paroksetin

 

Paroksetin

 

Etken Madde: Paroksetin

Diğer Diller: Paroxetine, Paroxetinum

Marka İsimleri: Noktürn Film Tablet, Paroteva Film Kaplı Tablet, Paxera Film Tablet, Paxil Film Tablet, Paxotin Film Kaplı Tablet, Seroxat Film Tablet, Xetanor Film Tablet, Zoxapar Film Tablet

 

Paroksetin Nedir?

 

Paroksetin selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) grubu bir antidepresandır. Paroksetin beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Paroksetin depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesif – kompülsif bozukluk*, posttravmatik stres bozukluğu (travma sonrası stres bozukluğu) ve adet (regl) dönemi öncesi görülen disforik** bozukluk tedavisi için kullanılır.

( *obsesif – kompülsif bozukluk: Tekrarlanan ve alışkanlığa dönüşmüş hareket ve davranışlar yapma ya da bunlara eğilim gösterme.)

( **disfori: Sıkıntı, üzüntü, çoğu kez de öfkeyle ortaya konulan memnuniyetsizlik durumu.)

Paroksetin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Paroksetin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

 

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, Paroksetin 18 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Paroksetin’i pimozid (Nörofren) veya rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız.

[ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

 

Paroksetin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

 

Eğer Paroksetin’e alerjiniz varsa ya da pimozid (Nörofren) veya rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız Paroksetin’i kullanmayınız. Bu ilaçların Paroksetin ile birlikte alınması halinde ciddi hatta bazen ölümcül olabilecek reaksiyonlar meydana gelebilir. Herhangi bir MAO inhibitörü kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Paroksetin kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Paroksetin kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi MAO inhibitörü ilaç kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

[ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  karaciğer veya böbrek hastalığı;

•  herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu;

•  nöbet geçirmek veya epilepsi (sara);

•  bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);

•  hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Paroksetin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

 

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Paroksetin Kullanabilir miyim?

 

Paroksetin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Ancak hamilelik sırasında antidepresan kullanımını bırakmak depresyonu nüksettirebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya Paroksetin kullanımı sırasında hamile kaldıysanız öncelikle doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiği konusunda derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Paroksetin anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Paroksetin Nasıl Kullanılır?

 

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Paroksetin’in sıvı formunun her dozunu ölçmeden önce ilacı iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya doz ölçüm kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Paroksetin’in tablet formunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Paroksetin’in kontrollü salım tableti olarak hazırlanan formunu kırmayınız, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. Hapı bir bütün olarak yutunuz. Hap ilacın vücutta yavaşça salınımı için özel olarak yapılmıştır. Hapı kırmak veya çiğnemek bir anda çok fazla ilacın vücuda salınmasına sebep olabilir.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 haftayı alabilir. En iyi sonucu alabilmek için bu ilacı doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanınız. 4 hafta içinde şikayetlerinizde iyileşme görülmezse doktorunuza danışınız.

Paroksetin’i kullanmayı bıraktığınızda ajitasyon, baş dönmesi, hissizlik veya karıncalanma hissi, kulaklarda çınlama, bilinç bulanıklığı veya davranış bozuklukları gibi geri çekilme belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle doktorunuzla konuşmadan Paroksetin kullanmayı aniden bırakmayanız.

 

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

 

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

 

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

 

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; Mide bulantısı, kusma, titreme, terleme, idrarda azalma, bulanık görme, hızlı kalp ritmi, bilinç bulanıklığı, saldırganlık, nöbetler, ve koma.

 

Paroksetin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

 

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Paroksetin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, kas gevşeticiler, hastalık nöbetleri için kullanılan ilaçlar veya anksiyete ilaçları Paroksetin’in sebep olabileceği uykulu hali daha da artırabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini ya da diğer antidepresan ilaçlardan birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

( *narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

Paroksetin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

 

Paroksetin’in Yan etkileri

 

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da

boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

•  kolay kanama veya çürük oluşumu (burun kanaması gibi);

•  çok katı kaslar, yüksek ateş, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler, aşırı aktif refleksler;

•  mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, koordinasyon kaybı;

•  baş ağrısı, konsantrasyon zorluğu, hafıza problemleri, güçsüzlük, halsizlik, bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar, bayılma, nöbet, sığ solunum.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

•  sinirli hissetme;

•  baş dönmesi, uyuşukluk;

•  uyku problemleri (uykusuzluk);

•  hafif mide bulantısı, kabızlık;

•  kilo değişimleri;

•  seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu;

•  ağız kuruluğu, esneme, kulaklarda çınlama.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Paroksetin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

 

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler için bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.] olabilir. Paroksetin ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara veya çürük oluşumuna sebep olabilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Paroksetin’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

•  fosamprenavir kalsiyum (Telzir);

•  linezolid (Zyvoxid);

•  St. John’s wort (St. John’s Wort);

•  ritonavir (Norvir);

•  teofilin içeren ilaçlar (Bronkolin 300, Pirasmin, Talotren, Teobag, Teokap SR, Teosel, Xanthium, Carena, Filinsel, Asmafilin, Butofilin SR, vb.);

•  tamoksifen sitrat (Nolvadex, Tadex, Tamoplex, Tamoxifen-Teva);

•  tramadol hidroklorür (Contramal, Contramal Retard, Ultramex);

•  propafenon hidroklorür (Rytmonorm);

•  kinidin içeren ilaçlar (Longacor);

•  digoksin (Digoxin-Sandoz);

•  risperidon (Risperdal, Risperdal Quicklet);

•  klorpromazin hidroklorür (Largactil);

•  haloperidol (Norodol, Leptol);

•  flufenazin dekanoat (Prolixin Decanoate);

•  lityum karbonat (Lithuril);

•  antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];

•  zolmitriptan (Gravis, Zomig);

•  naratriptan hidroklorür (Naramig);

•  sumatriptan süksinat (İmigran);

•  frovatriptan süksinat (Migrex);

•  rizatriptan benzoat (Maxalt).

Bu liste Paroksetin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Paroksetin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

Paroksetin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

 

Paroksetin’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

 

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

 

Paroksetin ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Paroksetin ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Paroksetin'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Paroksetin'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Paroksetin ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.