Duphaston Tablet

İçerik: 
Didrogesteron
Marka İsmi: 
Duphaston Film Tablet

Duphaston (Didrogesteron) Nedir?

Didrogesteron, vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren bir ilaçtır. Didrogesteron progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri, düşük, kısırlık gibi durumların giderilmesinde rol alır.

Didrogesteron henüz menapoza girmemiş ancak vücuttaki progesteron eksikliği yüzünden adet göremeyen kadınlarda adetin gerçekleşmesi için kullanılır. Didrogesteron ayrıca menapoz sonrası östrojen yerine koyma (replasman) tedavisi gören kadınlarda, östrojenin rahim üzerindeki istenmeyen etkilerine karşı da kullanılır.

Duphaston (Didrogesteron) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

  • ağrılı ve zor geçen adet dönemleri;

  • adet düzensizlikleri;

  • adet öncesi sendromu*;

  • anormal rahim kanamaları;

  • hormon yetersizliğinden kaynaklanan kısırlık;

  • Progesteron eksikliğine bağlı düşük tehdidi ve tekrarlayan düşükler;

  • endometriyoz**.

[ *adet öncesi sendromu (premenstrüel sendrom): Doğurganlık çağındaki kadınlarda, genellikle adet döngüsünün son haftasında adet kanamasından birkaç gün önce sinirlilik, depresyon, ödem, vücut ağırlığında artma, memelerde duyarlılık ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren durum.]

( **endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)

Didrogesteron burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Duphaston Tablet hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Duphaston (Didrogesteron) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İlaç tedaviniz sırasında ara kanama meydana gelebilir. Böyle bir durumda doktorunuzun ilaç dozunuzu yeniden ayarlaması gerekebilir. Eğer ara kanama meydana gelirse, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Eğer Duphaston’u menapoz sonrası östrojen yerine koyma (replasman) tedavisi kapsamında kullanıyorsanız, doktorunuz belirli aralıklarla mamografi çektimenizi isteyebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Duphaston (Didrogesteron) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Didrogesteron’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer tedavi sırasında kendinizde alışılmadık veya yeni belirtiler gözlemlerseniz doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Duphaston (Didrogesteron) Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi C. Hamileyseniz doktorunuzun onayı olmadan Didrogesteron kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza söyleyiniz.

Didrogesteron anne sütüne geçer. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Duphaston (Didrogesteron) Kullanabilir miyim?

Duphaston’un araç ve makine kullanma yeteneği üzerine bir etkisi yoktur.

Duphaston (Didrogesteron) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz tedaviden en iyi sonucu alabilmeniz için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Bu ilacı kullanımınız süresince doktorunuzun düzenli aralıklarla sizi görmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Eğer bir dozdan daha fazlasını almayı unutursanız doktorunuzu arayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Hemen acil servise başvurunuz veya acil sağlık yardımı isteyiniz.

Duphaston (Didrogesteron) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Tedaviniz süresince yiyecek, içecek veya aktiviteler ile ilgili kısıtlamalar konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Duphaston’un (Didrogesteron) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

  • mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

  • ellerde, bileklerde veya ayaklarda şişlik;

  • kansızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Duphaston (Didrogesteron) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Duphaston ile etkileşebilecek çeşitli ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Duphaston’u (Didrogesteron) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Duphaston’u oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Duphaston Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Duphaston Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Duphaston Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Duphaston Tablet’İ asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Duphaston Tablet’i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Duphaston Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.