Excipial Hydro

İçerik: 
Üre
Marka İsmi: 
Excipial Hydro
Bilgi: 
Topikal; yüzeyden uygulanan, yüzeye sürülen anlamına gelmektedir. Genellikle krem, merhem, solüsyon, losyon, yakı, sprey ve jeller için kullanılır.

Üre topikal Nedir?

Üre topikal cildi yumuşatmayı sağlayan bir ajandır. Üre topikal cildin su tutma kapasitesini arttırarak cildin nemlendirilmesine yardımcı olur. Ayrıca Üre topikal’in hafif keratolitik etkisi de vardır.

( *keratolitik:keratini eritme özelliğine sahip madde ya da ilaç. )

Üre topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

  • kuru ve pullanan derinin yumuşatılması;
  • cildin bir hastalığa bağlı olarak kuruması;
  • cilde balık derisi gibi pullu görünüm veren, kuru, sert ve kabuklaşma şeklindeki cilt hastalığı (balıkpulu hastalığı);
  • derinin boynuzsu tabakasının*büyümesi ile ilişkili durumlar.

( *boynuzsu tabaka:Derinin en dış yüzeyini kaplayan tabakasıdır. Boynuzsu tabaka ölü hücrelerden oluşur).

Üre topikal burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Üre topikal Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Üre’ye ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Üre topikal’in gözlerinize veya ağzınıza temas etmesinden kaçınınız. Eğer ilaç gözlerinize veya ağzınıza temas ederse bol su ile yıkayınız.

Üre topikal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Üre’ye ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Bazı rahatsızlıklarda Üre topikal kullanımı uygun olmayabilir. Herhangi bir hastalığınız veya rahatsızlığınız varsa doktorunuza bildiriniz.

Eğer herhangi bir maddeye veya yiyeceğe alerjiniz varsa Üre topikal’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Üre topikal Kullanabilir miyim?

Gebelik kategorisi C. Üre topikal'in anne karnındaki bebek için zararlı olup olmadığı bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan Üre topikal kullanmayınız. Üre topikal'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Üre topikal Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Üre topikal yalnızca vücudun dış yüzeyine uygulamak içindir.

İlacınızı (krem formdaki ilaç hariç) her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Üre topikal’i ilgili bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayınız ve hafifçe ovunuz.

Eğer tedavi edilen bölge tırnaklarınız ise ilacınızı uyguladıktan sonra tırnaklarınızı bir bandaj ile kapatınız. Bazı durumlarda doktorunuz tedavi edilen cilt bölgelerinde de kapalı bandaj kullanmanızı söyleyebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Üre topikal genel olarak ihtiyaç duyuldukça kullanıldığı için ilacınızı belirli bir takvim düzeninde kullanmıyor olabilirsiniz. Eğer ilacınızı düzenli olarak kullanıyorsanız ve bir doz uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende uygulamaya devam ediniz. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç uygulamayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Uygulama şeklinden ötürü Üre topikal’in doz aşımına yol açması beklenmez ancak bir kişi ilacı yanlışlıkla yuttuysa hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Üre topikal’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Üre topikal’in gözlerinize veya ağzınıza temas etmesinden kaçınınız. Eğer ilaç gözlerinize veya ağzınıza temas ederse bol su ile yıkayınız.

Üre topikal’in Yan Etkileri

Eğer cildinizde alışılmadık veya ağır kabartı, kaşıntı, kızarıklık, batma, yanma veya tahriş gibi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini gözlerseniz Üre topikal kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Üre topikal ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Diğer yüzeyden sürülen cilt ilaçları Üre topikal’in emilimini veya etkinliğini azaltabilir. Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe diğer topikal (cilt yüzeyine uygulanan) ürünleri Üre topikal ile birlikte kullanmaktan kaçınınız.

Bunlardan farklı olarak Üre topikal ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Reçeteli veya reçetesiz satılan başka bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Üre topikal’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Excipial Hydro fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Excipial Hydro ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN!Excipial Hydro ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Excipial Hydro ‘u asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Excipial Hydro 'u sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI!İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilirolduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN!Excipial Hydro ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.