fluoksetin

 

Fluoksetin

 

Etken Madde: Fluoksetin

Diğer Diller: Fluoxetine

Marka İsimleri: Depreks Kapsül, Florak Kapsül, Foxeteva Kapsül, Foxeteva Oral Çözelti, Fulsac Kapsül, Prozac Kapsül, Prozac Likit, Zedprex Kapsül

 

Fluoksetin Nedir?

 

Fluoksetin selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) grubu bir antidepresandır. Fluoksetin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Fluoksetin majör depresif bozukluk, panik bozukluk, obsesif – kompülsif bozukluk*, bulimia nervoza ve adet (regl) dönemi öncesi görülen disforik** bozukluk tedavisi için kullanılır.

( *obsesif – kompülsif bozukluk: Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme.)

( **disfori: Sıkıntı, üzüntü, çoğu kez de öfkeyle ortaya konulan memnuniyetsizlik durumu.)

Fluoksetin bazen bipolar bozukluğun sebep olduğu depresyon tedavisinde başka bir ilaç olan olanzapin (Zyprexa, Rexapin) ile birlikte kullanılır. Bu kombinasyon, en az 2 farklı ilacın denendiği ancak başarılı sonuç alınamayan depresyon tedavisinde de kullanılır.

Fluoksetin burada yer almayan diğer amaçlar için de amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Fluoksetin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

 

Fluoksetin’i pimozid (Nörofren) veya rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız.

[ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

 

Fluoksetin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

 

Eğer Fluoksetin’e alerjiniz varsa ya da aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Fluoksetin’i kullanmayınız:

•  pimozid (Nörofren);

•  rasajilin mezilat (Azilect) veya selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç.

Bu ilaçların Fluoksetin ile birlikte alınması halinde ciddi hatta bazen ölümcül olabilecek reaksiyonlar meydana gelebilir. Herhangi bir MAO inhibitörü kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Fluoksetin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Fluoksetin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi MAO inhibitörü ilaç kullanabilmeniz için en az 5 hafta beklemelisiniz.

[ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Fluoksetin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  karaciğerde siroz;

•  böbrek hastalığı;

•  diyabet (şeker hastalığı);

•  nöbet geçirmek veya epilepsi (sara);

•  bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);

•  hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Fluoksetin’i kullanamayabilirsiniz veya Fluoksetin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Doktor tavsiyesi olmadan Fluoksetin’i 18 yaşından daha genç kişilere vermeyiniz.

 

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Fluoksetin Kullanabilir miyim?

 

FDA gebelik kategorisi C. Fluoksetin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Ancak hamilelik sırasında antidepresan kullanımını bırakmak depresyonu nüksettirebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya Fluoksetin kullanımı sırasında hamile kaldıysanız öncelikle doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. Fluoksetin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Fluoksetin Nasıl Kullanılır?

 

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Fluoksetin kapsülleri kırmayınız, açmayınız veya çiğnemeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz.

Sıvı formdaki Fluoksetin’i ise doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç - gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta veya daha uzun sürebilir. Doktorunuz ile görüşmeden Fluoksetin’i kullanmayı bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

 

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

 

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

 

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

 

Eğer bu ilaçtan çok fazla miktarda aldığınızı düşünüyorsanız hemen acil servisi arayarak yardım alınız. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; Mide bulantısı, kusma, ateş, uykulu olma, hızlı veya düzensiz kalp atışları, bilinç bulanıklığı, bayılma, nöbet veya koma.

 

Fluoksetin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

 

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Fluoksetin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Fluoksetin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

 

Fluoksetin’in Yan etkileri

 

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

•  ciltte şiddetli kabarma, soyulma, kırmızı döküntü (kızarıklık, kabarcık, vb.);

•  çok katı kaslar, yüksek ateş, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler, aşırı aktif refleksler;

•  mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, koordinasyon kaybı;

•  baş ağrısı, konsantrasyon zorluğu, hafıza problemleri, güçsüzlük, halsizlik, bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar, bayılma, nöbet, sığ solunum.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

•  burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtileri;

•  baş dönmesi, uyuşukluk, sinirli hissetme;

•  hafif mide bulantısı, mide bozukluğu, kabızlık;

•  artan iştahsızlık, kilo değişimleri;

•  uyku problemleri (uykusuzluk);

•  seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu;

•  ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

 

Fluoksetin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

 

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler için bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.] olabilir. Fluoksetin ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara veya çürük oluşumuna sebep olabilir.

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, sakinleştiriciler, narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları gibi) Fluoksetin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Fluoksetin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

( *narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Fluoksetin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  alprazolam (Xanax);

•  klopidogrel (Atervix, Clopra, Diloxol, Karum, Klopis, Opirel, Pingel, Planor);

•  klozapin (Clonex, Leponex);

•  haloperidol (Norodol, Sedaperidol);

•  fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);

•  karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karberol, Karbasif, Kazepin, Tegretol, Tegretol CR, Temporol, Teril CR);

•  kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

•  antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];

•  vinblastin sülfat (Vinko);

•  zolmitriptan (Gravis, Zomig);

•  naratriptan hidroklorür (Naramig);

•  sumatriptan süksinat (İmigran);

•  frovatriptan süksinat (Migrex);

•  rizatriptan benzoat (Maxalt).

Bu liste Fluoksetin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Fluoksetin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

Fluoksetin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

 

Fluoksetin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

 

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

 

Fluoksetin ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Fluoksetin ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Fluoksetin'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Fluoksetin'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Fluoksetin ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.