Evde Zehirlenmeleri Önlemek İçin Alınması Gereken Önlemler

 

İlaçlarınızı çocukların ulaşabileceği yerlere (masanın, sehpanın üstüne; komidin çekmecesine; vb.) koymayın. Emin bir yerde ve tercihen kilit altında saklayın. Çocuklar –özellikle de küçük çocuklar- renkleri, şekilleri nedeniyle ilaçları şekerlerle, bonibonlarla karıştırmaktalar.

  • Yiyecek ya da içecek kaplarını zehirli maddeleri koymak için kullanmayın (Örneğin: Su bardağına çamaşır suyu konulması, su şişesine sıvı deterjan konulması, vb). Herhangi bir zehirli madde içeren kaplar mutlaka görünür bir şekilde etiketlenmelidir.
  • Temizlik ürünlerini çocukların erişebileceği yerlerde muhafaza etmeyin. Sıklıkla lavabonun altında ya da diğer alt dolaplarda bulundurulan bu kimyasalların zehirli ve yakıcı gücü çok yüksektir. Temizlik ürünlerini çocukların ulaşamayacağı yerlerde (üst dolaplarda, üst raflarda) saklayın ya da temizlik ürünlerini kilitli dolaplarda veya kilitli kutularda saklayın.
  • Evdeki bütün araç ve gereçleri (soba, kombi, ısıtıcılar, ocak, fırın, vb.) ve gaz ya da tüp donanımını düzenli olarak kontrolden geçirin.
  • Havalandırma pencerelerini kapatmayın ya da iptal etmeyin.
  • Eğer gaz kokusu duyarsanız elektrik düğmelerini açmayın, kibrit ya da çakmak çakmayın; kapı ve pencereleri açarak ortamı havalandırın.
  • Olası bir zehirlenme durumunda hiç vakit kaybetmeden aramak için Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nin telefon numarasını: 114 her zaman elinizin altında bulundurun.

Ecz. Z. Kübra Özden

İlgili Makaleler:

İlaç Alkol Etkileşimleri

Yanlış İlaç Kullanımı Bebeği Komaya Soktu

Sigaranın Zararlı Etkileri