Farmavizyon Eczacılık Fuarı 2011 İzlenimleri

Geçtiğimiz Cumartesi günü bu yıl onuncusu düzenlenen Farmavizyon Eczacılık Fuarı’na katılmak için CNR Fuar Merkezi’ndeydim. Eczacılık Fuarı Cuma, Cumartesi ve Pazar olmak üzere 3 gün süren yılda 2 defa 2 farklı fuar alanında (Lütfi Kırdar ve CNR) düzenlenen bir fuardır. Genel itibariyle eczacıların ve eczacılık fakültesi öğrencilerinin katıldığı bu fuar sağlık sektörünün farklı alanlarında yer alan kişilerin katılımına açıktır.


Eczacıların öğrencilik yıllarından itibaren yoğun ilgi gösterdiği eczacılık fuarlarının; sektördeki yeni gelişmelerin, yeni girişimlerin ve değişikliklerin fark edilmesi adına oldukça faydalı olduğu kanısındayım. En fazla fayda tabiiki fuara katılmakla sağlansa da yoğun iş temposu, yol mesafesi, vb. nedenler ile fuara katılamayan meslektaşlarım ve meslektaş adaylarım için ve tabiiki bir de siz hastalarım için (belki merak edenleriniz olur diye) bu seneki fuar izlenimlerimi yazmak istedim.

İçtenlikle söylemek gerekirse haftasonu katıldığım eczacılık fuarı öğrencilik yıllarımdan beri katıldığım fuarlar içerisinde en beğendiğim fuardı. Eczacılık fuarı hem katılımcı sayısı hem de firma sayısındaki artışla dikkatimizi çekti. Geçen senelere gore yerleşimde yapılan değişimlerin de olumlu olduğunu düşünüyorum. Örneğin üniversiteler açık bir alanda bölmesiz şekilde bir araya getirilmiş ve daha etkileşimli dinamik bir ortam yaratılmış.


Gerek katılan firmaların çokluğu ve çeşitliliği gerekse fuara katılan firma temsilcilerinin donanımları da insanı tatmin eder nitelikteydi. Ne de olsa bir eczacı olarak ürünler, ilaçlar, ilaçların güvenilirliklerine ilişkin klinik çalışmalar ve diğer sorularıma cevap almak benim fuara katılmaktaki en temel amacım. Önceki yıllarda çoğu kez sorduğum sorulara doğru düzgün yanıt alamamak, pazarladığı ürünün yan etkileri, kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan firma temsilcilerini görmek beni çoğu kez hayalkırıklığına uğratırdı. Ancak firmalar bunu fark etmiş olmalılar ki bu sene böyle bir durumu uğradığım standların hiçbirinde yaşamadım.


Fuarda en çok ilgimi çeken ve beni heyecanlandıran bir diğer konu ise internetin sağlık alanındaki öneminin ne denli büyük olduğunun artık ülkemizde de –özellikle de meslektaşlarım tarafından- fark edildiğini görmekti. Bu alanda henüz yeni yeni tohumlar atan girişimcileri görmek, gerek bir eczacı, gerekse çok yoğun bir internet kullanıcısı olarak beni çok heyecanlandırdı.

Modern yaşamın inkar edilemez gerçeği olan internet, hayatımızı bu denli kolaylaştırıp bize zaman tasarrufu sağlarken, sağlık gibi hayati bir alanda da internetin etkin ve faydalı şekilde kullanılmasının kaçınılmaz olduğu görülüyor. Özellikle genç eczacıların ve eczacı adaylarının internetin önemini çok iyi bildiği ve görece olarak da teknolojiyi daha etkin kullandığı görülüyor. Günümüzde eczacılar arasındaki en temel ayrımın bu noktada olacağı kanısındayım. Dünyanın önde gelen bütün ülkelerinin entegre olduğu bu sistemden uzak durmanın sadece bizim zararımıza olacağı ortak bir görüş. Eczacıların da interneti etkin şekilde kullanmasının oldukça önemli ve yararlı olacağı inancındayım. Bu fuar ve gelişmekte olan projeler bir kez daha gösterdi ki, teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan ve internet üzerindeki yerlerini almayan eczacıların yakın zamanda gelişmelerin gerisinde kalması kuvvetle muhtemel olarak gözüküyor.


Fuarda düzenlenen farklı konulardaki seminerler de fuara ayrıca katkı sağlıyor. Ancak benim 2. günde gördüğüm kadarıyla seçilen konular ve konuşmacılar vasatı aşamadı. Daha ilgi çekici, faydalı, somut konular beklentisi tüm katılıcımların ortak arzusu. Dolayısıyla özellikle de eczacılar tarafından uygulanabilecek ve kişisel gelişime katkı sağlayan seminerler düzenlenmesi daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Fuarda beni mutlu eden ve büyük faydalar sağlayacağına inandığım bir diğer gelişme ise meslekiçi eğitim veren derneklere dair. Bu derneklerin birkaçından sizlere detaylı olarak bahsetmek istediğim için bu yazımda yer veremiyorum ancak bir sonraki yazımda bu konuda sizleri ayrıntılı olarak bilgilendireceğim.