Dynacirc SRO Kapsül

İçerik: 
İsradipin
Marka İsmi: 
Dynacirc SRO Kapsül

Dynacirc (İsradipin) Nedir?

İsradipin yüksek kan basıncı varlığında kullanılır. İsradipin atar damarları gevşeterek (genişleterek) çalışır. Böylece hem kan basıncını (tansiyonu) düşürür hem de kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. İsradipin kalsiyum kanal blokörleri grubu ilaçlardan biridir.

İsradipin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

İsradipin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Dynacirc SRO Kapsül hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Dynacirc (İsradipin) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer İsradipin'e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer böbrek veya karaciğer hastalığı; konjestif kalp yetmezliği, aort damarında ileri derecede daralma ya da sindirim yollarında (mide, bağırsak vb.) herhangi bir daralma veya tıkanıklık varsa İsradipin kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz.

İsradipin’in yavaş salımlı kapsül (SRO) olarak hazırlanan formunu açmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapı kırmak veya açmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir.

Bazı kapsül formları vücut tarafından emilmeyen veya vücutta erimeyen bir dış kabuk ile üretilmiştir. Dolayısıyla dışkınızda bazen kapsülün dış kısmını görebilirsiniz. Bu İsradipin’in normal bir etkisidir ve bu durum ilacın etkisini azaltmaz.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla tansiyonunuz yükseldiğinde bunun farkına varamayabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Dynacirc (İsradipin) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer İsradipin'e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • böbrek hastalığı;

 • karaciğer hastalığı;

 • sindirim yollarında (mide, bağırsak vb.) herhangi bir daralma veya tıkanıklık;

 • kronik kalp yetmezliği, konjestif kalp yetmezliği;

 • aort damarında ileri derecede daralma.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, İsradipin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Dynacirc (İsradipin) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. İsradipin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Dynacirc (İsradipin) Kullanabilir miyim?

İsradipin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Dynacirc (İsradipin) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İsradipin’in yavaş salımlı kapsül (SRO) olarak hazırlanan formunu açmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hapı kırmak veya açmak bir anda çok fazla ilacın salınmasına sebep olabilir.

Bazı kapsül formları vücut tarafından emilmeyen veya vücutta erimeyen bir dış kabuk ile üretilmiştir. Dolayısıyla dışkınızda bazen kapsülün dış kısmını görebilirsiniz. Bu İsradipin’in normal bir etkisidir ve bu durum ilacın etkisini azaltmaz.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla tansiyonunuz yükseldiğinde bunun farkına varamayabilirsiniz. Hayatınızın geri kalanı boyunca tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden emin olabilmek için tansiyonunuzun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Düşük tansiyon, hızlı kalp ritmi, ağırlık ve durgunluk hissi veya bayılacakmış gibi hissetme.

Dynacirc (İsradipin) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İsradipin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Dynacirc (İsradipin’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); boğazda kapanma; nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • nefes darlığı hissi (hafif çabaya rağmen);

 • ellerde veya ayaklarda şişlik;

 • göğüste şiddetli ağrı veya baskı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • cilt altında sıcaklık, kızarıklık hissi;

 • başağrısı;

 • yorgunluk, sersemlik hissi;

 • karın ile ilgili rahatsızlıklar;

 • cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Dynacirc (İsradipin) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız İsradipin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste İsradipin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve İsradipin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Dynacirc (İsradipin’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Dynacirc SRO Kapsül fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Dynacirc SRO Kapsül ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Dynacirc SRO Kapsül ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Dynacirc SRO Kapsül 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Dynacirc SRO Kapsül 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Dynacirc SRO Kapsül ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.