Eczanelerde Fazladan mı Para Ödüyoruz?

İlaçlarınızı eczaneden alıp çıkarkenaklınızda bir soru takılıyor. Ben neden bu kadar para ödedim ilaçlarım için? Ve sonra ilaçların sigortasız alındığında fiyatlarını hesaplıyorsunuz. O da ne! Az önce eczane sizden sigortalı işlem yaptığını söyledi fakat ilaçların normal satış fiyatından yüksek bir rakam ödemişsiniz.

Belirli aralıklarla reçete ettirerek sigortanızla aldığınız ilaçlarınız var. Her zaman ödediğiniz rakamı biliyorsunuz. Bu defa eczane sizden 10 lira fazla aldı. Herhangi bir şey sormadan ödediniz fakat aklınıza takıldı ve bu eczaneye bir daha gitmemeye karar verdiniz.

Komşunuzla aynı ilacı kullanıyorsunuz. Sohbet aile hekiminizden ve sokaktaki yeni açılan eczaneden açıldı. Komşunuz bu defa ilacı hiç para ödemeden almış. Oysaki siz devlet hastanesinin karşısındaki eczaneye hep 3 lira veriyordunuz. Bu parayı ödemeden de ilaç alınabiliyormuş, öyle mi?

Ağrı kesici almak için girdiğiniz eczanede aynı şeyleri söylemekten yorulmuş bir eczacı ve karşısında kafa karışıklığı hiddete dönüşmüş yaşlı bir amcayla karşılaşıyorsunuz. Gergin bir ortam, havada tuhaf kelimeler uçuşuyor. Reçete muayene ücreti, ilaç fiyat farkı, maaştan kesilen katılım payı.. Bir dakika! Neler oluyor?

Eczacınız cebinizdeki paraya gözünü dikmiş dolandırıcı bir tacir mi? Eczacınız evinizdeki ilaçları, gittiğiniz hastaneleri bilen bir kahin mi? Eczacınız kişiye göre muamele yapan bir yalancı mı?

Hayır!

Eczacınız sizin sadece ilaç ve sağlık danışmanınız...

İdi.. Şu ara bir görevi daha var: muayene ücreti tahsildarlığı.

Nedir bu bazen alınan bazen alınmayan muayene ücreti? Kimi zaman talep edilmeyen, kimisinde şaşırarak verdiğiniz ilaç fiyat farkı? Aynı ilaç farklı hekimler tarafından reçete edilince fiyatı nasıl değişiyor?

Gelin, tüm bu kafa karışıklığını sona erdirelim. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği bu tabirlerin neler olduğuna bir bakalım..

Reçete Ücreti:

Hasta ister sigortalı çalışan/yakını ister sigortadan emekli/yakını olsun her reçete başına 3 kutuya kadar 3 TL, 3 kutu sonrası için ise her kutu ilaç için 1 TL ücret alınır. Eğer acil çıkışlı bir reçeteyse bu ücret alınmaz.

Muayene ücreti:

Devlet hastaneleri, Eğitim Araştırma Hastaneleri, Üniversite Hastaneleri, Özel dal Hastaneleri’nde muayene olduğunuzda, randevu aldığınızda, tahlil yaptırdığınız, röntgen çektirdiğinizde vs. hastaneye herhangi bir ücret ödemezsiniz. Kimlik numaranıza bunlar borç olarak kaydedilir. İlaçlarınızı almak için eczaneye gittiğinizde sizden tahsil edilir. Emeklilik varsa bu borç maaştan kesilir, sigortalı çalışanlarda elden tahsil edilir.

%20 Katılım Payı:

Kurumun karşıladığı bütün ilaçlar için emekli olmayan kişi ve bakmakla yükümlü olduklarından alınan ücret. Kurum ilaç fiyatının %80’ini öder, kalan %20 hastaya aittir ve elden ödenir.

%10 Katılım Payı:

Kurumun karşıladığı bütün ilaçlar için emekli ve yakınlarından alınan ücret. Kurum ilaç fiyatının %90’ını öder, kalan %10 hastaya aittir ve maaşından kesilir.

İlaç Fiyat Farkı:

Bu ücret bütün ilaçlar için geçerli değildir. Bazı ilaçlar için kurumun ödediği sabit bir fiyat vardır. Bu fiyat ilacın olması gereken fiyatından düşüktür. Yapılan anlaşmaya göre, kurum ilaç fiyat farkı adı altında bir miktar belirlemiştir. Bu kısım doğrudan hastanın kendisinden alınır. Maaştan kesilemez.

Önceden gitmiş olduğunuz sağlık kurumları, reçetenizi yazdırdığınız sağlık kurumu, her bir ilaç için belirlenmiş fiyat farkı ve emeklilik durumunun varlığı eczanede ödeyeceğiniz tutarda değişikliğe yol açacaktır.

Ödediğiniz tüm ücretlerin bir açıklaması vardır, eczacınıza sormaktan çekinmeyiniz. Fakat eczacıların da muayene ücretleri konusunda bir tahsilatçı olduklarını unutmayınız. Hak etmediği tepkilerle yorulan eczacınız ilaç danışmanlığına fırsat bulamayacaktır…

Burada özet olarak sunmaya çalıştıklarımız, genel bilgilerdir. Sürekli güncellemeler ve değişiklikler yapıldığından ücretlendirmelerde birtakım değişimler yaşanmış olabilir. Ayrıntılı olarak öğrenmek istedikleriniz olursa sitemizde yer alan makalelerden yararlanabilir, eczacılarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

Ecz. Nurgül Koramaz

İlgili Makaleler:

Eczacının Hasta Danışmanlığındaki Yeri ve Önemi / 10. Türkiye Eczacılık Kongresi’nden İzlenimlerim - 2

Annelerin Korkusu Antibiyotik

Eşdeğer İlaç Korkusu

Astım İlaçlarınız

Değişim / 10. Türkiye Eczacılık Kongresi’nden İzlenimlerim – 1

Şekerim Şeker

İktidarsızlığın Nedenleri ve İlaçlar

İlaç Kullanımı ve Bireysel Farklılıklar

İlaç Dozu ve İlaç Alım Zamanı