pregabalin

 

Pregabalin

 

Etken Madde: Pregabalin

Diğer Diller: Pregabaline, Pregabalinum

Marka İsimleri: Lyrica Kapsül

 

Pregabalin Nedir?

 

Pregabalin antiepileptik* başka bir isimle antikonvülzan (istem dışı kasılmaları önleyen) bir ilaçtır. Pregabalin hastalık nöbetlerine sebep olan beyindeki uyartıları yavaşlatarak çalışır. Pregabalin ayrıca sinir sistemine ağrı sinyalleri gönderen beyindeki kimyasalları da etkiler.

( *antiepileptik: Epilepsi (sara)’yı durduran ya da önleyen)

Pregabalin hastalık nöbetlerinin kontrolü ve fibromiyalji** tedavisi için kullanılır. Pregabalin ayrıca sinirlerde meydana gelen hasarların sebep olduğu ağrıların [örneğin diyabet hastası (diyabetik nöropati***) veya zona hastası olan kişilerde görülen sinir ağrıları] tedavisinde de kullanılır.

( **fibromiyalji: Kasları ve kasların kemiğe yapıştığı bölgeleri etkileyen ve yaygın ağrıya neden olan bir çeşit yumuşak doku romatizması.)

( ***diyabetik nöropati: Diyabet (şeker) hastalığı ile ilişkili olan sinir sistemi hastalıkları.)

Pregabalin burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Pregabalin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

 

Pregabalin kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir. Doktorunuzun düzenli randevularla sizi kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişimler; endişe, kaygı; telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz ve hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için Pregabalin kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Eğer Pregabalin kullanımını aniden durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış olabilir. Eğer nöbetlerinizde kötüleşme veya artış olursa doktorunuza başvurunuz.

Doktorunuzun bilgisi veya tavsiyesi olmadan kullandığınız Pregabalin’in dozunu değiştirmeyiniz. Eğer ilacın durumunuzu düzeltme konusunda yeterince iyi çalışmadığını düşünüyorsanız doktorunuz ile görüşünüz.

Eğer Pregabalin kullanımını birden durdurursanız hastalık nöbetleriniz kötüleşebilir veya geri dönüş belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Geri dönüş belirtilerinden bazıları; baş ağrısı, uyku problemleri, mide bulantısı ve ishal olabilir. Öncelikle doktorunuz ile konuşmadan Pregabalin kullanımını aniden durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Yanınızda acil durumlar için Pregabalin kullandığınızı belirten bir kimlik kartı veya bilgilendirme bilekliği taşıyınız. Sizi tedavi eden doktorlar, diş hekimleri veya acil servis elemanları hastalık nöbetleri için ilaç aldığınızı bilmelidirler.

 

Pregabalin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

 

Eğer Pregabalin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Pregabalin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  diyabet (şeker hastalığı);

•  böbrek hastalığı (veya diyaliz tedavisi görüyor olmak);

•  kanama bozukluğu;

•  konjestif kalp yetmezliği;

•  depresyon veya intihar düşünceleri öyküsüsü;

•  hap veya alkol bağımlılığı öyküsü;

•  daha önceden yaşanmış bir alerjik reaksiyon öyküsü.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Pregabalin’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu ilacı kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir. Tedavinin ilk birkaç ayında ya da ilacın dozu değiştiğinde, yeni veya kötüleşen depresyon ya da intihar düşünceleri oluşuyorsa doktorunuza başvurunuz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun düzenli olarak sizi kontrol etmesi gerekecektir. Doktorunuz ile planlanmış olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.

 

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Pregabalin Kullanabilir miyim?

 

FDA gebelik kategorisi C. Pregabalin doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz.

Eğer bu ilacı kullanan bir erkek ilacı kullandığı dönemde bir çocuk yaparsa bebekte doğum kusurları oluşabilir. Tedaviniz süresince hamileliği engellemek için kondom (prezervatif) kullanınız.

Pregabalin'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Pregabalin Nasıl Kullanılır?

 

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Pregabalin’i yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz.

Doktorunuzun bilgisi veya tavsiyesi olmadan kullandığınız Pregabalin’in dozunu değiştirmeyiniz. Eğer ilacın durumunuzu düzeltme konusunda yeterince iyi çalışmadığını düşünüyorsanız doktorunuz ile görüşünüz.

Pregabalin kullanımı sırasında eğer görme ile ilgili herhangi bir problem yaşarsanız doktorunuza başvurunuz.

Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için Pregabalin kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Eğer Pregabalin kullanımını durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış olabilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.  Eğer uzun süreli kullanımdan sonra Pregabalin kullanımını birden durdurursanız hastalık nöbetleriniz kötüleşebilir veya geri dönüş belirtileri ile karşılaşabilirsiniz. Geri dönüş belirtilerinden bazıları; baş ağrısı, uyku problemleri, mide bulantısı ve ishal olabilir. Öncelikle doktorunuz ile konuşmadan Pregabalin kullanımını aniden durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir.

Yanınızda acil durumlar için Pregabalin kullandığınızı belirten bir kimlik kartı veya bilgilendirme bilekliği taşıyınız. Sizi tedavi eden doktorlar, diş hekimleri veya acil servis elemanları hastalık nöbetleri için ilaç aldığınızı bilmelidirler.

 

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

 

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

 

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

 

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

 

Pregabalin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

 

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Pregabalin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Pregabalin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçlar gibi) Pregabalin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz. Bu ilaçlar Pregabalin’in sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

( *narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

 

Pregabalin’in Yan etkileri

 

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişimler; endişe, kaygı; telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz ve hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme;  intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

•  kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, veya aşırı hassasiyet (özellikle yüksek ateş varsa ve yorgun hissediyorsanız);

•  kolay kanama veya çürük oluşumu;

•  ellerde veya ayaklarda şişlik, ani kilo alma.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

•  baş dönmesi veya uyuşukluk hali, anksiyete;

•  denge veya koordinasyon kaybı;

•  hafıza veya konsantrasyon problemleri;

•  ağız kuruluğu;

•  cilt döküntüsü (kızarıklık, kabarcık, vb.) veya kaşıntı;

•  kabızlık, karın ağrısı;

•  artan iştahsızlık;

•  eklem veya kas ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz  bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Pregabalin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

 

Soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, kas gevşeticiler, depresyon veya anksiyete ilaçları Pregabalin’in sebep olduğu uyku halini daha da arttırabilir. Eğer bu ilaçlardan herhangi birini ya da diğer epilepsi ilaçlarından herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz.

( *narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Pregabalin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb.]

Bu liste Pregabalin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Pregabalin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

Pregabalin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

 

Pregabalin’i oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

 

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

 

Pregabalin ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Pregabalin ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Pregabalin'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Pregabalin'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Pregabalin ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

 

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.