Exforge Film Kaplı Tablet

İçerik: 
Amlodipin besilat
İçerik: 
Valsartan
Marka İsmi: 
Exforge Film Kaplı Tablet
Bilgi: 
(Exforge Film Kaplı Tablet 5 mg/160 mg; her film kaplı tablette 5 mg Amlodipin baza eşdeğer 6.94 mg Amlodipin besilat bulunur. Exforge Film Kaplı Tablet 10 mg/160 mg; her film kaplı tablette 10 mg Amlodipin baza eşdeğer 13.87 mg Amlodipin besilat bulunur.)

Exforge (Amlodipin ve Valsartan) Nedir?

Amlodipin yüksek kan basıncı varlığında kullanılır. Amlodipin atar damarları gevşeterek (genişleterek) çalışır. Böylece kan basıncını (tansiyonu) düşürür. Amlodipin kalsiyum kanal blokörleri grubu ilaçlardan biridir.

Valsartan ise kan damarlarını daraltarak (büzerek) kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin kan damarlarını daraltmasını engelleyerek çalışır, böylece tansiyonu düşürür ve kan akışını geliştirir. Ayrıca Valsartan, anjiyotensin II’nin sebep olduğu vücutta sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Valsartan anjiyotensin II reseptör antagonisti¹ grubu ilaçlardan biridir.

[ ¹antagonist: Bir maddenin ya da sistemin etkisine karşı koyan, karşı etki gösteren, engelleyen ya da tersi yönde etki yapan etken (madde, ilaç, fenomen, vb.)]

Amlodipin ve Valsartan kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir üründür:

 • yüksek tansiyon (hipertansiyon).

Amlodipin ve Valsartan burada yer almayan diğer amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Exforge (Amlodipin ve Valsartan) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Hamileyseniz doktorunuza danışmadan Amlodipin ve Valsartan kullanmayınız. Valsartan hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Amlodipin ve Valsartan kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Amlodipin ve Valsartan kullanımı sırasında ellerde veya ayaklarda şişme, ani kilo alma, hızlı veya çarpıntılı kalp atışı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma), ağırlık hissi, aşırı terleme veya bayılacakmış gibi hissetme gibi durumlardan herhangi birine maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz.

Nadiren bazı durumlarda, Amlodipin ve Valsartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, alışılmadık yorgunluk ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Exforge (Amlodipin ve Valsartan) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Amlodipin’e, Valsartan’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da şiddetli karaciğer yetmezliği, şiddetli böbrek yetmezliği, diyaliz tedavisi görüyor olmak, safra birikimine neden olan bir hastalık veya safra yoluna bağlı siroz varsa ya da gebelik dönemindeyseniz; bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Amlodipin ve Valsartan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • kusma veya ishal;

 • potasyum takviyeleri veya potasyum içeren başka bir ürün kullanıyor olmak;

 • karaciğer hastalığı;

 • böbrek hastalığı;

 • böbrek nakli geçirmiş olmak;

 • böbreklere kan taşıyan atardamarda daralma;

 • yakın geçmişte kalp krizi geçirmiş olmak;

 • kalp yetmezliği;

 • anjina (göğüs ağrısı), ciddi bir koroner atardamar (koroner arter) hastalığı;

 • kalp kapakçıklarında daralma ve/veya kalp kasında anormal bir kalınlaşma;

 • aldosteron hormonunun aşırı salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Amlodipin ve Valsartan kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eğer beta blokör¹ grubu bir ilaç da kullanıyorsanız öncelikle doktorunuz ile görüşmeden beta blokör grubuna ait ilacınızın kullanımını aniden durdurmayınız. İlacı kullanmayı tamamen bırakmadan önce dozu yavaş yavaş azaltmanız gerekebilir. Beta blokör grubu bir ilacın kullanımını aniden durdurmak Amlodipin ve Valsartan ile engellenemeyecek ciddi kalp problemlerine sebep olabilir.

(¹beta blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken); vb.])

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Exforge (Amlodipin ve Valsartan) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Bu ilaç anne karnındaki bebek için zararlı olabilir. Valsartan hamileliğin 2. veya 3. üç aylık döneminde (son 6 ayda) alınırsa anne karnındaki bebekte hasara ve hatta ölüme yol açabilir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun onayı olmadan Amlodipin ve Valsartan kullanmayınız. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza durumu bildiriniz ve ilacı kullanmayı olabildiğince çabuk bırakınız.

