fluvoksamin

 

Fluvoksamin

 

Etken Madde: Fluvoksamin

Diğer Diller: Fluvoxamine

Marka İsimleri: Faverin Film Tablet, Fluvamteva Film Kaplı Tablet, Revoxin Film Tablet

 

Fluvoksamin Nedir?

 

Fluvoksamin selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) grubu bir antidepresandır. Fluvoksamin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya obsesif – kompülsif bozukluğa* sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Fluvoksamin sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi) veya obsesif – kompülsif bozukluk tedavisi için kullanılır.

( *obsesif – kompülsif bozukluk: Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme.)

Fluvoksamin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Fluvoksamin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

 

Eğer Fluvoksamin’e alerjiniz varsa ya da pimozid (Nörofren), tizanidin hidroklorür (Devalud, Sirdalud, Sirdalud MR) veya rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız Fluvoksamin’i kullanmayınız. Bu ilaçların bazıları Fluvoksamin kullanımından önceki veya sonraki 14 gün içerisinde alındığında ciddi hatta yaşamı tehdit edici ilaç etkileşimlerine sebep olabilir.

[ *MAO inhibitörleri [rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Fluvoksamin ile birlikte kullanıldığında ciddi tıbbi problemlere sebep olabilecek birçok farklı ilaç vardır. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

 

Fluvoksamin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

 

Eğer Fluvoksamin'e alerjiniz varsa ya da aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Fluvoksamin'i kullanmayınız:

•  pimozid (Nörofren);

•  tizanidin hidroklorür (Devalud, Sirdalud, Sirdalud MR);

•  rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç.

Bu ilaçların bazıları Fluvoksamin ile birlikte alındıklarında ciddi hatta yaşamı tehdit edici ilaç etkileşimlerine sebep olabilir. Herhangi bir MAO inhibitörü kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Fluvoksamin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Fluvoksamin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi MAO inhibitörü ilaç kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

[ *MAO inhibitörleri [rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Fluvoksamin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  karaciğer hastalığı;

•  nöbet geçirmek veya epilepsi (sara);

•  bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);

•  geçmişte hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Fluvoksamin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileri ya da intihar düşünceleri oluşursa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Doktor tavsiyesi olmadan Fluvoksamin’ı 18 yaşından daha genç kişilere vermeyiniz.

 

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Fluvoksamin’i Kullanabilir miyim?

 

FDA gebelik kategorisi C. Fluvoksamin doğmamış bebeğe zararlı olabilir. Ancak hamilelik sırasında antidepresan kullanımını bırakmak depresyonu nüksettirebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya Fluvoksamin kullanımı sırasında hamile kaldıysanız öncelikle doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiği konusunda derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Fluvoksamin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Fluvoksamin Nasıl Kullanılır?

 

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Fluvoksamin’i yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

Tablet formdaki ilacınızı çiğnemeyiniz ya da parçalamayınız. Hapı bir bütün olarak bir bardak su ile birlikte yutunuz.

Doktorunuz ile görüşmeden Fluvoksamin’i kullanmayı bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

 

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

 

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

 

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

 

Eğer bu ilaçtan çok fazla miktarda aldığınızı düşünüyorsanız hemen acil servisi arayarak yardım alınız. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Bulanık görme, koordinasyon eksikliği, aşırı uyuşukluk hali, mide bulantısı ve kusma, hızlı kalp atışı, solunum zorluğu, bayılma ve koma.

 

Fluvoksamin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

 

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Fluvoksamin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, kas gevşeticiler, hastalık nöbetleri için kullanılan ilaçlar, anksiyete veya depresyon ilaçları Fluvoksamin’in sebep olduğu uykulu hali daha da artırabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

( *narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

Fluvoksamin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

 

Fluvoksamin’in Yan etkileri

 

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

•  nöbet (irade dışı kasılmalar);

•  anormal düşünceler veya davranışlar;

•  anksiyete (endişe, kaygı), huzursuzluk, hafıza problemleri, konsantrasyon zorluğu, halüsinasyonlar, bayılacakmış gibi hissetme;

•  yüksek ateş, titremeler, koordinasyon kaybı, aşırı aktif refleksler, katı kaslar;

•  bilinç bulanıklığı, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, hızlı solunum.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

•  iştah kaybı, kilo kaybı;

•  ağız kuruluğu, hafif mide bulantısı, mide bozukluğu, ishal, kabızlık;

•  uyku problemleri (uykusuzluk);

•  baş dönmesi, uyuşukluk hali;

•  seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu;

•  anormal rüyalar.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız. başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

 

Fluvoksamin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

 

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler için bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.] olabilir. Fluvoksamin ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara veya çürük oluşumuna sebep olabilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Fluvoksamin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  lityum karbonat (Lithuril);

•  linezolid (Zyvoxid);

•  karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);

•  klopidogrel (Atervix, Clopra, Diloxol, Karum, Klopis, Opirel, Pingel, Planor);

•  klozapin (Clonex, Leponex);

•  idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldactone); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); vb.];

•  meksiletin hidroklorür (Mexitil);

•  omeprazol (Demeprazol, Eselan, Erbolin, Losec, Omeprol, Omeprazid, Prosek);

•  fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);

•  propranolol hidroklorür (Dideral);

•  kinidin içeren ilaçlar (Longacor);

•  St. John’s wort (St. John’s Wort);

•  tramadol hidroklorür (Contramal, Contramal Retard, Ultramex);

•  teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR, vb.);

•  kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

•  antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];

•  antipsikotikler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); asepromazin maleat (Plegicil); haloperidol (Norodol, Leptol); klozapin (Clonex, Leponex), pimozid (Nörofren); tioridazin hidroklorür (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); ziprasidon hidroklorür (Zeldox); vb.];

•  diazepam (Diapam, Diazem, Nervium);

•  alprazolam (Apo-Alpraz, Xanax);

•  midazolam (Demizolam, Dormicum);

•  zolmitriptan (Gravis, Zomig);

•  naratriptan hidroklorür (Naramig);

•  sumatriptan süksinat (İmigran);

•  frovatriptan süksinat (Migrex);

•  rizatriptan benzoat (Maxalt).

Bu liste Fluvoksamin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Fluvoksamin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız. Kullandığınız tüm ilaçların bir listesini yanınızda taşıyınız ve bu listeyi sizi tedavi eden doktorunuza, eczacınıza veya sağlık profesyoneline gösteriniz.

 

Fluvoksamin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

 

Fluvoksamin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

 

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

 

Fluvoksamin ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Fluvoksamin ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Fluvoksamin'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Fluvoksamin'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Fluvoksamin ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.