraki aşama olan ilaç seçimi ise yine sizin kendinize dair vereceğiniz bilgiler ile yakından ilişkilidir. Doktorunuza / eczacınıza kendinizi anlatırken özellikle belirtmeniz gereken maddeleri sizler için derledik:

  • Doktorunuza / eczacınıza bütün şikayetlerinizi eksiksiz olarak; utanmadan, sıkılmadan ya da önemsiz diye düşünmeden anlatın. Sizin söylemeyi atladığınız şikayetler aslında hastalığınızın önemli birer belirtisi olabilir.
  • Mevcut bir hastalığınız ya da yakın zamanda geçirdiğiniz bir hastalığınız varsa ya da kısa süre öncesinde geçirdiğiniz bir cerrahi operasyon varsa doktorunuza / eczacınıza bildirin. Mevcut ya da yakın zamanda geçirmiş olduğunuz hastalığınız belirli ilaçları kullanmanıza engel teşkil edebilir. 
  • Doktorunuza / eczacınıza şu an kullanmakta olduğunuz ya da kısa bir süre öncesine kadar kullandığınız bütün ilaçları eksiksiz olarak söyleyin. Bu, sağlık uzmanınızın kişisel sağlık durumunuz hakkında fikir sahibi olmasını ve ilaç seçimini buna göre yapmasını sağlar.
  • Kullanmakta olduğunuz besin takviyeleri, bitkisel ürünler, çaylar, vb. var ise doktorunuza / eczacınıza mutlaka bildirin. Belirli bitkisel ürünler ve besin takviyeleri çeşitli ilaçlar ile etkileşimde bulunabilmektedir.
  • İlaç kullanımınız sırasında alışık olmadığınız birtakım ciddi belirtileri kendinizde fark ederseniz doktorunuza / eczacınıza mutlaka başvurun. Herkesde görülmemekle birlikte kullandığınız ilacın yan etkilerine maruz kalmış olabilirsiniz. Ya da ilaç dozunuz fazla gelmiş olabilir.
  • Eğer bir cerrahi operasyon geçirecekseniz belirli bir süre önceden kullanmakta olduğunuz ilaçları doktorunuza bildirin. Bazı ilaçların kullanımına cerrahi operasyondan belirli bir süre önce ara verilmesi gerekir.
  • İlaçlarınızı doğru şekilde kullandığınızdan emin olun. Aklınızda şüphe kaldığı durumlarda eczacınıza sormaktan çekinmeyin. İlaçlar ancak doğru şekilde ve doğru hastalıklarda kullanıldıklarında beklenen başarılı sonucu verirler.
  • Bazı ilaçlar tok karnına bazı ilaçlar ise mutlaka aç karnına alınmalıdır. İlacınızı nasıl almanız gerektiğini eczacınıza sorun. Özellikle bazı ilaçların aç ya da tok karnına alınmaları tedavi edici etkilerini göstermelerinde belirleyici rol oynar.
  • İlaçlarınızı ne kadar süre kullanmanız gerektiğini doğru olarak öğrendiğinizden emin olun. Olması gerekenden daha erken zamanda ilaç kullanımını bırakmak tedavinin yarım kalmasına yol açar. İlaç kullanımına daha geç bir tarihte son vermek ise fazladan ilaç maruziyetine sebep olur.

Unutmayın! Başarılı tedavi doğru ilaç seçimi, doğru ilaç seçimi doğru teşhis, doğru teşhis doğru anamnez* ile mümkündür.

( *anamnez: Hastanın tıbbi öyküsü; hastanın kendisinden ya da yakınlarından hastalığının geçmişi ve mevcut durumu hakkında edinilen bilgilerin tümü.)

Ecz. Z. Kübra Özden