Amlodipin ve Valsartan'ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Exforge (Amlodipin ve Valsartan) Kullanabilir miyim?

Amlodipin ve Valsartan düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makine kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Exforge (Amlodipin ve Valsartan) Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doktorunuz bu ilaçtan en etkin şekilde faydalandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla dozaj değişikliklerine gidebilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, ilacınızı tercihen sabahları alınız.

Bu ilacı aç veya tok karnına alabilirsiniz. İlacınızı bir bardak dolusu (200 ml) su ile birlikte alınız ve her gün aynı zamanda almaya özen gösteriniz.

Bu ilacın durumunuzu düzelttiğinden ve zararlı etkilere sebep olmadığından emin olabilmek için tansiyonunuzun (kan basıncı) düzenli olarak kontrol edilmesi gerekecektir. Böbrek fonksiyonlarınızın da test edilmesi gerekbilir. Doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı ihmal etmeyiniz.

Eğer böbrek diyalizine girmeniz gerekiyorsa veya herhangi bir ameliyat olmanız gerekiyorsa doktorunuza belirli bir süre önceden Amlodipin ve Valsartan kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.

Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Hızlı veya yavaş kalp atışları, belirli bölgelerde sıcaklık veya yanma hissi, baş dönmesi hissi, bayılma.

Exforge (Amlodipin ve Valsartan) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Oturur veya yatar pozisyondan hızlı şekilde kalkmaktan kaçınınız. Hızlı şekilde doğrulmak veya kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça kalkınız ve olası düşmeleri engellemek için bir yere tutunarak kendinizi sabit tutunuz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Amlodipin ve Valsartan kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.

Exforge (Amlodipin ve Valsartan’ın) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Nadiren bazı durumlarda, Amlodipin ve Valsartan iskelet kas dokusunda bozulmalara sebep olabilir ve bu durum böbrek yetmezliğine yol açabilir. Eğer kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, güçsüzlük veya halsizlik hissederseniz; özellikle bunlarla birlikte ateş, alışılmadık yorgunluk ve koyu renkli idrar da varsa hemen doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki gibi diğer ağır yan etkilerden herhangi birine maruz kalırsanız hemen doktorunuza başvurunuz:

 • bayılma;

 • hızlı veya çarpıntılı kalp atışı;

 • ağırlık hissi, aşırı terleme;

 • kolay kanama ve morarma;

 • sık idrara çıkma;

 • ereksiyon sağlayamama ve sürdürememe;

 • görme bozukluğu;

 • huzursuzluk, sıkıntı, kulak çınlaması;

 • kaslarda spazm;

 • ellerde veya ayaklarda şişme, ani kilo alma;

 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • baş ağrısı, baş dönmesi, savrulma hissi;

 • burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğazda yanma ve yutkunma sırasında rahatsızlık, öksürük;

 • yorgunluk, uyuşukluk, uykulu hal;

 • yüzde ve/veya boyunda kızarma ve sıcak basması;

 • karın ağrısı, ishal, kabızlık, bulantı;

 • ağız kuruluğu;

 • sırt ağrısı, eklem ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Exforge (Amlodipin ve Valsartan) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Amlodipin ve Valsartan kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

Bu liste Amlodipin ve Valsartan ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Amlodipin ve Valsartan ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Exforge (Amlodipin ve Valsartan’ı) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza edilmelidir.

Ürünün Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Exforge Film Kaplı Tablet fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Exforge Film Kaplı Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Exforge Film Kaplı Tablet ve diğer bütün ürünleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır; Exforge Film Kaplı Tablet 'i asla başkalarıyla paylaşılmamalı ve Exforge Film Kaplı Tablet 'i sadece kişiye uygun görülen şekilde kullanılmalıdır.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ürün veya ürün kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ürün veya ürün kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya kişisel koşullar için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Exforge Film Kaplı Tablet ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Bu Bölüm Sadece Sağlık Profesyonelleri İçindir. Giriş yapınız yada Üye olunuz.