duloksetin

 

Duloksetin

 

Etken Madde: Duloksetin

Diğer Diller: Duloxetin, Duloxetina

Marka İsimleri: Cymbalta Kapsül

 

Duloksetin Nedir?

 

Duloksetin selektif serotonin - noradrenalin geri alım inhibitörü grubundan bir antidepresandır. Duloksetin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Duloksetin majör depresif bozukluk ve genel anksiyete bozukluğu (genel endişe hali ve gerginlik hali) tedavisi için kullanılır.

Duloksetin fibromiyalji* veya kronik kas veya eklem ağrısı (bel ağrısı ve osteoartrit** ağrısı gibi) tedavisinde de kullanılır.

( *fibromiyalji: Kasları ve kasların kemiğe yapıştığı bölgeleri etkileyen ve yaygın ağrıya neden olan bir çeşit yumuşak doku romatizması.)

( **osteoartrit: Çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması.)

Duloksetin şeker hastası (diyabet) olan kişilerde sinir harabiyetinin yol açtığı ağrıların tedavisinde de kullanılır.

Duloksetin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Duloksetin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

 

Duloksetin’i; tioridazin hidroklorür (Mellerettes, Melleril) ile birlikte ya da rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç ile birlikte kullanmayınız. Ciddi yan etkilere yol açabilecek ilaç etkileşimleri meydana gelebilir.

[ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırabilir.

Duloksetin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

 

Duloksetin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

 

Duloksetin’i; tioridazin hidroklorür (Mellerettes, Melleril) ile birlikte ya da rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç ile birlikte kullanmayınız. Ciddi yan etkilere yol açabilecek ilaç etkileşimleri meydana gelebilir. Herhangi bir MAO inhibitörü ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Duloksetin’i kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Duloksetin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi bir MAO inhibitörü ilaç kullanabilmeniz için en az 5 gün beklemelisiniz.

[ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

Eğer Duloksetin'e alerjiniz varsa veya tedavi edilmemiş ya da kontrol altına alınamamış göz tansiyonu (glokom) hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Duloksetin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  karaciğer veya böbrek hastalığı;

•  nöbet geçirmek veya epilepsi (sara);

•  herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu;

•  göz tansiyonu (glokom);

•  bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);

•  intihar düşünceleri veya hap bağımlılığı öyküsü .

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Duloksetin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Daha yaşlı bireyler ilacın yan etkilerine karşı daha hassas olabilirler.

Doktor tavsiyesi olmadan Duloksetin’i 18 yaşından küçüklere vermeyiniz.

 

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Duloksetin Kullanabilir miyim?

 

FDA gebelik kategorisi C. Duloksetin anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde (son 3 aylık periyotta) bu ilacı kullanan annelerin yeni doğacak bebeklerinde problemlere yol açabilir.  Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Duloksetin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Duloksetin Nasıl Kullanılır?

 

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Duloksetin’i aç veya tok karnına alabilirsiniz.

Kapsül formdaki ilacınızı çiğnemeyiniz, parçalamayınız veya açmayınız. Hapı bir bütün olarak, bir bardak su ile birlikte yutunuz.

Şikayetlerinizde iyileşme görülmesi 4 haftayı alabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. Doktorunuz ile görüşmeden Duloksetin’i kullanmayı bırakmayınız. İlacı azaltarak bırakmanız gerekebilir. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

 

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

 

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

 

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

 

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Ajitasyon, halüsinasyonlar, yüksek ateş, koordinasyon kaybı, aşırı uykulu hal, kusma, ishal, irade dışı kasılmalar, hızlı kalp ritmi, baş dönmesi hissi veya bayılma.

 

Duloksetin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

 

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırabilir.

Duloksetin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

 

Duloksetin’in Yan etkileri

 

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

•  mide bulantısı, karın ağrısı, kaşıntı, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);

•  bayılacakmış gibi hissetme;

•  ajitasyon, halüsinasyonlar, ateş, hızlı kalp ritmi, aşırı aktif refleksler;

•  çok katı kaslar, yüksek ateş, terleme, bilinç bulanıklığı, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler;

•  kolay çürük oluşumu, alışılmadık kanama;

•  ağrılı veya zor idrar yapma;

•  baş ağrısı, konsantrasyon zorluğu, hafıza problemleri, güçsüzlük, halsizlik, koordinasyon kaybı, bayılma, nöbet, sığ solunum.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

•  ağız kuruluğu;

•  uyuşukluk, uykulu olma;

•  yorgunluk hissi;

•  hafif mide bulantısı veya iştah kaybı;

•  kabızlık.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

 

Duloksetin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

 

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler için bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.] olabilir. Duloksetin ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara veya çürük oluşumuna sebep olabilir.

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, sakinleştiriciler, narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları gibi) Duloksetin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Duloksetin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

( *narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Duloksetin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

•  idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldactone); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

•  fluvoksamin maleat (Faverin, Fluamteva, Revoxin);

•  lityum karbonat (Lithuril);

•  linezolid (Zyvoxid);

•  St. John’s wort (St. John’s Wort);

•  tramadol hidroklorür (Contramal, Contramal Retard, Ultramex);

•  siprofloksasin hidroklorür (Ciflosin, Cifluron, Cipro, Ciprasid, Ciproktan, Cipronatin, Ciproxin, Ciproxin XR, Loxasid, Proxacin, Quinox, Roflazin, Roxin, Sanfloks, Sanset, Sifloks, Siprosan, Ürociproxin);

•  antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];

•  zolmitriptan (Gravis, Zomig);

•  naratriptan hidroklorür (Naramig);

•  sumatriptan süksinat (İmigran);

•  frovatriptan süksinat (Migrex);

•  rizatriptan benzoat (Maxalt).

Bu liste Duloksetin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Duloksetin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

Duloksetin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

 

Duloksetin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

 

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

 

Duloksetin ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Duloksetin ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Duloksetin'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Duloksetin'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Duloksetin ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.