Metiltestosteron

Diğer Diller: 
Methyltestosterone, Methyltestosteronum
Marka İsimleri: 

Afro Tablet

Metiltestosteron Nedir?

Metiltestosteron erkek testislerinde doğal olarak üretilen bir erkeklik hormonu olan testosteronun insan yapımı formudur. Testosteron ufak miktarlarda kadın yumurtalıklarında ve böbreküstü bezlerinde de üretilir.

Metiltestosteron erkeklerde testosteron eksikliğinin sebep olduğu, gecikmiş ergenlik veya diğer hormonal dengesizlikler gibi, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Metiltestosteron ayrıca kadınlarda vücudun diğer bölümlerine de yayılmış meme kanserinin tedavisinde de kullanılır.

Metiltestosteron burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Metiltestosteron Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Metiltestosteron doğum kusurlarına sebep olabilir. Hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

Eğer Metiltestosteron’a alerjiniz varsa, prostat kanseriniz veya erkek meme kanseriniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer iyi huylu prostat büyümesi*, meme kanseri, karaciğer veya böbrek hastalığı, herhangi bir kanama veya kan pıhtılaşması rahatsızlığı, kalp hastalığı, koroner arter** hastalığı, konjestif kalp yetmezliği veya kalp krizi öyküsü gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

[ *iyi huylu prostat büyümesi (BPH): Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi.]

( **koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar.)

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Metiltestosteron gecikmiş ergenlik tedavisi gören erkek çocuklarda kemik gelişimini etkileyebilir. Tedavi sırasında kemik gelişimi her 6 ayda bir röntgenlerle kontrol edilmelidir.

Metiltestosteron Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Metiltestosteron’a alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Metiltestosteron kullanmayınız ve doktorunuza bilgi veriniz:

 • prostat kanseri;

 • erkek meme kanseri;

 • hamilelik varlığı.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Metiltestosteron kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • karaciğer veya böbrek hastalığı;

 • meme kanseri;

 • gecikmiş ergenlik;

 • bir kanama veya kan pıhtılaşma rahatsızlığı;

 • iyi huylu prostat büyümesi (BPH)*;

 • kalp hastalığı, koroner arter** hastalığı, konjestif kalp yetmezliği veya kalp krizi öyküsü.

[ *iyi huylu prostat büyümesi (BPH): Prostat bezinin kanser olmayan ve idrar akımını engelleyen büyümesi.]

( **koroner arter: Kalbe kan sağlayan atardamar.)

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Metiltestosteron’u güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Metiltestosteron gecikmiş ergenlik tedavisi gören erkek çocuklarda kemik gelişimini etkileyebilir. Tedavi sırasında kemik gelişimi her 6 ayda bir röntgenlerle kontrol edilmelidir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Metiltestosteron Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi X. Bu ilaç doğum kusurlarına sebep olabilir. Hamileyseniz Metiltestosteron kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz. Bu ilacın kullanımı sırasında etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Metiltestosteron'un anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Metiltestosteron Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Metiltestosteron Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak doktorunuz tarafından belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Metiltestosteron gecikmiş ergenlik tedavisi gören erkek çocuklarda kemik gelişimini etkileyebilir. Tedavi sırasında kemik gelişimi her 6 ayda bir röntgenlerle kontrol edilmelidir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Metiltestosteron doz aşımının hayati tehlike yaratacak semptomlara sebep olması beklenmez.

Metiltestosteron Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Metiltestosteron kullanırken yiyecek, içecek veya aktiviteler konusundaki yasaklara doktorunuzun direktifleri doğrultusunda uyunuz.

Metiltestosteron’un Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

 • nefes darlığı hissi, hafif çabalamaya rağmen;

 • şişlik, ani kilo alma;

 • peniste artan veya sürekli devam eden ereksiyon;

 • kemik ağrısı, artan susuzluk, hafıza problemleri, huzursuzluk hissi, bilinç bulanıklığı, mide bulantısı, iştah kaybı, idrar yapımında artış, güçsüzlük, halsizlik, kaslarda seğirme (sürekli titreme);

 • mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Metiltestosteron kullanan kadınlarda erkeksi özellikler gelişebilir, eğer testosteron tedavisine devam edilirse bu durumun geriye dönüşü olmayabilir. Eğer aşırı testosteron belirtileri olan aşağıdaki durumlardan herhangi birini farkederseniz ilacın kullanımı durdurunuz ve hemen doktorunuzu arayınız:

 • adet periyotlarında değişimler, adet düzensizlikleri;

 • erkeksi tüylenmeler (örneğin çenede veya göğüste);

 • kısık ses;

 • klitorisin büyümesi.

Daha hafif yan etkiler (erkeklerde veya kadınlarda):

 • akne (sivilce), cilt renginde değişimler;

 • göğüslerde şişlik;

 • erkek tipi kellik;

 • baş ağrısı, anksiyete (kaygı), depresif ruh hali;

 • hafif mide bulantısı;

 • hissizlik veya karıncalanma hissi;

 • sekse olan ilginin artması veya azaltması.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Metiltestosteron ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlar Metiltestosteron ile etkileşebilir. Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Metiltestosteron ile etkileşebilecek tüm ilaçların bir listesi değildir ve Metiltestosteron ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Metiltestosteron’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Metiltestosteron’u oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Metiltestosteron ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Metiltestosteron ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Metiltestosteron'u asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Metiltestosteron'u sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Metiltestosteron ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.