sitalopram

 

Sitalopram

 

Etken Madde: Sitalopram

Diğer Diller: Citalopram

Marka İsimleri: Citrex Film Tablet, Citrex Oral Damla, Cipram Film Tablet, Citara Film Tablet, Citexam Film Tablet, Citol Film Tablet, Citolap Film Tablet, Citolixin Film Tablet, Copsam Film Tablet, Eslopram Çentikli Film Tablet, Laira Film Tablet, Pasilopram Film Tablet, Relaxol Film Tablet, Vodelax Film Tablet

 

Sitalopram Nedir?

 

Sitalopram selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) grubu bir antidepresandır. Sitalopram beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Sitalopram depresyon tedavisi için kullanılır.

Sitalopram burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Sitalopram Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

 

Sitalopram’ı rasajilin mezilat (Azilect), selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Sitalopram kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Sitalopram kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi bir MAO inhibitörü ilaç kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

[ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

 

Sitalopram Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

 

Eğer Sitalopram’a alerjiniz varsa ya da rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri* grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız Sitalopram’ı kullanmayınız. Bu ilaçların Sitalopram ile birlikte alınması halinde ciddi hatta bazen ölümcül olabilecek reaksiyonlar meydana gelebilir. Herhangi bir MAO inhibitörü kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Sitalopram kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Sitalopram kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi MAO inhibitörü ilaç kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

[ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)]

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Sitalopram kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  karaciğer veya böbrek hastalığı;

•  nöbet geçirmek veya epilepsi (sara);

•  bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);

•  hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Sitalopram’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa  hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Doktor tavsiyesi olmadan Sitalopram’ı 18 yaşından daha genç kişilere vermeyiniz.

 

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Sitalopram Kullanabilir miyim?

 

FDA gebelik kategorisi C. Sitalopram doğmamış bebek için zararlı olabilir. Ancak hamilelik sırasında antidepresan kullanımını bırakmak depresyonu nüksettirebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya Sitalopram kullanımı sırasında hamile kaldıysanız öncelikle doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiği konusunda derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Sitalopram anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Sitalopram Nasıl Kullanılır?

 

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en iyi faydayı sağlayabilmeniz için bazen dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Sıvı formdaki Sitalopram’ı ise doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken ilacınız ile birlikte bulunan doz ölçüm kabı veya damlalığı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç - gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta veya daha fazla sürebilir. Doktorunuz ile görüşmeden Sitalopram’ı kullanmayı bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

 

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

 

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

 

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

 

Eğer bu ilaçtan çok fazla miktarda aldığınızı düşünüyorsanız hemen acil servisi arayarak yardım alınız. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; Mide bulantısı, kusma, titreme, terleme, hızlı kalp atışları, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi, nöbet ve koma.

 

Sitalopram Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

 

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Sitalopram’ın bazı yan etkilerini arttırabilir.

Sitalopram düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve anksiyete ilaçlar gibi) doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlar Sitalopram’ın sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

( *narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb.])

 

Sitalopram’ın Yan etkileri

 

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz: Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar veya kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız:

•  çok katı kaslar, yüksek ateş, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler, aşırı aktif refleksler;

•  mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, koordinasyon kaybı;

•  baş ağrısı, konsantrasyon zorluğu, hafıza problemleri, güçsüzlük, halsizlik, bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar, bayılma, nöbet, sığ solunum.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

•  uyuşukluk;

•  uyku problemleri (uykusuzluk);

•  hafif mide bulantısı, gaz, mide bozukluğu;

•  kilo değişimleri;

•  normalden daha fazla idrar yapma;

•  seks dürtüsünde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu;

•  ağız kuruluğu, ağızda ıslaklık, esneme;

•  burun tıkanıklığı, hapşurma, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı belirtileri.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz  bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Sitalopram ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

 

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler ile ilgili bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.] olabilir. Sitalopram ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara veya çürüklere sebep olabilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Sitalopram kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

•  antidepresanlar [sitalopram (Cipram, Eslopram); esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin maleat (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); milnasipran (Ixel); mirtazapin (Remeron, Mirtaron); reboksetin (Edronax); venlafaksin (Efexor); hiperikum (Felis); amitriptilin hidroklorür (Laroxyl, Triptilin); imipramin hidroklorür (Laroxyl, Tofranil); klomipramin hidroklorür (Anafranil); opipramol hidroklorür (Deprenil, İnsidon, İnsomin); vb.];

•  karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);

•  kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];

•  lityum karbonat (Lithuril);

•  zolmitriptan (Gravis, Zomig);

•  naratriptan hidroklorür (Naramig);

•  sumatriptan süksinat (İmigran);

•  frovatriptan süksinat (Migrex);

•  rizatriptan benzoat (Maxalt).

Eğer bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Sitalopram kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da tedavi süresince doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu liste Sitalopram ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Sitalopram ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

 

Sitalopram’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

 

Sitalopram’ı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

 

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

 

Sitalopram ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Sitalopram ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Sitalopram'ı asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Sitalopram'ı sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Sitalopram ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.